Sperm Donasyonu Nedir, Neden Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Sperm Donasyonu Nedir, Neden Yapılır?

Sperm Donasyonu Nedir, Neden Yapılır?

Sperm, cinsel ilişki veya mastürbasyon sonrasında erkek cinsel organından boşalan sıvının içerisindeki üreme hücreleridir. Bir kadının yumurta hücresi ile döllendiği takdirde embriyo ve hamileliği oluşturur. Sperm hücresi, döllenme gerçekleştiğinde embriyonun yarısını oluşturan ve kromozom adı verilen bilgileri aktarır. Her sperm hücresi 23 kromozom içerir ve bunlar mitoz adı verilen bir süreçte bölünür. Sperm hücresi, yumurta hücresi ile birleşir ve mayoz adı verilen başka bir süreçten geçer. Dişi yumurtası ve erkeğin spermi, sağlıklı bir embriyo oluşturmak için gerekli olan 46 kromozomu bir arada barındırır.

Sperm donasyonu nedir?

Spermin olmaması veya bir yumurta hücresini dölleyebilecek niteliklere sahip olmaması durumunda gebelik oluşamaz. Böyle bir durumda, daha önceden bağışlanmış olan sağlıklı spermler kullanılabilmektedir. Sperm donasyonu veya sperm bağışı adı verilen bu yöntemiyle hamile kalan bir kadın, kimlik bilgileri paylaşılmayan anonim bir erkeğin spermlerini kullanmış olacaktır.

Sperm donasyonu neden yapılır?

Birçok kadın ve erkek, kısırlık problemleriyle mücadele etmektedir. Tüm çabalara ve denemelere rağmen istenilen sonuca ulaşılamadığında, sperm donasyonu devreye girebilir. Sperm donasyonun yapılmasının başlıca nedenleri arasında aşağıdaki etkenler bulunmaktadır:

 • Donör spermler çok düşük sperm sayısına sahip olan veya sperm kanallarını bloke eden bir problemi olan çiftler için bir seçenektir. İlginizi çekebilir: Erkekte Sperm Sayısı Kaç Olmalı?
 • Bağışlanan spermler, hamile kalmak isteyen bekar veya eşcinsel kadınlar tarafından da tercih edilebilir.
 • Bazı erkeklerde kalıtsal genetik hastalıklar bulunur ve bu nedenle hastalığı çocuklarına aktarmamak için bağışlanan spermler kullanılabilir.
 • Kemoterapi gibi ağır kanseri tedavileri gören, bunun sonucunda infertil hale gelen erkekler ve eşleri, sperm donasyonu ile bebek sahibi olabilmektedir.
 • Spermden kaynaklı olarak başarısızlıkla sonuçlanan birçok tüp bebek döngüsü geçiren çiftler için alternatif bir seçenektir.

Sperm donasyonu nasıl yapılır?

sperm donasyonu nasıl yapılır

Sperm donasyonu birkaç farklı yöntem ile yapılabilmektedir. Bilinen en eski yöntem; spermin, alıcı kadının vajinal yoluna gönderilmesi için çok esnek, küçük bir tüpün kullanılmasını içerir. Fakat bu yöntemde sperm, vajinal yolla doğrudan enjekte edildiği için spermlerin rahime ulaşması zor olabilmektedir. Suni dölleme olarak da bilinen bu yöntem, kadının en doğurgan döneminde uygulanmalıdır. Bunun için ovulasyon testlerinden yardım alınarak, yumurtlama günü tespit edilebilir.

Rahim içi inseminasyon veya aşılama (IUI) olarak bilinen diğer bir yöntemde ise, spermler nakledilmeden önce yumurtlamayı düzenleyici ve destekleyici birtakım ilaçların kullanılması gerekir. Bu seçenek, suni döllemeye oranla daha etkin olacaktır. Yumurta hücreleri döllenme için hazır olduğunda, spermler ince bir katatere yerleştirilir ve rahime doğru yerleştirilir.

Detay için: Aşılama Tedavisi Nedir, Fiyatları Nelerdir?

Spermin doğrudan bir yumurtaya enjekte edildiği intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu veya mikroenjeksiyon (ICSI) olarak bilinen teknikte ise başarı oranı çok daha yüksektir.  Bu yöntem, tüm hastalar için uygun olmayabileceğinden, öncesinde birtakım etkenlerin uygunluğu kontrol edilmelidir.

Bu bilgiye ihtiyacın olacak: Mikroenjeksiyon Nedir?

Donör spermler; rahim içi inseminasyon (IUI), intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) veya in suni döllenme prosedürleri için kullanılabilir. Genel olarak, taze sperm ve dondurulmuş spermlerin benzer başarı oranlarına sahip olduğu belirlenmiştir.

Sperm donasyonu ile hamile kalanlar nelere dikkat etmelidir?

Sperm donasyonu ile hamile kalan bir kadının, normal bir gebeden hiçbir farkı olmayacaktır. Hamileliğin pozitif olduğu tespit edildikten sonra, tüm gebelerin dikkat etmesi gereken faktörlere dahil olması gerekmektedir. Düzenli beslenmek, doktor kontrollerine gitmek, prenatal testleri yaptırmak bunlardan birkaçıdır.

Sperm donasyonu fiyatları nedir?

Sperm donasyonunun uygulanma biçimi, fiyatlandırma üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Ayrıca sağlık merkezinin ücretlendirme sistemi, alınan ekstra hizmetler, kullanılan ilaçlar da fiyatı değişken hale getirebilir. Yapılan tetkik ve görüşmelerden sonra net bir fiyat aralığı almak daha sağlıklıdır.

Yorumlar

 • Lale

  Kıbrıs’ta sperm donasyonu fiyatları nedir? Fiyatlar kurumdan kuruma farkediyor mu? İçerikte konu hakkında bilgi alamadım, yardımcı olabilir misiniz?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Merhaba Lale Hanım,

   Sperm donasyonu fiyatları hakkında bilgi almak için dilerseniz iletişim bilgilerinizi iletebilir ya da +90 (533) 823 44 94 telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yazınız