Aşılama Tedavisi Nedir, Fiyatları Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Aşılama Tedavisi Nedir, Fiyatları Nelerdir?

Aşılama Tedavisi Nedir, Fiyatları Nelerdir?

İntrauterin inseminasyon ve rahim içi inseminasyon (IUI) olarak bilinen aşılama tedavisi; spermi doğrudan rahim içerisine ileten, sağlıklı spermin yumurtanıza yaklaşmasına yardımcı olan basit bir işlemdir.

Aşılama kimlere yapılır?

Aşılama işlemi, birçok doğurganlık problemi için çözüm yöntemi olabilmektedir:

 • Fallop tüpleri açık olan,
 • Yumurtlayabilme işlevi olan,
 • Gebeliği sürdürebilmek için herhangi bir rahimde miyom, yapışıklık gibi sorunlar bulunmayan,
 • Rahim ağzı faktöründen dolayı gebe kalamayan,
 • Hafif derece endometriozis bulunan kadınlar için uygudur.

Aynı zamanda azospermi problemi nedeniyle semen içerisinde sperm bulunmadığında, sperm hücreleri direkt olarak testislerden operasyon ile alınabilmektedir. Böyle bir durumda da aşılama yapılabilecektir.

Neymiş bu problem: Azospermi Nedir, Tedavisi Var mı?

Aşılama kimler için uygun değildir?

 •        Fallop tüplerinde ciddi hasar ve blokaj olanlar,
 •        Azalmış over rezervi veya over yetmezliği bulunanlar,
 •        Menopoz döneminde olanlar,
 •        Şiddetli erkek faktörü infertilitesi bulunanlar,
 •        Endometriozisin ileri evrelerinde olanlar
 •        40 yaşın üzerinde olan kadınlar için aşılama uygun görülmemektedir. Böyle durumlarda tüp bebek gibi komplike tedaviler daha başarılı olacaktır.

Aşılama tedavisi aşamaları nedir?

aşılama tedavisi

Gerekli görüldüğü takdirde aşılama işleminden önce yumurtaları olgunlaştırmak ve döllenmeye hazır hale getirmek için doğurganlık ilaçları alınabilir. Bazı durumlarda yumurtlamayı tetikleyen hormonlar da verilir. Hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için, yumurtlama gerçekleştiğinden emin olunduğunda aşılama işlemlerine de başlanacaktır.

Bu esnada erkekten semen örneği de toplanır. Spermler, konsantre bir miktarda sağlıklı spermi meydana çıkaran sperm yıkama adı verilen bir süreçle döllenme işlemi için hazırlanır. Sperm yıkama aynı zamanda spermlerin içerisinde var olabilen, rahimde reaksiyonlara yol açabilecek ve gebe kalmayı zorlaştıracak olan kimyasalların atılmasına yardımcı olur. Sperm için donör kullanılacaksa, sperm bankası tarafından yıkanmış ve hazır bir şekilde bekletilen spermler gönderilecektir.

Bu içeriğe göz atmanızda fayda var: Sperm Yıkama Teknikleri Nedir?

Aşılama prosedürü sırasında doktor, rahim ağzına doğru ince ve esnek bir tüp uzatır. Spermler, bu tüp içerisinde direkt olarak rahim içine yerleştirilir. Hamilelik, aktarılan bu spermlerin yumurtayı döllemesiyle meydana gelecektir.

Aşılama, oldukça hızlı gerçekleşen basit bir işlemdir. Bu nedenle herhangi bir anesteziye gerek olmayacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra genellikle ağrı hissedilmez fakat bazı kadınlarda hafif bir kramp görülmesi normaldir.

Aşılama tedavisi kaç gün sürer?

Aşılama olarak nitelendirilen, spermlerin rahim içerisine aktarılması işlemi yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika içerisinde tamamlanır. Fakat işlem öncesinde yumurtaların hazırlanması, spermlerin toplanması ve yıkanması gibi aşamalar 15 ile 20 gün arasında sürecektir.

Aşılama tedavisi yaptıranlar için risk var mıdır?

Aşılama işleminin daha başarılı olması için öncesinde kullanılan doğurganlık ilaçlarının yumurtalık hiperstimülasyon sendromuna yol açabilme ihtimali vardır. Çok sayıda yumurtanın olgunlaşması ve döllenmeye hazır hale gelmesi vücuttaki elektrolit dengesinin bozulmasına, nefes darlığına, kramplara, hatta kan pıhtılaşması gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle doğurganlık ilaçlarının mutlaka gerektiği dozda ve miktarda kullanılması, sık sık ultrason kontrollerine gidilmesi gerekmektedir.

Aşılamanın güvenli bir prosedür olmasına rağmen, ana riski çoklu gebeliklerin olmasıdır. Aşılama esnasında alınan doğurganlığı arttıran ilaçlar ile çoğul gebelik olma riski artmaktadır. Çoğul gebelikler, hem anne hem de bebek için ciddi sağlık risklerine yol açabilir. Bebeklerin prematüre olma olasılığı daha yüksektir veya birçok bebek düşük doğum ağırlığına sahiptirler.

Aşılama fiyatları 2018 yılında ne kadardır?

Aşılama tedavisi, tüp bebek ve mikroenjeksiyon gibi diğer doğurganlık tedavilerine oranla daha az teknoloji gerektiren basit bir işlemdir. Bu nedenden dolayı daha az maliyetlidir. Ücretlendirme sağlık merkezine, uygulanan tekniklere ve ihtiyaçlara göre değişeceği için; gerekli görüşmeler ve tetkikler yapıldıktan sonra fiyatlandırmanın yapılması daha doğru olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız