Embriyo Donasyonu
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyo Donasyonu

Embriyo Donasyonu

Embriyo donasyonu, hamile kalma ve doğum yapma mucizesinin deneyimlemek için kısırlık problemleri ile mücadele eden çiftlere, ebeveyn olma fırsatı sağlayan önemli bir yöntemdir. Başka imkanlarla bebek sahibi olamayan çiftler için, aile kurmanın mümkün hale gelmesidir.

Embriyo donasyonu nedir?

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan çiftlerin bazıları, transfer edilmeyen diğer kaliteli embriyoları ileri zamanlarda kullanmak üzere kriyoprezervasyon (dondurma) yöntemiyle saklanmasını talep etmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı, yumurta geliştirme ve toplama gibi önemli tüp bebek aşamalarının tekrar gerçekleştirilmesine gerek olmamasıdır.  Bir embriyo kriyoprezervasyon işlemi yapıldıktan sonra, embriyolar hakkında karar vermek ailenin hakkıdır. Kullanılmayacağına karar verdikten sonra çözülerek yok edilebilir veya kısırlık ile mücadele eden başka bir çift için bağışlanabilir.

Embriyo donasyonu yöntemi gerçekleştiğinde doğumla sonuçlanma ihtimali yaklaşık olarak %35 civarıdır. Buna karşılık, tıbbi olarak destekli olmayan bir döngüde hamile kalmaya çalışan çiftlerin yaklaşık %20 ile 25’lik bir başarı oranı vardır.

Embriyo donasyonu kimler için uygundur?

Doğal yöntemlerin veya diğer yardımcı üreme tekniklerinin başarısızlıkla sonuçlandığı birçok kısırlık problemi mevcuttur. Aşağıda belirtilen durumlar dahilinde embriyo donasyonu kullanılarak başarılı bir hamilelik oluşturulabilir:

  • Hem kadının hem de erkeğin tedavi edilemeyen kısırlık problemlerinin olması,
  • Kadında ve / veya erkekte mevcut olan yüksek riskli genetik bozukluklarının embriyoya aktarılmaması istenildiğinde,
  • Hem yumurta hücreleri hem de spermden kaynaklı olarak birçok başarısız tüp bebek döngüsü geçirildiğine,
  • Yumurta donasyonu veya sperm donasyonu dışında alternatif bir hamilelik yöntemi arayışında olunduğunda embriyo donasyonu yapılabilir.

Embriyo donasyonu nasıl yapılır?

embriyo donasyonu nedir

İlk olarak kadının, embriyo bağışı yoluyla fiziksel olarak ilerleyebildiğini ve bir bebeği hamilelik süresince taşıyabileceğini teyit etmek için üreme endokrinolojisine danışılması gereklidir. Fiziksel olarak embriyo bağışı işlemi, bir tüp bebek döngüsünün ikinci yarısından itibaren ilerlemeye benzemektedir. Yumurta uyarımı, yumurta ve spermin toplanması gibi aşamalar atlanılarak; direkt olarak transfer işlemine geçilir. Kadının rahim astarı gerekli olgunluğa eriştiğinde, dondurulmuş olan embriyo transfer için çözülür. İnce bir katater içerisine koyulan embriyo, vajinadan rahime doğru uzanarak yerleştirilir. Yaklaşık olarak 2 hafta sonra gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilebilir.

Değerlendirme, eğitim ve destek, hem embriyo vericileri hem de embriyo alıcıları için planının önemli bir parçası olmalıdır. Bu sürece dahil olmak, genellikle her iki tarafın eşleştirme sürecine katılımı ve çoğu durumda iletişim değişimi ve açıklık planlaması hakkında karar verme fırsatıdır.

Embriyo donasyonu ile evlat edinme arasında fark var mıdır?

Evlat edinme terimi, yasal olarak bir çocuğun doğumdan sonra başka bir aileye yerleştirilmesini ifade etmek için kullanılır. Bir çocuk doğmadan önce embriyolar bağışlandığı için, aynı yasalar altında değerlendirmez. Embriyo bağışı sürecini yönetmek için yasal anlaşmalar ve sözleşme hukuku kullanılır.

Embriyo bağışında iletişim alışverişi olanakları, geleneksel bebek evlat edinmede mevcut olan geniş çeşitlilikteki açıklık seçeneklerine benzer. Genetik bağışçılar ve ebeveynler, devam etmeleri konusunda hem rahat hem de açık bir düzeyde iletişim kurarlar. Hem embriyo vericileri hem de alıcılar, eşleştirilmeden önce istenen iletişim miktarını seçebilmektedir. Bu nedenle tercihler göz önünde bulundurularak eşleşmeler yapılabilir. Bir eşleşme yapıldıktan sonra, her iki çiftin de üzerinde anlaştığı şartlara göre bir sözleşme imzalanabilir.

Embriyo donasyonu yaptıranlar hamileliklerinde nelere dikkat etmelidir?

Embriyo donasyonu ile hamile kalan bir kadına, işlem öncesinde hamileliği sürdürebileceğine dair değerlendirmeler yapılır. Bu nedenle hamilelik esnasında bir problem yaşanma olasılığı çok düşük olacaktır. Tüm gebeler gibi sağlıklı beslenilmeli, düzenli hekim kontrollerine gidilmeli, gerekli ilaçlar alınmalı ve stresten uzak durulmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız