Yumurta Donasyonunda Bebek Kime Benzer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Yumurta Donasyonunda Bebek Kime Benzer?

Yumurta Donasyonunda Bebek Kime Benzer?

Kısırlık teşhisi nedeniyle hamile kalması mümkün olmayan kadınlar için, doğurganlık tedavileri arasında en yüksek başarı oranlarına sahip olan tüp bebek tedavisiyle birlikte yumurta donasyonu kullanılabilir. Yumurta donasyonu ile anne olmak isteyen kadınların endişeli olduğu en önemli konu, bebeğin kime benzeyeceğidir. Yumurta donasyonu prosedürüyle birlikte yapılan tüp bebek tedavisi bebeğin genetiğini, görünümünü ve gelişimini etkileyebilecek birçok faktör bulunabilmektedir.

Yumurta donasyonu neden yapılır?

Yumurta donasyonu, kendi yumurtalarını gebelik amacıyla kullanamayan kadınlara bebek sahibi olma imkanı tanıyan yardımlı üreme prosedürüdür. Süreç, donörün yumurtalık stimülasyonu ve yumurta toplama işlemi ve oluşan embriyoların alıcının rahmine transfer edilmesiyle gerçekleşir.

Yumurta donasyonunun uygulanma nedenleri şöyledir:

 • Düşük yumurtalık rezervi,
 • Kötü yumurta kalitesi,
 • Erken yumurtalık yetmezliği,
 • Tıbbi bozukluklar,
 • Kanser tedavileri,
 • Toksinlere maruz kalma,
 • Yumurtalıkların doğuştan bulunmaması veya cerrahi yöntemle alınmış olması.

Yumurta donasyonu nasıl yapılır?

Yumurta donasyonu ile meydana gelen ilk gebelik 1984 yılında gerçekleştirilmiştir. Günümüze dek uygulanmaya devam eden yumurta donasyonu, kısırlıkla mücadele eden birçok kadının hamile kalmasına yardımcı olmuştur.

Yumurta donasyonunda ilk aşama bir yumurta donörü bulmaktır. Donör, alıcı ebeveyn tarafından bilinen biri veya anonim olabilir. Donörün yumurtalıklarını birden fazla yumurta üretmeye teşvik etmek bir ilaç protokolü uygulanır. Döllenmeye uygun hale gelen yumurtalar cerrahi işlemle toplanır.  Laboratuvarda yumurtaları döllemek için alıcının erkek partnerinden veya sperm donöründen alınan spermler kullanılır. Oluşan sağlıklı bir embriyo seçilir ve amaçlanan kadının rahmine transfer edilerek gebeliğin oluşması beklenir.

Detaylarıyla anlattık: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/yumurta-donasyonu-nedir-kimler-icin-uygundur/

Yumurta donasyonunda bebek kime benzer?

yumurta donasyonunda bebek

Yumurta donasyonunda bebeğin genetik özellikleri spermlerin alındığı erkek ve yumurta donörü tarafından belirlenir. Yumurtayı döllemek için amaçlanan babanın spermi kullanılmışsa, bebeğin babası gibi görünme olasılığı yüksektir. Ancak bebeğin babayla aynı genetik bilgiyi paylaşması, bebeğin ona benzeyeceğini garanti etmeyecektir. Genetik karmaşıktır ve bebekte farklı özellikler meydana getirebilecek çok sayıda olası genetik kombinasyon vardır. Doğal yöntemle oluşan gebeliklerde dahi, bebeğin kime benzeyeceğinin bilinmesi veya benzeyeceği kişinin belirlenmesi mümkün değildir.

Donör seçimi bebeğin kime benzeyeceğini belirler mi?

İnsan hücrelerindeki DNA, çeşitli özelliklerin miras alınmasından sorumludur. DNA, gebe kalma sırasında bebeğe aktarılan bir gen koleksiyonunu temsil eder. İnsan DNA’sı 46 kromozomdan oluşur ve her ebeveyn 46 kromozomun 23’ünü aktarır. Genetik uzmanları, herkesin kromozomlarında 60.000 ila 100.000 gen olduğunu tahmin etmektedir. Tüm farklı genetik kombinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, bir ebeveynin çocuğunun 64 trilyon farklı gen dizilimine sahip olması söz konusudur.

Bebeğinizin kazandığı özelliklerin çoğu, çeşitli genler arasındaki etkileşimin sonucudur. Genlerin kombinasyonları arttığında veya azaldığında belirli özellikler ifade edilir. Genetiğin değişkenliği, karmaşıklığı ve kapsamı, bebeğin doğmadan önce nasıl görüneceğini kesin olarak bilmeyi imkansız kılar. Ebeveynlere çok benzeyen bir donörün seçilmesi de, istenilen fiziksel özelliklerin bebeğe aktarılacağını garanti etmemektedir.

Bir doğurganlık kliniği aracılığıyla seçilen donörlerin tümü sağlık ve genetik koşullar açısından dikkatle taranmaktadır. Ayrıca potansiyel adaylar fiziksel özellikler, kişilik ve aile geçmişleri açısından değerlendirilmektedir. Belirli fiziksel özelliklere sahip bir donör seçildiğinde dahi, bebeğin fiziksel özellikleri üzerinde yalnızca bir miktar kontrol sağlanabilir.

Genetik, tahmine dayalıdır ve tahminler biyolojik ebeveynlerin özelliklerine dayanmaktadır. Bununla birlikte, bir bebeğin hangi özelliklere sahip olacağını kesin olarak bilmek mümkün değildir. Bebeğin ifade ettiği gen kombinasyonu ve fiziksel görünümü ebeveynleri ile birebir aynı değil, her ikisinin benzersiz bir kombinasyonu olarak meydana gelir.

Yumurta donasyonunda annenin genetik özellikleri bebeğe aktarılabilir mi?

Bebeğin DNA’sı yalnızca yumurta donöründen ve sperm sağlayıcısından aktarıldığı için, yumurta donasyonunu tercih eden birçok kadın, bebeğiyle herhangi bir genetik bilgi paylaşmayacaklarından endişe duymaktadır. Bununla birlikte, yapılan çok sayıda araştırma rahim ortamının fetal beyin gelişimi, çocukluk metabolizması, bağışıklık sistemi ve diğer birçok faktörde önemli bir rol oynadığını göstermiştir

Bebeğin dokuz ay boyunca içerisinde bulunduğu embriyonik sıvı, anne ile bebek arasında iletişim aracı olarak görev yapan moleküller olan mikro RNA’lar (ribonükleik asit) içerir. Bunlar yalnızca fiziksel özellik genlerini etkilemekle kalmamakta, aynı zamanda bebeğin kişilik genlerini de etkilemektedir. Çocuğun gelişimini etkileyen bir diğer faktör de yetiştirilme tarzıdır. Ailenin yaşam tarzı ve alışkanlıkları çocuğun kişiliğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca çocuklar, ebeveynlerininkine benzer ses ve yüz ifadelerini benimseme eğilimindedir.

fHamilelik sırasında annenin psikolojik stresi bebeği obezite, insülin direnci, bağışıklık bozuklukları gibi çok sayıda fiziksel ve zihinsel sağlık durumu riskine sokarak etkileyebilir. Hamilelik esnasında bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyebilmek için anne adayının uygulaması gereken etkenler şöyledir:

 • Sağlıklı aralıkta vücut ağırlığına sahip olmak,
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemek,
 • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmak,
 • Kafeini sınırlandırmak,
 • Doğum öncesi vitaminleri düzenli olarak almak,
 • Hamilelik sırasında stres azaltıcı faaliyetler yapmak.

Hamilelikten önce sağlıklı bir yaşam tarzına başlamak ve hamileyken bunu sürdürmek, bebek için güvenli bir ortam yaratmaya yardımcı olacaktır.

Yumurta donasyonu ile doğan bebek ve anne arasında nasıl bir iletişim sağlanmalıdır?

Yumurta donasyonu ile hamile kalan kadınlar, doğum sonrasında bebeğiyle bağ kuramayacağını düşünebilir. Anne olmak isteyen ve bebeğini yaklaşık 40 hafta boyunca vücudunda taşıyan her kadın, bebeğiyle sağlıklı bir bağ kurabileceğinden emin olmalıdır. Genler; bebek için genetik bir plan sağlayabilirken, nasıl bir kişi olacağını belirlemez. Annenin kontrol edebileceği en önemli durum, bebeğin yetiştirilmesidir. Sevgi, destek, güven, iyimserlik ve yetiştirilme tarzı; çocuğun genleri ve gelişim süreci üzerinde en yüksek etkiye sahip olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız