Vajina Estetiği (Labioplasti)
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Vajina Estetiği (Labioplasti)

Vajina Estetiği (Labioplasti)

Kadınlarda genital bölgede birçok sorun ortaya çıkabilir. Özellikle bazı görsel problemler kadınların zihinsel ve psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Bu durum cinsel hayatın olumsuz etkilenmesine de yol açabilir.  Kadınlarda kızlık zarının da içinde bulunduğu vajina bölgesi çok karmaşık bir yapıdadır.  Doğuma bağlı ya da sonradan yaşanan bazı olaylar bölgenin olması gerekenden farklı bir görüntüye bürünmesine yol açabilir.

Görsel bozukluklar hastaların hem psikolojik hem de cinsel olarak sorunlar yaşamasının sebebi olabilir. İstenmeyen bazı durumlar özellikle gebelik süreci sonrasında yıpranmaya bağlı olarak daha belirgin hale gelebilir. Tüm bu durumlarda vajina estetiği (labioplasti) ile genital bölgedeki istenmeyen durum pratik bir operasyonla ortadan kaldırılabilir. Bu işlemle vajina bölgesindeki dış dudak ve iç dudak tamir edilir.

Genital bölgede görsel sorunları ortadan kaldırmada en etkili yöntemlerden biri labioplasti adıyla uygulanmaktadır. Bu işlem 30-60 dakika arasında lokal anestezi altında yapılan basit bir cerrahi işlemdir.  Bazı durumlarda hastanın talebine göre genel anestezi altında da yapılabilir. Vajina bölgesindeki anormal görüntü ve sarkık yapı bu operasyon sayesinde kolayca giderilebilir.

Vajina estetiği kimler için uygundur?

Vajina estetiği özellikle iç dudaklardaki sarkma seviyesinin hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkilemesi durumunda yapılmaktadır. Cerrahi işleme engel bir hastalığı olmayan her kadında labioplasti uygulanabilir.

Kadınlarda vajinada bulunan dudaklar olması gerekenden büyük olabilir. Gebelik sonrası ya da hormonal denge bozulmasına bağlı olarak bu sorun yaşanabilir.  Bu durum cinsel ilişkide zorlanma ya da acı çekme sorunlarını getirebilir. Bu yüzden bir dudağın diğerinden büyük olması durumunda vajina estetiği yapılabilir.

Birden fazla doğum yapan anne adaylarında genital bölgeye zarar verebilir. Ayrıca sık ya da sert cinsel ilişkiye giren hastalarda vajina dudaklarında zamanla sarkma oluşabilir. Dudak sarkması kısa süre içinde vajina estetiği ile giderilebilir. Sarkma sorunları genellikle estetik kaygılara bağlı olduğu için birçok kişi vajina estetiğini tercih etmektedir.

Doğum sonrasında ortaya çıkan sarkmalarda ya da doğum yapmayan hastalarda çeşitli sebeplerle görülen sarkmalarda özgüveni yeniden kazandırmak için vajina estetiği yapılabilir.

Vajina estetiği riskleri nelerdir?

vajina estetiği

Vajina iç ve dış dudak ameliyatları basit işlemlerdir. Ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi vajina estetiği de bazı riskler barındırmaktadır. Profesyonel bir hekimle birlikte bu riskler en aza inecektir.

Vajina estetiği riskleri şöyledir;

 • Labioplasti sonrası en çok yaşanan şikayetlerden biri doku hassasiyeti olmaktadır. Hassasiyet azalmasına bağlı ağrı yaşanabilir. Bu durumda doktorunuz ilaç tedavisine başvurabilir. Kolayca ortadan kaldırılabilecek bir durumdur.
 • Vajina estetiği sonrası genital bölgenin bakımı titizlikle yapılmalıdır. Ağır kaldırma ve aşırı hareketli olma gibi durumlarda kanama şikayetleri olabilir. Belirli bir süre cinsel ilişkiye de girilmemelidir. Bu durum da kanamaya yol açabilir.
 • Genital bölgede derinin hafif morarması doğaldır. Söz konusu durum birkaç gün sonra geçecektir. Müdahaleye bağlı genital bölgedeki baskı ve kan toplamasıyla morarma oluşabilir.
 • Vajina estetiği sonrası bölgenin temizliğine ve hijyenine dikkat edilmelidir. Vajina çok narin bir yapıda olduğu için en ufak bir sorunda ameliyat sonrası enfeksiyon görülebilir. Enfeksiyon olmaması adına doktorun önerilerine uyulmalıdır.
 • Bölgede morarmaya eşlik eden yağ nekrozu isimli kitleler görülebilir. Bu kitleler olması durumunda doktorunuz müdahale ederek bu kitleleri almalıdır. Bu kitleler genellikle iyi huyludur.
 • Labioplasti sonrası bölgede sıvı birikebilir. Bu durum genital bölgeye zarar verecek bir şikayettir. Bu yüzden en kısa sürede biriken sıvıya yönelik müdahale yapılması için doktora başvurulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası vajinal bölgede deri duyarlılığında azalma oluşabilir. Bu durum his kaybını beraberinde getirebilir. Böyle bir şikayette yapılacak ek operasyonlarla sorun ortadan kaldırılabilir.
 • Deri bölgesinde küçük hasarla oluşabilir. Bu hasarlar kesi izi olmaktadır. Gözle görülmeyecek kadar küçük olacaktır. Sorun edenler için estetik operasyonla giderilebilir.
 • Vajina dudakları arasındaki orantı planlaması iyi yapılmadığında görsel açıdan hoş olmayacaktır. Bu yüzden uzman bir ekip tarafından titiz oranlama yapılmalıdır.

Vajina estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Vajina estetiği sonrası hassas bir dönem söz konusudur. Bu yüzden çiftler operasyon sonrasında cinsel ilişki konusunda ısrarcı olmamalıdır. Vajina estetiği sonrası sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci için dikkat edlimesi gerekenler şöyledir;

 • Deniz ve havuz:

Ameliyat sonrası genital bölge iltihap ve enfeksiyona açık olur. Bu yüzden en az 1 ay boyunca deniz ve havuzdan uzak durulmalıdır.  Tam iyileşme sonrası doktor izniyle deniz ve havuza girilebilir.

 • İlaç kullanımı:

Labioplasti sonrası ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Doktorun belirttiği ilaçların zamanında ve eksiksiz kullanımı ağrı şiddetini azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca reçete dışında bir ilaç kullanılmamalı ve tüm ilaçlar doktorun tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

 • Ağır kaldırma:

Vajina estetiği sonrası kadınlar ağır kaldırma ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. Bu durum şiddetli ağrı şikayetlerine yol açacaktır.

 • Sigara ve alkol:

Ameliyat sonrası kadınların vücudu çok hassas bir hale gelir. bu yüzden zararlı içecekler ve yiyecekler genital bölgeyi etkileyeceği için titiz davranılması gerekir.  Bu dönemde sigara ve alkol gibi zararlı etmenlerden uzak durulmalıdır.

 • Kişisel bakım:

Ameliyat sonrası genital bölgenin çok titiz hale geleceği bilinmektedir. Bu yüzden bölgenin bakımı titizlikle yapılmalıdır. Su ile temas konusunda dikkat edilmelidir. En küçük hatada enfeksiyon kapma durumu olabilir.  Bu dönemde genital bölgenin hijyenine önem verilmelidir.

 • Fiziksel aktivite:

Ameliyat sonrasında bir süre fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Kadınlarda spor, gün boyu ayakta vakit geçirme, bacakları çok açma gibi işlemler yapılmalıdır. Spor için en az 1-2 ay beklenmelidir. Fiziksel aktivite bölgenin hassasiyetini arttırarak kanamaya yol açabilir.

 • Cinsel İlişki:

Ameliyattan sonra en az 1 ay kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Cinsel ilişkide kanama ve şiddetli ağrı riski olacaktır. Doktor izin verdiğinde kontrollü bir şekilde cinsel yaşama geri dönülebilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız