IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

IMSI Nedir, Kimlere Uygulanabilir?

Kısırlık, dünya genelinde birçok çifti etkileyen ciddi bir problemdir. Doğal yöntemlerle veya ilaç tedavileriyle bebek sahibi olamayanlar için tüp bebek tedavisi adeta bir umut ışığı haline gelmiştir. Ancak klasik yöntemlerle gerçekleştirilen tüp bebek yönteminde de birçok kez başarısız deneme ile karşı karşıya kalınması durumunda, tüp bebek tedavisini destekleyecek prosedürlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Açıklanamayan infertilite gibi bazı kısırlık vakalarında, tüp bebek tedavisi genellikle ilk denemede başarılıdır. Ne yazık ki, çoğu vakada bir kadının gebe kalma şansını etkileyen başka faktörler de vardır. İnfertilite nedenlerinin en az %30 ile %35’i erkek faktörüne bağlıdır. Bu gibi durumlarda en etkili sonuç, en sağlıklı spermi seçmek olacaktır. IMSI olarak bilinen “intrasitoplazmik morfolojik olarak seçilen sperm enjeksiyonu” yöntemi, sperm kaynaklı infertilite üzerinde etkili bir tekniktir.

Nedir bu “tüp bebek” birlikte bakalım: Tüp bebek (IVF) Nedir, Nasıl Yapılır?

IMSI nedir?

Erkekte oluşan kısırlığın varlığı, bir sperm numunesinin analizi ile tespit edilir. Sperm; motilitesi, morfolojisi ve niceliği açısından test edilir. Bu parametrelerin herhangi birinde anormal sonuç olması, doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Sorunun şiddetine bağlı olarak, hekimler tarafından mikroenjeksiyon, aşılama veya tüp bebek tedavileri önerilebilir. Mikroenjeksiyon yönteminde, spermler yumurta hücrelerinin içerisine tek tek enjekte edildiği için başarı oranı yüksektir. Ancak rastgele seçilen spermlerin kalite derecesi bilinmediği için olumsuz sonuçlarla karşılaşmak da yüksek olasılıklıdır.

2002 yılında Profesör Bartoov tarafından geliştirilen IMSI tekniği, sperm üzerinde detaylı incelemeye imkan tanımıştır. Bu yöntem doğurganlık tedavilerinin en sağlıklı olan sperm ile gerçekleşmesini sağladığı için en yüksek gebelik oranlarının görülmesine olanak vermektedir.

IMSI tekniğinde, spermin ultrastrüktürlerini analiz etmek için dijital görüntüleme ile geliştirilmiş yüksek güçlü bir mikroskop kullanılmaktadır. Embriyologlar bu sayede herhangi bir kusur olmayan, optimum derecedeki yüksek kaliteli spermleri seçebilmektedir. IMSI tekniğinde kullanılan mikroskop, 400 kat büyütme sağlayan klasik mikroskoplara oranla 6000 ile 12000 kat daha büyük bir büyütme gücüne sahiptir. Spermdeki yapısal deformiteler ve vaküollerin (küçük kabarcıklar) varlığı için çekirdeği dahi analiz edilebilir. Spermin analizi, morfolojik özelliklerin gözlemlenmesini içerir. Yüksek kaliteli spermler seçildikten sonra, sürecin geri kalanı normal bir mikroenjeksiyon prosedürüyle aynı şekilde ilerlemektedir.

Detay için bakmanı öneririm: Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

IMSI

IMSI kimlere uygulanabilir?

IMSI prosedürü, genellikle aşağıdaki durumlarda uygulanabilmektedir:

  • Erkeğin 35 yaşından daha büyük olması,
  • Semen analizinde çok sayıda anormal spermin bulunması,
  • Sperm sayısının az olması, (Erkekte Sperm Sayısı Kaç Olmalı?)
  • Spermlerde yüksek seviyede DNA fragmantasyonunun olması,
  • Daha önce aşılama, mikroenjeksiyon, tüp bebek gibi tedavilerde olumsuz sonuçlarla karşılaşılması,
  • Tekrarlayan düşükler yaşanması,
  • Bazı makul kaliteli embriyoların transfer edilmesine rağmen gebeliğin sağlanamaması,
  • Önceki döngülerde iyi kalitede embriyolar elde etmeyen çiftler için, yumurta kalitesinin normal görünmesi.

Kısırlık problemiyle başvurulan sağlık merkezinde, uzman hekimler tarafından yapılacak olan detaylı tetkikler sonucunda IMSI tekniğinin uygun olup olmadığı belirlenmelidir.

IMSI yönteminin avantajları nelerdir?

Sağlıklı bir hamilelik elde etmek, büyük ölçüde insan embriyosunun kalitesine bağlıdır. Bir embriyonun kalitesi, yumurtanın kalitesiyle ve yumurtayı dölleyen sperm kalitesi ile direkt olarak ilişkilidir. Pek çok sperm ve yumurta, rahime yerleşme ve başarılı bir hamilelik olma ihtimali olmayan bir embriyo oluşturabilen anormalliklere sahiptir.

IMSI yöntemi kullanıldığında ise; embriyologların sperm başındaki herhangi bir anormalliği görmelerine olanak verilir. Anormalliği olmayan spermler seçilerek, daha iyi kaliteli embriyo oluşmak mümkün hale gelir.

IMSI sonucunda gebelik elde etme oranları oldukça yüksektir. Böylece birçok kez gerçekleşen tüp bebek veya aşılama gibi doğurganlık tedavilerin maliyeti de en aza indirgenir. Ayrıca daha yüksek kaliteli embriyolar oluşturulacağı için, gebelikte düşük gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşma ihtimali de azalmaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız