Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Mikroenjeksiyon, anne adayından alınan sağlıklı yumurta içine baba adayından alınan spermin enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen döllenme işlemidir. Tüp bebek tedavisi dünyada birçok çiftin çocuk sahibi olmasına olanak tanıyan bir tedavidir. Klasik tüp bebek prosedürü içinde sperm ve yumurta hücresi bir araya getirilerek döllenme işlemi yapılır.

Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon yöntemi sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu işlemde tüp bebek merkezinde embriyolog bir tane sağlıklı sperm hücresini seçer. Bu hücre yumurta içine enjekte edilir ve döllenme olasılığı arttırılır. Bu işlem tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmak amacıyla sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

Ülkemizde mikroenjeksiyon ilk olarak 1992 yılında kullanılmıştır. Bu yöntem öncelikle erkek kaynaklı gebelik oluşmaması durumunda kullanılmıştır.  Günümüzde tüp bebek tedavilerinde dölleme sorunu yaşayan anne ve baba adayları tarafından birçok durumda tercih edilen bir işlemdir. Tüp bebek ile mikroenjeksiyon yöntemi arasındaki en önemli fark dölleme şeklinin farklı olmasıdır. Mikroenjeksiyonda erkek adaydan alınan spermin direkt olarak yumurtanın içine girmesi sağlanmaktadır.

Mikroenjeksiyon nasıl yapılır?

Mikroenjeksiyon yöntemi ile erkekten cerrahi yöntemlerle sperm alınır. Bu işlemde yapılan değerlendirmeler sonucunda menideki en kaliteli spermlerin tercih edilmesi önemlidir. İşlem sırasında sperm hücresinin hareketsiz hale gelmesine yol açan kuyruk duyarlı mikroskobik enjektörler kullanılarak öncelikle alınmaktadır.

Spermler alındıktan sonra özel enjektörler yardımıyla yumurta hücresi içine konmaktadır. Yumurta hücresi aktarım işlemi yapılmadan evvel temizlenmektedir. Olgun yumurtalar 2 aşamalı olarak geliştirilir.  Yumurta hücresi de tedavi öncesinde özel olarak geliştirilir ve kadından en kaliteli yumurta hücresi alınır.

Mikroenjeksiyon yönteminde sperm ve yumurta laboratuvar ortamında çok dikkat edilerek bir araya getirilir ve döllenme işlemi yapılır. Bu işlem hem erkek hem de kadın için acısız ve pratik bir tedavidir.

Mikroenjeksiyon kimler için uygundur?

mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon hem kadın hem de erkek kaynaklı kısırlık sorunlarında uygulanabilecek bir işlemdir. Mikroenjeksiyonun gerekli olduğu durumlar şu şekildedir;

 • Baba adayında sperm sayısının çok az olması
 • Azospermi tanısı konan baba adayları bulunması
 • Mikro tese ile sperm alınan erkekler
 • Sperm şekli, sperm morfolojisinde %95 üzerinde bozukluk bulunan kişiler
 • Kısırlık sebeplerinden biri antisperm-antikor olan kişiler
 • Klasik tüp bebek tedavisinde daha önce başarısız olan çiftler
 • Preimplantasyon genetik tanı (PGT) uygulanması planlanan kişiler
 • Nedeni tüm çabalara rağmen belirlenemeyen kişilerde mikroenjeksiyon uygulanabilir.

Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle uygunluk konusunda doktor karar vermelidir. Bunun için hem anne adayı hem de baba adayı incelenir.

Mikroenjeksiyon ile tüp bebek farkları nelerdir?

Klasik tüp bebek prosedüründe baba adayından çok sayıda sperm hücresi alınır ve laboratuvar ortamında anne adayından alınan bir tane yumurta hücresinin etrafına yerleştirilmektedir.  Bu işlemde bir tane sperm kendi kendine yumurta hücresini döllenmektedir. Klasik tüp bebek tedavisinde gerçekleşen döllenme işlemi normal yolla oluşan gebeliklere çok benzemektedir. Bu işlemde bir tek anne adayının genital organları olmaz ve işlem laboratuvarda gerçekleştirilir.

Mikroenjeksiyon yönteminde ise baba adayından alınan sperm hücrelerinden sadece bir tanesi seçilir. Burada en kaliteli spermin seçilmesi esastır. Anne adayından alınan yumurta hücresi içine mikroskobik yöntemlerle sperm enjekte edilmektedir. Yani sperm yumurta hücresini kendisi döllemez, laboratuvarda yumurta hücresine direkt olarak yerleştirilir.

Mikroenjeksiyon avantajları nelerdir?

Mikroenjeksiyon avantajları şu şekildedir;

 • Mikroenjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilen dölleme işleminin olma olasılığı çok yüksek olur.
 • Sperm sayısı ve kalitesi az olan erkeklerde gebeliğin başarılı olması çok zordur. Özellikle azospermi tanısı olanlarda döllenme yapılamaz. Bu kişilerde mikroenjeksiyon yöntemi başarılı bir döllenme sağlar.
 • Mikroenjeksiyon yönteminde baba adayından tek bir sperm dahi alınsa döllenme işlemi için yeterli olur.
 • Baba adaylarında menide hiç sperm olmasa dahi testisten Mikro Tese gibi farklı yöntemlerle birkaç tane sperm hücresi elde edilebilir. Bu durumda mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak başarılı gebelik sağlanabilir ve erkekler çocuk sahibi olabilirler.

Mikroenjeksiyon başarı oranı nedir?

Mikroenjeksiyon yöntemi mikroskobik yöntemler kullanılan bir işlemdir. Bu yüzden mikroenjeksiyon başarı oranı yüksektir. Sperm çok büyük zorluklarla yumurta içine yerleştirilse de her hastada dölleme olmayabilir. Sperm ve yumurta kalitesi dölleme başarısı için çok önemli bir unsurdur. Bu yüzden işlem sırasında en kaliteli sperm elde edilebilmelidir.

Embriyoloğun deneyimi kaliteli spermi elde etmede çok etkilidir. Deneyimli bir doktor tarafından uygulanan mikroenjeksiyon yöntemi başarı oranı daha yüksektir. Bu yöntem ile döllenme ve gebelik oranları klasik tüp bebek tedavisinden daha fazladır.  Ancak spermin yanında anne adayının yaşı ve yumurtalık kalitesi de başarılı gebeliği etkiler.Bu yöntemde yaş durumu da farklı olmak kaydıyla %80’lere  kadar çıkmaktadır. Bazı durumlarda mikroenjeksiyon ile döllenme olsa bile başarılı bir gebelik başlamayabilir.

Mikroenjeksiyon fiyatları ne kadar?

Mikroenjeksiyon fiyatları kişiye özel olarak değişmektedir. Öncelikle bu yöntemin klasik tüp bebek tedavisinden çok farklı bir maliyeti olmadığını belirtelim. Mikroenjeksiyon maliyetleri işlemin yapıldığı tüp bebek merkezi ve doktorun tecrübesine göre değişmektedir.

Mikroenjeksiyon tedavisi sırasında baba adayından sperm elde etme yöntemi farklı olabilir. Bu yüzden sperm elde etmede kullanılan yöntem de tedavi fiyatlarını etkiler. Ayrıca mikroenjeksiyon işlemi sırasında yumurta elde etme konusunda uygulanan prosedür de maliyeti etkiler. Hemen bizimle iletişime geçerek mikroenjeksiyon tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız