Vajina Estetiği (Labioplasti)
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Vajina Estetiği (Labioplasti)

Vajina Estetiği (Labioplasti)

Vajina, kadınların genital organıdır. Bir dış organ olması nedeniyle, görünüm özelliği çok önemlidir. Ayrıca dış görünümü deforme olmuş bir vajinanın işlevsel özellikleri de kaybolabilmektedir. Böyle bir durumda devreye vajina estetiği olarak bilinen cerrahi operasyonlar devreye girmektedir.

Vajina estetiği nedir?

Labia minora, halk dilinde iç dudak olarak da bilinen vajina bölümlerinden biridir. Bazı hastalar labia minora da meydana gelen büyüme, şekil bozuklukları veya kalınlıktan dolayı kendini rahatsız hisseder. Ayrıca bu bölgede meydana gelen değişimler normal günlük aktiviteleri, giysi seçimlerini, hijyen koşullarını ve cinsel ilişkiyi de zorlaştırabilecek duruma gelebilir.  Büyük bir labia minora; tahriş, enfeksiyon, rahatsızlık oluşturacaktır. Vajinal görünümdeki değişmeler doğuştan farklı olabildiği gibi; doğum gibi zorlayıcı dış etkenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Labia minora’nın küçültülerek eski haline getirilmesini amaçlayan operasyonlara vajina gençleştirme ve vajina estetiği (labioplasti) adı verilmektedir.

Labioplasti kimler için uygundur?

Vajinanın deformasyona uğramasının fiziksek ve psikolojik olarak birçok etkisi olabilir. İki türde de problem yaşayan kişilerin vajina estetiği olması tercih edilir.

Labioplasti aşağıdaki sorunların çözümü gereği yapılabilir:

  • Büyük, pigmentasyonu değişmiş, asimetrik ve uzun bir labia minora’nın görünümünden rahatsızlık duyan,
  • Egzersiz veya sporda ağrı, rahatsızlık, tahriş gibi sorunlarla karşılaşan,
  • Vajinanın dış görünümünden dolayı duygusal ve cinsel ilişkiden kaçınan,
  • Bisiklete binme gibi faaliyetlerde ağrı duyan,
  • Özellikle iç çamaşırı, bikini, mayo ve dar pantolon giyerken vajinanın görünümünden çekinen,
  • Genital bölgede hijyen veya koku sorunları yaşayan,
  • Çok yönlü idrar akışı oluşan,
  • Cinsel ilişki sırasında gerçekleşen haz problemi yaşayan kadınlar, ameliyat için iyi bir adaydır.

Labioplasti nasıl yapılır?

vajina estetiği

Prosedürün amacı, labia minora’yı küçültmek ve şekillendirmektir. Her iki parçayı da kısa ve simetrik bir hale getirmek gerekir.

Labioplasti, yaklaşık olarak 1 saatlik bir zaman diliminde gerçekleşebilir. İşlemler sırasında ağrıyı en aza indirmek için lokal veya genel anestezi kullanır. Ameliyat, labia büyüklüğünü azaltır veya düzensiz labia yeniden şekillendirir. Böylece hem görünümünün iyileştirilmesi hem de rahatsızlık hissinin ortadan kaldırılması amaçlanır. Labioplasti prosedürü sırasında fazla labial dokular düzeltilir ve doğal bir görünüm, renk ve şekil ile yeniden yaratılır. İşlemlerin düzensiz veya yanlış yapılması durumunda klitorisin darlıklarına, ağrılara ve deformasyona yol açabilir.

Vajina estetiği sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Ameliyattan sonra hafif rahatsızlık hissi ve şişlik yaşanması normaldir. Çoğu durumda bu problemlerin, 1 veya 2 hafta içerisinde sonlanması beklenir. Labial insizyonlar, nadiren belirgin yara izi ile sonuçlanır. Genellikle, işlemin yapıldığı bölgede herhangi bir onarım yapıldığı belli olmamaktadır.

Operasyon geçiren kadınların birkaç gün süreyle ağrı kesici ve enfeksiyondan korunmak için antibiyotik kullanması önerilmektedir. Ayrıca, ağrı hissinin azalması ve şişliğin inmesi için mümkün olduğu kadar buz kompresi yapılmalıdır.

Vajina estetiği geçiren birçok kadın, 3 gün içerisinde normal yaşantısına ve aktivitelerine geri dönebilmektedir. Tamamen iyileşme sağlanana kadar yoğun egzersizlerden, dar giysilerden ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. İyileşme süreci genellikle 4 ile 6 hafta arasında sürmektedir. Düzenli aralıklarla doktor kontrollerine de gidilerek operasyon bölgesindeki iyileşme takip edilmelidir.

Labioplasti operasyonu riskli midir?

Gerekli hassasiyet ve özen gösterilerek yapılan vajina estetiği işlemleri son derece güvenilirdir. Bu nedenle operasyonun yapılacağı kliniğin ve uzmanın doğru seçilmesi çok önemlidir. Labioplasti ile ilişkili riskler; kanama, hematom ve enfeksiyon dahil olmak üzere çoğu cerrahi prosedüründe gerçekleşebilen sorunları içermektedir. En sık görülen komplikasyon, aşırı rezeksiyondur. Bölgenin fazla daraltılmış olması kronik kuruluğa, vajinal açıklıkta / yakınında sıkılaşmaya ve cinsel ilişkiye girememeye neden olabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız