Yumurta Toplama İşlemi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Yumurta Toplama İşlemi

Yumurta Toplama İşlemi

Yumurta toplama işlemi, tüp bebek tedavisinde vajinal ultrason yardımıyla yumurtalığa iğne ile giriş yapılarak yumurta barındıran folikül isimli içi sıvı dolu olan yapıların boşaltılması sürecidir. Tüp içine aktarılan sıvının içinde yer alan yumurta mikroskopla kolaylıkla görülebilir. Bu işlem tüp bebek tedavisinin en kritik ve önemli aşamalarından biridir.

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sıklıkla başvurdukları bir tedavidir.  İlk olarak yumurtaların belirli bir olgunluğa gelebilmesi için bazı hazırlıklar yapılır. Bu süreçte yumurtalar için özel ilaç tedavileri uygulanır. Bu sürede yumurtalıkların gelişme durumu titizlikle takip edilir. Daha sonra yumurtalar belirli bir aşamaya gelince cerrahi bir işlemle vücuttan alınarak toplanır. Bu işlemden sonra sperm hücresiyle döllenir.

Yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Yumurta toplama işlemi hem lokal hem de genel anestezi ile yapılabilecek bir işlemdir. Yumurtalıklar vajinal ultrason yardımıyla ağrısız bir şekilde toplanır.  Bu işlem sırasında yumurtalıklar uzaktaysa ya da rahim arkasında kalıyorsa genel anestezi uygulanabilir. Yumurta toplama işlemi 15 dakika içinde tamamlanır.

Kadında bulunan her yumurtadan folikül çıkmamaktadır. Genellikle her 10 yumurtadan 7 tanesinde folikül bulunur. Yumurta toplandıktan sonra etrafındaki hücrelerden temizlenmesi için laboratuvar ortamında yıkanır ve olgunlaşma durumlarına bakılır.

Yumurta toplama işlemi öncesinde sağlıklı yumurtaların oluşması adına 10*12 gün kadar doktor kontrolünde bazı enjeksiyonlar uygulanmaktadır. Yumurtaların uyarılmasına bağlı olarak yeterli büyüklüğe gelen foliküller oluştuğunda çatlama iğnesi yapılır. Daha sonra 36 saat geçtiğinde yumurta toplama işlemi yapılır.

Bu işlemde hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatmaktadır. Hastanın üzerine steril örtüler örtülerek bölge temizlenir. Toplama işleminden sonra olgun olan foliküller dölleme işlemine tabi tutulur. 1-2 saat dinlenme sonrasında kadınlar evlerine gidebilir.

Yumurta toplama işlemi ne zaman yapılır?

tüp bebekte yumurta toplama işlemi

Yumurta toplama işlemi tüp bebek tedavisinde ikinci aşama öncesinde gerçekleştirilir. Bunun için yumurtaların belirli bir olgunluğa ulaşması gerekir. Yumurta geliştirme tedavisi adet kanaması sonrasında başlar. Bu süreçte 10-12 gün kadar kontrollü bir şekilde foliküller geliştirilir.

Foliküller bu süre içinde yeterli olgunluğa geldiğinde çatlatma iğnesi uygulanır. Çatlatma iğnesi sonrasında 36 saat geçtiğinde yumurta toplama işlemi yapılır.

Yumurta toplama işlemi sonrası ağrı olur mu?

Yumurta toplama işlemi anestezi uygulaması altında yapılır. Bu yüzden işlem sırasında hiçbir acı ve ağrı hissi olmaz. Anestezi etkisi geçmeye başladığında vajinal bölge çevresinde bir süre ağrı ve kramp hissedilir. Doktor bu durum için belirli ağrı kesiciler reçete etmektedir.

Yumurta toplama işlemi sonrası kadınların 1-2 gün dinlenmesi gerekir. Daha sonra günlük yaşantıya dönüş olabilir. Yumurta toplama işlemi sonrası vajinal bölgede ağrı ve kramp, karın bölgesinde şişlik ve diğer şikayetler ortalama 5-7 gün sürecektir. Bu süreden daha fazla ağrı şikayeti varsa hemen doktora başvurulması gerekir.

Yumurta toplama işlemi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için yumurta toplama işlemi öncesinde hasta mutlaka doktorun belirttiği noktalara uymalıdır. Yumurta toplama işleminden önce dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir;

 • Hasta mutlaka enjeksiyonları doktorun belirttiği gün ve saatinde aksatmadan yapmalıdır. Bu işlem sonrasında kliniğe gidilmesine gerek yoktur.
 • Yumurta toplama işleminden önce gece 24.00’ten itibaren yemek yenmemelidir. Ayrıca bir içecek de içilmemelidir. Bu listeye su da dahildir.
 • Hasta anesteziden önce kolye ve yüzük gibi eşyalarını çıkarmalıdır.
 • Yumurta toplama işlemi öncesi hazırlık için hasta mutlaka 30-45 dakika öncesinde klinikte hazır olmalıdır.
 • Hastanın yumurta toplama gününde araç kullanmaması önerilmektedir.
 • Yumurta toplama yapılacağı gün hastanın yanında bir refakatçi de olmalıdır.
 • Yumurtaların son olgunluğa gelmesi adına ilaç dozu ve zamanında alınması çok önemlidir. Bu konuda titiz olunmazsa işlem sırasında hiç yumurta elde edilemeyebilir.
 • Sürekli kullanılan bir ilaç olması durumunda doktora öncesinde belirtilmelidir. Doktorun belirttiği süre boyunca sürekli kullanılan ilaca ara verilebilir.
 • Ateşli bir hastalık olması durumunda anestezi yapmadan önce anestezi uzmanına belirtilmelidir.

Yumurta toplama işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yumurta toplama işlemi sonra derece pratik bir prosedürdür. Ancak işlem sonrasında hastanın konforu için dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır;

 • Yumurta toplama işleminden sonra kasık bölgesinde sancı ve vajinal kanama olabilir. Bu son derece normal bir süreçtir. Ağrı için doktorun belirttiği ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
 • Yumurta toplama işlemi sırasında kullanılan ilaçlar sersemlik ve yorgunluk hissi yaratır. Bu etki operasyon günü boyunca sürebilir. Bu yüzden o gün yorucu aktivite ve araç kullanma konusunda ısrarcı olunmamalıdır.
 • Yumurta toplama işlemi sonrasında 1-2 gün boyunca istirahat edilmelidir. Daha sonra hasta normal hayatına dönebilir.
 • Yumurta toplama sonrası özel bir diyet uygulanmaz. Hasta beslenme alışkanlığına geri dönebilir. Ancak alkol kullanılmamalıdır.
 • İşlem sonrasında duş konusunda bir sınırlama yoktur. Hasta aynı gün duş alabilir.

Yumurta toplama işleminde kaç tane yumurta toplanır?

Yumurta toplama işlemi sırasında toplanacak yumurta sayısı hastaya göre değişmektedir. Hastanın yaşı, yumurta rezervi ve yumurta kalitesi bu konuda belirleyicidir. Yani kısaca hastanın tedaviye verdiği yanıtla ilgilidir. Toplanabilecek yumurta sayısı hastaya göre değişiklik gösterecektir.

Doktor operasyon öncesinde hastayla ortalama beklediği yumurta sayısını paylaşabilir. Ultrasonda görüntülenebilen her yumurtada folikül keseciği olmayabileceği bilinmelidir. Tedavide temel amaç yumurta sayısından yana en verimli ve kaliteli yumurtayı bulabilmektir 

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız