Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Klasik bir tüp bebek döngüsünde, yumurtalar alındıktan sonra sperm hücreleri ile bir test tüpü içine yerleştirilerek döllendirilmektedir. Böylece döllenme, bir inkübatörde (kuluçkada) doğal olarak meydana gelir.

Bununla birlikte şiddetli erkek kısırlığı görülen vakalarda, döllenme sürecinde genellikle yardıma ihtiyaç duyulur. Mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu), bu sorunu çözmek için geliştirilen önemli bir yöntemdir. Küçük bir cam iğne kullanarak, her bir yumurtanın içine tek bir sperm enjekte etmeyi içerir.

Bu prosedür, laboratuvarda mikroskop altında gerçekleşir. Bu teknikte yumurtanın döllenme oranı oldukça yüksektir.

Mikroenjeksiyon (ICSI) işlemi kimlere uygulanır?

Mikroenjeksiyon, başarı oranını ciddi derecede arttırması nedeniyle tüm tüp bebek döngülerinde kullanılabilmektedir. Ancak, aşağıdaki durumlarda özellikle tavsiye edilmektedir:

  • Şiddetli bir sperm bozukluğu olduğunda,
  • Yumurta hücreleri yeterli kalitede olmadığında,
  • Yaş faktörü yüksek olan kadınlarda,
  • Döllenme şansının düşük olacağı tahmin edilen döngülerde,
  • Klasik tüp bebek yöntemleriyle başarılı sonuç elde edilemediğinde,
  • Sperm, testiküler biyopsi yöntemleri (TESE/TESA) ile elde edildiğinde mikroenjeksiyon tekniğini kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon nasıl yapılır?

Mikroenjeksiyon, spermlerin emildiği veya biriktirildiği çok ince tüpler içerisinde hareket ettirilmesini sağlayan mikromanipülatörler ile uyarlanmış, ters bir mikroskop üzerinde gerçekleştirilir. Mikromanipülatörler, spermlerin hareketlerini mikroskobik olarak kontrol eden bir sistemden oluşur.

Mikroenjeksiyon yumurta hücresine hiçbir zarar vermeden, hücrenin içerisine enjekte edilecek bireysel spermin toplanması için uygun olan özel kataterler ile gerçekleştirilir. Mikroenjeksiyon işlemi sırasında, sıcaklık veya ortamın pH’ında ani değişiklikler olmadığından emin olunmak için mikroskobun aşaması ayarlanır. Bu nedenle, pH değerinde değişiklik yapılmasını önleyen tampon maddeler ortama eklenir.

İşlemin kendisi tek bir spermin bir yumurta hücresinin içerisinde enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Bunu yapmak için, spermler mikroenjeksiyonun gerçekleşeceği bir düzeneğe yerleştirilir. Spermin damlaları, hareketlerini yavaşlatan daha kalın bir çözeltiden oluşur ve bu sayede kullanımları daha kolaylaşır. Morfolojik olarak normal ve canlı olan bir sperm, spermin bulunduğu damlalardan seçilir ve hareketsizleştirilir. Hareketsizleştirme, spermin kuyruğuna bir mikropipet ile dokunarak elde edilir. Böylece bir modifikasyona neden olunur ve döllenme mümkün hale gelir.

Bu aşamadan sonra, bireysel sperm aspire edilir ve yumurta hücresinin içine enjekte edilir. Yumurta hücresini çevreleyen zar, çok elastiktir. Bu nedenle yalnızca bir kez delinmesi gerekmektedir. Zarın yırtıldığından ve spermin sitoplazmanın iç kısmında kaldığından emin olunmalıdır. Aspirasyon hızındaki bir değişiklik, yumurta hücresinin rüptürüne yol açabilmektedir.

Tüm yumurta hücrelerine spermler enjekte edildikten sonra, tampon maddesi ortadan kaldırılır ve bu hücreler kültür ortamlarının içerisinde bekletilir. Daha sonra, yaklaşık 15 ila 20 saat boyunca kontrollü bir şekilde döllenmesi gözlemlenir.

Mikroenjeksiyon aşamaları nasıl gelişir?

Bir tüp bebek döngüsü yumurta geliştirme, yumurta toplama, sperm toplama, döllenme ve embriyo transferi gibi temel aşamalardan oluşmaktadır. Mikroenjeksiyon ise, yumurta ve spermlerin toplanmasından hemen sonra gerçekleştirilmektedir. Mikroenjeksiyon, döllenme süreci içerisinde yer alan bir uygulamadır. Başarıyla sonuçlandığı takdirde embriyonun transfer edilme aşamasına geçilir.

Mikroenjeksiyon ve tüp bebek arasındaki fark nedir?

Tüp bebek, üremenin doğal yollar ile gerçekleşmediği durumlarda yapılabilen, yardımcı üreme teknolojilerinden biridir. Birçok işlem ve aşamadan oluşan tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olma olasılığı yüksektir.

Bu tedavi yöntemi için yeterli bilgiye sahip misin: Tüp bebek (IVF) Nedir, Nasıl Yapılır?

Mikroenjeksiyon ise, klasik bir tüp bebek döngüsünde başarılı bir sonuç elde edilemeyecek durumlarda uygulanan önemli bir gelişmedir. Yumurta hücrelerinin tek tek döllenmesi sağlanmaktadır.

Tüp bebek tıbbi bir tedavi yöntemi, mikroenjeksiyon ise bu tedaviyi daha kesin bir sonuca kavuşturmak için uygulanan aşamadır.

Mikroenjeksiyon fiyatları

İşlemin uygulandığı sağlık merkezine göre fiyatlandırma sistemlerinde farklılıklar görülmektedir. Tüp bebek döngüsü ile birlikte değerlendirileceği için tek bir fiyatlandırma dışında, tüm tedavinin maliyeti hakkında bilgi sahibi olmak daha yararlı olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız