Serum Tedavisi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Serum Tedavisi

Serum Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde yüksek başarı vaat eden; SERUM TEDAVİSİ

Hamilelik; birçok biyolojik sürecin normal işleyişinde sürdürülmesi sonucunda sağlıklı bir doğumla sonlanır. Bu süreci etkileyebilen problemlerin meydana gelmesi durumunda, gebeliğin hiç oluşmaması veya düşük gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması muhtemeldir. Anne adayının bağışıklık sistemi, gebeliğin ilerleyişi hakkında önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemi, embriyonun gelişebilmesi için yeterli koşulları sağlayamaması durumunda serum tedavisi ile embriyo destekleme yöntemine başvurulabilmektedir. Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri ve tüp bebek uygulanamalrından başarılı sonuçlar elde edemeyen bayanlara, intralipit denilen serum desteği ile gebe kalma şansı artırılıyor!Amerika’da yapılan araştırmalar doğrultusunda, bayanların düşük yapmasındaki temel nedenin, bağışıklık sistemlerinin olduğunu açıklanmıştır.

Gebeliğe engel olan bağışıklık sistemi artık, intralipit ile güçlendiriliyor. Başarısız tedavilerin ve düşüklerin ardından serum tedavisinin başarı sağladığı ortaya çıkarılmıştır.Yurtdışında uzun zamandır uygulanan serum tedavisinin, tüp bebek oranlarındaki başarı şansını artırdığı gözlenmektedir. Kıbrıs’taki tüp bebek merkezimizde, bizde gerek duyulan çiftlere bu yöntemi önermekte ve başarılı sonuçlar almaktayız. Bu serum ile bayanların bağışıklık sistemi güçlendiriliyor. Böylelikle vücudun embriyoyu kabul etmesi yani gebeliğin oluşması kolaylaşır. Birçok vitaminin, bir serum içerisinde toplandığı intralipit, yağ emülsiyonlarından oluşmakta ve yumurta fosfolipidleri, gliserin ve soya fasulyesi yağını içermektedir. Çoğu hastamız, ülkelerinde uyguladıkları ve başarısızlık ile sonuçlanan tüp bebek denemelerinin ardından, hem buradaki gelişmiş teknolojimiz hem de uyguladığımız ‘intralipit serum destekli’ tedavi ile hayallerindeki bebeklerini kucaklarına almıştır.

Serum Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Transfer işleminden hemen sonra uygulanıp, gebeliğe hazır olan anne adayımızın bağışıklık sistemini gebeliğe hazırlamış oluyoruz. Bazı durumlarda tedavinin ilk günü de uygulanabilmektedir. Bayan hastaya damar yolu açılarak, normal serum gibi damardan gitmesi sağlanlır. Biraz katı bir kıvamı olan intralipitin tamamlanma süresi 2 saati bulabilmektedir.

İntralipid serum içeriği nedir?

İntralipid serum, ağız yoluyla beslenemeyen hastalar için uzun yıllardan beri kullanılan bir içeriğe sahiptir. Özellikle yoğun bakımdaki bireyler ve prematüre doğan bebeklerin bağışıklık sistemini düzenlemek için kullanılmaktadır. Temelde; vücuda esansiyel yağ asitleri sağlamak için kullanılan bir yağ emülsiyonudur. Ayrıca soya yağı, gliserol, saflaştırılmış yumurta fosfolipitleri ve fosfat içerir. Yan etkilerinin en az seviyede olması ve maliyetli olmaması, bu serumun en büyük avantajlarındandır.

İntralipid serum nasıl yapılır?

Serum tedavisine, embriyonun kadının rahime aktarılmasından hemen sonra başlanmalıdır. Bu nedenle tüp bebek sürecinin embriyo transferi aşamasından itibaren uygulanmaktadır. Daha sonra embriyonun gelişimi üzerindeki kritik evre sonlanana dek, anne adayına uygun dozlarda ve aralıklarda yapılmalıdır. Damar yolu açılarak serum şeklinde verilen serum tedavisi ile embriyo destekleme yönteminin uygulaması kısa süre içerisinde kolaylıkla tamamlanabilmektedir. İçeriğinde bulunan soya nedeniyle, soya alerjisi bulunan kişilere uygulamak tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca nadiren de olsa baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi yan etkilere yol açabilmektedir.

İntralipit Serum Desteğini kimlere Öneriyoruz?

  • Tüp bebek denemelerinden sonuç alamayan çiftlere,
  • Defalarca düşükler yaşamış bayanlara,
  • Bağışıklığı iyi olmayan,
  • İleri yaş olan bayan hastalarımıza,

bu serum desteğini önermekteyiz.İsteyen her hastaya da uygulanabilen intralipit, yüksek maliyetli olmaması hastaların yüzünü güldürmektedir.

Gebelik ile bağışıklık sistemi ilişkisi nedir?

Bağışıklık sisteminin işlevi vücudu zararlı bakteriler, virüsler, parazitler ve hastalığa neden olan mantarlar dahil olmak üzere mikroskobik yabancı istilacılardan korumaktır.  Temelde bağışıklık sistemi, hamile kalmaya, hamileliği sürdürmeye ve doğum sürecine yardımcı olurken aynı zamanda anne adayını da hastalıklara daha dirençli hale getiren simbiyotik bir çalışma prensibine sahiptir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin hamilelik döneminde bazı yoğun değişikliklerden geçtiğini söylemek mümkündür. Hamileliğin başlangıcında kadının bağışıklık sisteminin, embriyoyu yabancı bir istilacı olarak algılaması mümkündür. Bunun nedeni; oluşan embriyonun yarısının erkekten gelen kromozomlardan oluşmasıdır. Fetal dokuyu algılamasını ve dolayısıyla ona saldırmasını engellemek için bağışıklık sisteminin doğal olarak bastırılması gerekir.  Yapılan çalışmalara göre hamile bir kadının bağışıklık sistemi hamilelik boyunca farklı döngülerden geçmektedir. Yeni oluşan embriyonun rahime yerleşmesinden sonra bağışıklık sistemi enflamatuar bir ortam oluşturur. Bu ilk üç aylık dönem için geçerlidir. Bundan birkaç hafta sonra, anti-inflamatuar bağışıklık hücreleri bu durumu tersine çevirir. Son trimesterde ise, annenin vücudu bir kez daha inflamatuar duruma geçer ve doğum gerçekleşir.

Serum tedavisi ile embriyo destekleme nedir?

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminin anormal bir işleyişte çalışması, embriyonun implantasyon başarısızlığı ve tekrarlayan gebelik kaybı ile ilişkili olabilmektedir. Kan dolaşımındaki doğal öldürücü kan hücreleri, embriyonun anormal şekilde reaksiyona girmesi ile sonuçlanabilmektedir. Böyle bir durumda bağışıklık sistemini düzenlemek ve embriyonun gelişimini desteklemek için serum tedavisi yapılabilir.Serum tedavisinde anne adayının bağışıklık sisteminin normal işleyişine getirilebilmesi için intralipidler kullanılmaktadır.

Serum tedavisi ile hamile kalma mümkün müdür?

Serum ile birlikte vücuda aktarılan intralipidler, doğal öldürücü hücreleri baskılamaktadır. Böylece anne adayının bağışıklık sistemi, embriyonun rahim iç duvarına yerleşebilmesine ve normal bir şekilde büyümesine izin vermektedir. Özellikle bağışıklık sistemi problemlerinden dolayı tekrarlayan düşükler, başarısız tüp bebek tedavisi ve aşılama tedavileri yaşayan çiftler için oldukça yararlı bir uygulamadır. Serum tedavisi uygulanan kadınlarda sağlıklı bir doğum gerçekleşme oranının %80 ile %90 arasında olduğunu söylemek mümkündür.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız