Ovulasyon İndüksiyonu
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Ovulasyon İndüksiyonu

Ovulasyon İndüksiyonu

Düzenli ovulasyon, düzenli adet dönemleri ile ilişkilidir. Düzensiz periyotlar, ara dönemler mevcutsa veya hiç adet dönemi yoksa, ovulasyon probleminin var olduğu söylenebilir. Böyle bir durumda normal yumurtlama düzenini sağlamak ve gebeliği mümkün hale getirmek için tedavi gerekebilir. Aynı zamanda düzenli periyotların olmasına rağmen gebelik oluşmuyorsa, hamilelik şansını arttırmak amacıyla da ovulasyon indüksiyonu için ilaçlar önerilebilmektedir.

Ovulasyon indüksiyonu nedir?

Ovulasyon indüksiyonu, düzensiz veya ovulasyonu olmayan kadınlarda ovulasyonu uyarmak için ilaçların kullanılması işlemidir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre; kısırlık problemi olan kadınların yüzde 25 ila 30’unun yumurtlama sorunu olduğu bilinmektedir.

Normal ovulasyon; yumurtalıklardaki olgun bir yumurtanın döllenme amacıyla serbest bırakılmasıyla meydana gelir. Bu biyolojik rutin bir kadının adet döngüsü sırasında, genel anlamda her 28 günde bir gerçekleşir. 21 ila 35 günlük aralıklar da kabul edilebilir ve normal ovulasyonun olduğunu gösterir. Eğer yumurta hücresinde döllenme gerçekleşmezse, olgun yumurta ve ek dokular parçalanır ve adet kanamasıyla birlikte rahimden atılır.

Yumurtlama her 35 günde bir kereden daha az olduğunda veya tahmin edilemez sürede gerçekleştiğinde düzensizlik mevcuttur. Ovulasyon süresi tamamen tahmin edilemez olduğunda oligoovülasyon, hiç oluşmaması durumuna ise anovülasyon olarak adlandırılır. Ovulasyon problemleri, yumurtlamanın tahmin edilebilirliğini ve potansiyel olarak döllenmiş bir yumurtanın kullanılabilirliğini ortadan kaldırarak doğurganlığı etkilemektedir.

Ovulasyon indüksiyonunun amacı, bir kadının cinsel ilişki, aşılama yöntemi ya da tüp bebek gibi başka bir doğurganlık tedavisi kullanarak bebek sahibi olma şansını arttırmaktır. Bununla birlikte, ovulasyonun yokluğu bir doğurganlık sorununun bir belirtisi olduğu için, altta yatan problemin tedavisi normal ovulasyonu ve doğurganlığı da yeniden sağlayabilir.

Ovulasyon indüksiyonu kimlere uygulanmalıdır?

ovulasyon indüksiyonu nedir

Ovulasyon indüksiyonu, sık veya seyrek ovulasyonu olan kadınlar için yaygın bir tedavi yöntemidir. Polikistik over sendromu gibi ovulasyonu kesintiye uğratan bozukluklara sahip kadınlar da, ovulasyon indüksiyonundan yararlanabilmektedir.

Ovulasyon indüksiyonu ayrıca, çoklu olgun yumurtaların stimüle edilmesi amacıyla tüp bebek tedavisinde kullanılmaktadır. Bu durum, kontrollü yumurtalık hiperstimülasyonu olarak adlandırılır.

Ovulasyon indüksiyonu;

  • Polikistik over sendromu gibi normal yumurtlamayı doğrudan engelleyebilen bozukluklar,
  • Bir kadının hormon seviyelerinde oluşan bozukluklar,
  • Kadının aşırı egzersiz yapması,
  • Tiroid bozuklukları, yeme bozuklukları ve obezite gibi ovulasyonu dolaylı olarak etkileyebilen problemlerde de uygulanabilmektedir.

Ovulasyon indüksiyonu protokollerinde hangi ilaçlar kullanılır?

Ovulasyon indüksiyonunda, bir kadının üreme hormonlarını düzenlemek ve yumurtlama şansını arttırmak için çeşitli hormon bazlı ilaçlar kullanır. Sık kullanılan ilaçların bazıları şunlardır:

  • Klomifen sitrat:Normal hipofiz hormonuna sahip olan, ancak bu hormonlardaki aylık normal değişimlerin meydana gelmediği kadınlarda ovulasyonu uyarmak için kullanılır.
  •  Aromataz inhibitörleri:Klomifen sitrat gibi benzer endikasyonlara ilave olarak, bu tip ilaçlar polikistik over hastalarında da çok etkilidir.
  • İnsülin duyarlılığı olan etkenler:Bu tür ilaçlar diyabet veya prediyabet teşhisi olan bazı polikistik over hastalarında kullanılmaktadır.
  • Gonadotropinler:Yumurta gelişimini teşvik eden ve normalde hipofiz bezi tarafından üretilen iki enjekte edilebilir hormon olan lüteinizan hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) içermektedir. Gonadotropinler, yumurta gelişimini güçlü bir şekilde uyardıkları için klomifen sitrat ve letrozoldan daha sık gözlem yapılmasını gerektirir. Dikkatli kullanılmadığı durumlarda yumurtalıkların aşırı uyarıldığı, çoklu gebelik ve yumurtalık hiperstimülasyon sendromunu (OHSS) meydana getirebilir.

Bazı durumlarda, obezite veya hipotiroidizm gibi başka bir hastalığın tedavisi de yumurtlamayı doğal olarak düzenli hale getirebilmektedir.

Ovulasyon indüksiyonunun yararları nelerdir?

Ovulasyon indüksiyonu, genellikle infertilite için kullanılan ilk tedavilerden biridir. Ayrıca ovulasyon indüksiyonu diğer doğurganlık tedavilerine oranla nispeten düşük maliyetlidir. Daha ciddi anovulasyon veya diğer kısırlık nedenleri mevcut ise tüp bebek, aşılama yöntemi veya diğer doğurganlık tedavileri ile birlikte daha etkindir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız