Kızlık Zarı Dikimi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı (himen) adet kanamasının geçmesine izin verebilecek yapıda, vajina içinde yer alan bir zardır. Yapısal özellikleri, kişiden kişiye göre değişmektedir. Asıl amacının, ergenlik çağına kadar vajinayı dış etkenlerden veya enfeksiyonlardan korumak olduğu bilinmektedir.

Kızlık zarının, cinsel ilişki esnada veya vajina içerisine giren cisimler sonucunda bütünlüğü bozulur. Bazı kızlık zarı türleri, cinsel ilişki sırasında bile yıpranmayacak kadar elastik olsa da, çoğu kadın için kızlık zarı genellikle ilk ilişki sırasında yırtılmaktadır. Kızlık zarı dikimi olarak da bilinen himenoplasti de, bu zarı eski bütünlüğüne kavuşturmak için yapılan operasyondur.

Kızlık zarı dikimi ne için yapılır?

Kızlık zarı cinsel ilişki dışında; binicilik ya da jimnastik gibi kuvvetli aktiviteler, tamponların takılması ya da pap smear testi gibi birçok eylemde kolaylıkla yırtılabilir. Pek çok kadın kızlık zarının yırtıldığını, hiç kan kaybına ya da acıya yol açmayacağı için farkında bile olmayabilir. Kadınların, kızlık zarı dikimi operasyonunu tercih etmesinin birkaç farklı nedeni bulunmaktadır:

Kızlık zarının dikimi biyolojik işlevinden dolayı değil; sosyal, kültürel veya dini boyuttaki yeri nedeniyle yapılmaktadır. Bazı kültürlere göre evlenmemiş bir kadının bekareti kutsaldır ve kızlık zarı da bu bekaretin simgesidir. Bir kadın, kızlık zarı dokusunun sağlam olduğundan emin olmak için fiziksel olarak denetlenebilir. İnanca göre, kadın evlenene dek cinsel ilişki yaşamamalı ve kızlık zarı bütünlüğünü korumalıdır.

Cinsel saldırıya maruz kalan kadınlar, psikolojik olarak güçlenmek için veya sosyal etkilerden kaçınmak için kızlık zarı dikimini tercih edebilir.

Evlenmeden önce tampon kullanımı veya bazı kazalar sonucunda kızlık zarı yırtılan kadınlar, bu durumu eski haline getirmek için kızlık zarını bütünlüğüne kavuşturmak isteyebilir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

kızlık zarı dikimi nasıl yapılır

Kızlık zarı dikimi, yırtılmış veya mevcut olmayan bir kızlık zarını oluşturmak için yapılacak basit bir işlemdir. Ameliyatın bekareti geri getirmeyeceğini anlamak önemlidir. Operasyonun amacı, ameliyattan sonra ilk kez ilişki kurulduğunda kanama meydana gelmesidir.

Operasyon birtakım faktörlere bağlı olarak lokal veya genel anestezi ile birlikte yapılır. Yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Hasta, operasyon için hazırlandıktan sonra cerrah tarafından kızlık zarının kalan parçaları bir araya getirilmeye çalışılır. Yapılan işlemin amacı kızlık zarı oluşturmak değil, yalnızca kanama yaratmaktır. Kanamanın meydana gelme sebebi, ilk cinsel ilişki sonrasında kızlık zarının bir araya getirmek için yapılan dikişlerin yırtılmasıdır. Bu nedenle, evlenme gününden en fazla 7 gün önce yapılması önerilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi mümkün müdür?

Kızlık zarı kalıntıları olmayan, doğum yapan veya kızlık zarı olmadan doğmuş olan kadınlarda ise, plastik cerrahlar tarafından vajinal girişi sıkılaştıracak ve yeni bir kızlık zarı oluşturmak için vajinal dokunun küçük bir kısmını içeren işlem uygulanabilir. Oluşturulan bu doku, doğal kızlık zarı ile çok benzer. Flap yöntemi olarak da adlandırılan bu teknikte, operasyon sonrasında yeniden cinsel ilişkiye girmen için belirli bir zaman dilimi yoktur.

Kızlık zarı dikimi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon sonrasında bölgede şişlik, morarma ve hafif ağrı görülebilir. Reçete edilen antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Vajinayı enfeksiyondan korumak için hijyen kurallarında dikkat edilmelidir. Geçici kızlık zarı işleminde, cinsel ilişki esnasına dek tampon dahil olmak üzere vajinaya giriş yapılmamalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ise, ilk 1 ay boyunca cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Ayrıca iyileşmeyi olumsuz olarak etkilemek için ağır kaldırma ve yorucu aktivitelerden de kaçınılmalıdır. Ağır egzersizler dikişlerin hasar görmesine neden olabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız