IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

IMSI, tüp bebek tedavisi sürecinde spermlerin özel yöntemle büyütülerek detaylı olarak incelenmesidir. Bu yöntemle spermler 8 bin kata kadar büyütülebilir. Böylece tüp bebek tedavisindeki başarı oranı arttırılabilir.  Mikroenjeksiyon işleminde spermin 200-400 kata kadar büyütüldüğü düşünülürse bu yöntem çok faydalı bir işlemdir. Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection terimlerinin ilk harflerinin kısaltmasıdır.

IMSI yöntemi ile spermler büyütülerek yapısal sorunlar ortaya çıkarılabilir. Böylece spermlerdeki incelemeler doğrultusunda sağlıklı embriyo oluşturma olasılığı daha da artmaktadır. Son yıllarda Kıbrıs’ta ve dünyanın birçok yerinde gelişmiş tüp bebek merkezlerinde mikroenjeksiyon yöntemi yerine IMSI yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde tüp bebek yönteminin başarı oranı belirgin şekilde arttırılabilir.

Bu yöntem ile spermin değerlendirilmesi çok daha nitelikli şekilde yapılabilir. Sperm büyüklük, şekil ve hareket kabiliyeti açısından değerlendirilir. Böylece başarılı bir gebelik gerçekleşmesi için en uygun spermler seçilebilir. Bu yöntem aynı zamanda doğacak çocuksa ortaya çıkabilecek anomali risklerini de en aza indirmede etkilidir. Bu yöntem birçok çift tarafından da tercih edilmektedir.

IMSI kimlere uygulanabilir?

Dünyanın birçok yerinde IMSI tekniğine yönelik yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre bu yöntem kullanıldığında kişilerde daha iyi embriyo gelişimi olduğu, gebelik oranının daha yüksek olduğu ve daha az oranda gebelik kayıpları olduğu belirlenmiştir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmak için bu yöntem kullanılabilir. Genel olarak bu yöntemin kullanılabileceği durumlar şu şekildedir;

 • Erkekte spermle ilgili bir sorun ortaya çıktığında
 • Anne adayından kaliteli bir yumurta hücresi gelmesine karşın gebelik denemesinin başarılı olmadığı çiftlerde
 • Çiftlerde düşük durumunun tekrarlaması durumlarında
 • Kısırlık vakalarının sebebi bilinmediği durumlarda
 • Tüp bebek denemelerinin başarısız olduğu çiftlerde
 • Yumurta sayısı az olan anne adaylarında
 • Şiddetli erkek faktörüne bağlı başarısızlık olan durumlarda daha iyi spermler seçilmesi adına bu tekniğe başvurulabilir.

Yapılan araştırmalar bu yöntemin yeni doğacak çocuklarda sağlıklı gelişme olumlu etkisi olabileceği de bilinmektedir. IMSI yöntemi gerekli olan tüm hastalarda uygulanabilir. Ayrıca çiftler tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmak istiyorsa IMSI yöntemine başvurarak daha etkili bir tedavi planlayabilirler.

IMSI tekniği avantajları nelerdir?

IMSI

IMSI tekniği ile ilgili yapılan araştırmalar mikroenjeksiyon yöntemine göre tüp bebek tedavisinde başarı oranını belirgin şekilde arttırdığını ortaya koymaktadır. Bu yöntemle embriyo tutunma başarısının 3 kat daha arttığı ortaya koyulmaktadır. Ayrıca şekilsel bozukluğu olmayan spermlerin kullanılması sayesinde anomali riski de daha düşük olabilir.

IMSI tekniği avantajları şu şekildedir;

 • Döllenme Başarısı: Tüp bebek tedavisinde baba adayından elde edilen yumurta hücreleri ile baba adayından alınan sağlıklı sperm hücreleri laboratuvar ortamında döllenmektedir. Döllenme için sperm kalitesi de yüksek olmalıdır. IMSI tekniğinde spermler arasından en kaliteli spermler seçilir. Bu sayede döllenme başarısında da belirgin bir artış görülebilir. Döllenme Nedir, Nasıl Oluşur?
 • Embriyo Kalitesi: Anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayından alınan yumurta hücresi döllenmesi sırasında embriyo ortaya çıkar. Embriyo sağlıklıysa anne adayının rahmine aktarılarak gebeliğin ortaya çıkması beklenir. IMSI yöntemi ile embriyo kalitesi artabilir. Bu durum gebelik başarısına da olumlu etki eder.
 • Blasktokist Oluşumu: Blasktokist embriyonun yaşadığı belirli bir aşamadır. Bu aşama embriyonun anne karnına transfer edilmeden önceki aşamasıdır. Bu teknik blasktokist oluşumu konusunda da işlevsel sonuçlar ortaya çıkarır. Blastosist Transferi Nedir, Kimlere Uygulanmaktadır?
 • Gebelik Oluşumu: IMSI tekniği tüp bebek tedavisinde başarılı gebelik oluşumu olasılığını da arttırır. Anne  adayından kaliteli yumurta hücreleri seçildiğinde bu yöntemle kaliteli sperm hücreleri seçilebilir. Böylece başarılı bir gebelik oluşma süreci yaşanabilir.
 • Gebelik Sonlandırma İhtiyacı Düşüklüğü: Tüp bebek tedavisi sonrası gebelik başarılı olsa bile bazı durumlarda zorunlu olarak gebelik sonlandırılabilir. Bu durum çiftler için çok üzücü bir durum olabilir. Ancak ICSI tekniği ile gebelik sonlandırma ihtiyacında belirgin olarak düşüş olmaktadır.

IMSI tekniği tüp bebek tedavisinde yüksek başarı arayan birçok çifte umut olan bir yöntemdir.

IMSI nasıl uygulanır?

IMSI tekniği son derece basit bir prosedürdür. Üstelik bu prosedürün uygulanması için baba adayının özel olarak olması gerekmiyor. Süreç şöyle işler;

 • Tüp bebek tedavisi için anne adayından yumurta hücresi alınırken baba adayından da döllenme yapılabilmesi için sağlıklı sperm hücreleri alınır.
 • Sperm hücreleri alınırken özel bir cihaz yardımıyla spermler 8 bin kata kadar büyütülür ve detaylı olarak incelenir.
 • IMSI yöntemiyle incelenen spermler arasından sağlıklı ve yapısal bozukluğu olmayanlar seçilerek laboratuvar ortamında başarılı bir döllenme ortaya çıkması sağlanır.

Kıbrıs’ta da son zamanlarda çiftler tarafından bu yöntem yoğun olarak tercih edilmektedir. Tüp bebek merkezimizde ICSI yöntemi uygulanmaktadır.

IMSI fiyatları ne kadar?

IMSI tekniğinin kullanılabilmesi için bir tüp bebek merkezinde  gerekli alt yapı olması gerekir. Bu yöntem için öncelikle uygunluk olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca tüp bebek merkezinde bu konuda deneyimli embriyologların da bulunması gerekiyor.

IMSI fiyatları için merkezimizle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu işlem tüp bebek tedavisinde çiftlere ekstra bir masraf çıkarsa da tüp bebek başarı oranını arttırdığı için çiftleri zorlamayacak bir tutardadır.

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisinin de çok ucuz bir yöntem olduğu düşünülürse IMSI ücretleri daha düşük olacaktır. Bu konuda detaylı bilgi almak için tüp bebek merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu tekniğe ihtiyacınız olup olmadığına yönelik öncelikle bir değerlendirme yapmamız gerekiyor.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız