Kızlık Zarı Dikimi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi, vajina içinde bulunan ve çeşitli sebeplerle bozulan kızlık zarının cerrahi işlemle dikilmesidir. Kızlık zarı çok esnek bir yapıdadır. Bu zar cinsel ilişki sırasında penisle temas ettiğinde bozulabileceği gibi farklı nedenlere bağlı olarak da zarar görebilir. Dikim işlemi ile kızlık zarı onarılır ve yeniden dikim işlemi yapılır. Bu işlem cerrahi müdahaleyle yapılabileceği gibi lazer operasyonu da uygulanabilir.

Hastanın genel sağlık durumu incelendikten sonra talebi ve bütçesine göre yapılacak işlem belirlenir. Kızlık zarı dikimi en çok tercih edilen vajinal estetik yöntemleri arasındadır.

Kızlık zarı dikimi ameliyat türleri

Kızlık zarı dikimi yapılırken cerrahi işlemde iki farklı yöntem söz konusudur. Kadınların tercihine göre kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi yapılmaktadır.  İki yöntem de kendi içinde farklı avantajlar barındırmakla birlikte başarılı bir operasyondur.

  1. Kalıcı kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi ile uygulanabilir bir yöntem haline gelmiştir. Bu yöntemle yapılan ameliyat sonrasında cinsel ilişki için bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi sonrasında istediğiniz zaman girilen cinsel ilişkilerde ilk ilişkide olduğu gibi kanama görülecektir.  Kalıcı olarak dikim yapılmasından sonra kızlık zarının dikildiği gözle ya da hiçbir şekilde anlaşılmamaktadır.  Cerrahi bir işlem olduğu dışarıdan hiçbir şekilde fark edilmez.

  1. Geçici kızlık zarı dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi basit bir cerrahi işlemdir. Operasyon sonrasında ortalama 1 haftalık bir süre bulunmaktadır.  Bu süre dolduğunda yaşanan ilk ilişkide kanama görülmeyecektir. Hekim tarafından verilen süre içinde gerçekleştirilen cinsel ilişkiler sonrasında kanama yaşanacaktır. Daha sonra zar işlevini yitirmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi birçok cerrah tarafından yapılan başarılı bir operasyondur. Vajina estetiği alanında en çok tercih edilen işlemdir. Vajinal bölgedeki iplerin cinsel ilişki sonrası görülmesi mümkün değildir.  İşlemi yaptırandan başkası geçici kızlık zarı dikimi yapıldığını anlamayacaktır.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi hastanın durumuna göre genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu estetik operasyonlarda vajina daraltma gibi ek işlemler de yapılabilir. Ek işlemlere göre de anestezi şekli değişebilir. Kızlık zarı dikimi tek başına 30-40 dakika süren bir operasyondur.

Vajina daraltma operasyonuyla birlikte yapıldığında kızlık zarının dikilmesi ortalama 60-90 dakika sürebilir. Operasyon sonrasında hastalar 1-2 saat dinlendikten sonra taburcu olabilir ve günlük hayatına kolayca dönebilirler.

Kızlık zarı dikimi riskleri nelerdir?

Kızlık zarı dikimi sonrasında hastalar bazı risklere karşı endişe duymaktadır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kızlık zarı dikiminde de bazı riskler bulunmaktadır.

Kızlık  zarı dikimi riskleri şu şekildedir;

  • Kanama: Ameliyatta kanama riski en sık görülen risklerden biridir. Kanamaya yatkınlığı daha fazla olan hastalarda bu durum görülme olasılığı çok yüksektir. İlk dönemlerde yaşanan kanama ve akıntılar belirli bir süre için normal olabilir. Bu durumda kanama için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
  • Ağrı: Kızlık zarı ameliyatından sonra ortaya çıkan riskler arasında şiddetli ağrılar da bulunuyor. Karın bölgesinde ortaya çıkabilecek ağrılar gece yarısı uykuyu bölecek kadar şiddetli olabilmektedir. Ağrılar ilk dönemlerden sonra can sıkıcı hale gelmeye başladığında ve ağrı kesiciler ağrıları geçirmiyorsa doktora görünmelisiniz. Ağrı riskine karşı doktorlar ilaç reçete etmektedir.
  • Mide bulantısı: Kızlık zarı dikimi sonrası mide bulantısı doktorlar tarafından en sık karşılaşılan şikayetler arasındadır. Dikim işleminden sonra genellikle sabah erken saatlerde mide bulantısı şikayetleri artıyor. Bu durumda mideyi rahatlatacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır.  Bulantılar günlük hayata engel olacak düzeyde olmaz. Mide bulantılarının dayanılmaz bir hale gelmesi sonrasında  doktora başvurulmalıdır.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Kızlık zarı dikimi sonrası hem vajina bölgesi hem de beden çok hassas bir yapıya bürünür. Bu yüzden sorun yaşamamak adına hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Su teması: Kızlık zarı dikiminden sonra su teması 10-15 gün kadar olmamalıdır. Bölgenin zarar görmemesi adına havuz ve denize girilmemesi gerekir. Özellikle havuz enfeksiyon riskinin çok olduğu bir alandır.
  • Spor etkinlikleri: Ameliyattan sonra bedende hassasiyet artmaktadır.  Bu yüzden yorucu spor etkinliklerinden uzak durulması gerekir.  Ameliyattan sonra ağır spor aktivitelerinde kanama riski vardır. İlk dönemlerde günlük yürüyüşler yapılabilir. Ağır kaldırma ve fitness gibi etkinliklere bir süre ara verilmelidir.
  • Bacak açma oranı: Ameliyat sonrası genital bölgenin hassasiyeti artar. Bu yüzden hasta dinlendiği süre boyunca bölgeyi zorlamamalıdır. Bunun için bacakların çok fazla açılmaması gerekir. Bacak açma oranı fazla olursa kanama görülebilir.
  • Pansuman: Kızlık zarı dikimi sonrası pansuman için profesyonel destek alınması gerekir. Pansuman mutlaka steril bir ortamda yapılmalıdır. Bölge hassas olduğundan enfeksiyon kapma riski yüksek olabilir.
  • İlaç kullanımı: İyileşme sürecinin konforlu ve hızlı olması için mutlaka doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Kızlık zarının dikildiği belli olur mu?

Kızlık zarı dikimi sonrası kadınların en büyük endişelerinden biri ameliyatın partneri tarafından anlaşılmasıdır.  Vajina estetiği alanında son yıllarda kullanılan yöntemler ve teknolojiler çok gelişmiştir.  Bu yüzden kızlık zarının dikildiğini sadece doktor ve kişi bilir.

Önemli: Vajina Estetiği (Labioplasti)

Kızlık zarı dikimi sonrası hiçbir iz kalmaz ve bölgedeki ipler cinsel ilişki sonrasında görülemez.  Ameliyat sonrası hiçbir şekilde kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılmaz. Başarılı bir operasyonla kızlık zarı ameliyatı yapıldığı hiçbir şekilde tespit edilemeyecektir.

Kızlık zarı dikimi fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları ameliyat türüne göre değişmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi kalıcı yönteme göre daha uygun maliyetlidir. Operasyonda kullanılan yöntem, cerrahın profesyonelliği ve sağlık kuruluşunun fiyat politikası farklı olabilir.  Fiyat bilgisi için uzman bir hekime muayene olarak bilgi alınabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız