Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Doktorunuz size aksini söylemedikçe hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmek tamamen güvenlidir.

Cinsel ilişki asla bebeğinize zarar vermez. Bir penis veya cinsel oyuncaklar vajinanızın ötesine nüfuz edemez ve bebeğe bir etkisi olmaz.

Bununla birlikte cinsel dürtünüzün hamilelik sırasında değişmesi normaldir. Bu endişelenecek bir şey değil, ancak cinsel partnerinizin de bu noktada biraz size destek olması gerekir.

Hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmeyi çok eğlenceli bulabilir veya sadece istemediğinizi hissedebilirsiniz. Bu süreçte yakın olmak için cinsel birleşme dışında ön sevişme gibi seçenekler deneyebilirsiniz. Bu süreçte eşinizle duygularınız hakkında konuşmanız iyi olabilir.

Hamileliğiniz normalse ve herhangi bir komplikasyonunuz yoksa cinsel ilişki veya orgazm olmak erken doğum yapma riskinizi artırmaz veya düşüklere neden olmaz.

Hamilelikte bir orgazm deneyimi hafif kasılmalara neden olabilir. Bu olursa rahim kaslarınızın sertleştiği yönünde hissiniz olur. Söz konusu sertleşmeler Braxton Hicks kasılmaları adıyla anılmaktadır ve rahatsız edici kasılmalar olabilir. Ancak tamamen normaldir ve endişe duymaya gerek yoktur. Bazı rahatlama tekniklerini denemek veya kasılmalar geçene kadar uzanmak sizi rahatlatabilir.

Hamilelikte cinsel istek artar mı?

Hamilelikte cinselliğe olan ilginin artması veya ilgi eksikliği normaldir. Birçok hamile kadın, yorgunluk, mide bulantısı, meme hassasiyeti ve işeme ihtiyacının artması, özellikle ilk trimesterde cinselliği daha az istemektedir. Genel olarak bu semptomlar ikinci trimesterde hafifler ve bazı kadınlar cinsellik arzusunun arttığını fark eder. Ayrıca, doğum kontrolü ile ilgili endişelerden kurtulma özgürlüğü ve eşleriyle yenilenmiş bir yakınlık, cinselliği daha tatmin edici hale getirebilir. Arzu genellikle üçüncü trimesterde uterus daha da büyüdükçe tekrar azalır.

Bu süreçte partnerin cinsel arzusunun da artması veya azalması muhtemeldir. Bazıları hamile eşlerine daha da yakın hisseder ve vücutlarındaki değişikliklerin tadını çıkarır. Diğerleri, ebeveynliğin yükleri hakkındaki endişeler nedeniyle veya hem annenin hem de doğmamış çocuğun sağlığı ile ilgili endişeler nedeniyle arzuyu azaltmış olabilir.

Eşinizin hem cinsel bir partner hem de hamile bir anne olduğunuz fikrine alışmak için zamana ihtiyacı olabilir.  Bu süreçte iyi iletişim bu sorunlarla başa çıkmada çok yardımcı olabilir. Hamilelik sırasında bir engel yoksa cinsel ilişki yaşamanıza engel bir durum yoktur.

Okumadan geçmeyelim: Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki hangi durumlarda tehlikelidir?

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı?

Hamileliğiniz sorunsuz gidiyorsa, hamileyken cinsel ilişki ve orgazm olmak güvenlidir. Ancak bazı durularda hamilelikte cinsel ilişki tehlikeli olabilir. Doktorunuz muhtemelen bu hamilelikte herhangi bir ağır kanama geçirdiyseniz cinsellikten kaçınmanızı tavsiye edecektir. Cinsel ilişki, plasenta düşükse veya kan toplanması (hematom) varsa daha fazla kanama riskini artırabilir.

Şu durumlarda cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanız gerekiyor;

  • Düşük yapma öyküsü veya tehdidi
  • Erken doğum öyküsü (daha önce 37 haftadan önce bir bebek doğurduysanız) veya erken doğum riskini gösteren işaretler (erken uterus kasılmaları gibi)
  • Açıklanamayan vajinal kanama, akıntı veya kramp
  • Amniyotik sıvı sızıntısı (bebeği çevreleyen sıvı)
  • Plasenta previa, plasentanın (bebeği besleyen kan bakımından zengin yapı) serviksi kaplayacak kadar alçaltıldığı bir durum (uterusun açılması)
  • Yetersiz serviks, serviksin zayıfladığı ve erken genişlediği (açıldığı) bir durum, düşük veya erken doğum riskini artırır.
  • Çoklu fetüsler (ikizler, üçüzler, vb.)

Hamilelikte cinsellikten neler beklenmelidir?

Hamilelik sırasında cinsellik hamile kalmadan önce hissettiğinizden farklı hissedebilir.

Hamileyken hormon ve cinsel organlarınıza ekstra kan akışı olması cinselliği daha keyifli hale getirebilir. Ancak ağrılı göğüsler ve mide bulantısı gibi semptomların yanı sıra büyüyen karnınız da sizi rahatsız edebilir.

Ayrıca cinsel birleşme sırasında veya hemen sonrasında hafif mide krampları veya kasılmaları olması normaldir. Uterusunuzdaki kaslar orgazm sırasında büzülür ve kramplara yol açar. Krampları erkeğe ait menide bulunan hormonlar da arttırabilir. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında hafif kramplarınız varsa ılık bir duş alarak veya bir sıcaklık uygulaması kullanarak rahatsızlığınızı hafifletebilirsiniz.

Hamilelikte cinsellik için en iyi pozisyonlar nelerdir?

İlk üç aylık dönemde her pozisyon uygulanabilir. Bebek büyüdükçe ve karnınız belli olmaya başladıkça misyonerden başka pozisyonlar- üst tarafta kadın, kaşıklama, ellerde ve dizlerde kadın – daha rahat olabilir.

20 hafta geçtikten sonra misyoner pozisyonu gibi sırt üstü yassı yatmanıza neden olan pozisyonlardan kaçının. Sırt üstü yattığınızda, genişlemiş uterus aortunuza baskı uygular ve bu da plasentaya kan akışını tehlikeye atar. 20 hafta sonra cinsellikte misyoner pozisyonunu denemek istiyorsanız uterusu aorttan çıkarmak için sağ kalçanızın altına bir yastık koymayı deneyin.

Fazlası için: Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelikte cinsellik fetüse zarar verir mi?

Hamilelikte cinsellik hiçbir şekilde fetüse zarar vermez. Fetus uterus, amniyotik sıvı ve serviks tarafından korunur. Düşük ile ilgili verilere baktığınızda cinsellik ile erken gebelik kaybı veya erken doğum arasında herhangi bir bağlantı olmadığı görülmektedir.

Endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Ancak şu anda hamilelikle ilgili risk barındıran komplikasyonlarınız yoksa hamilelik sırasında cinsel birleşmenin tamamen güvenli olduğunu belirtelim. Bununla birlikte ağır kanamanız, ağrılı kramplarınız veya cinsel ilişkiden sonra amniyotik sıvı sızıntınız varsa hemen doktorunuzla görüşmeli ve cinsel ilişkiyi sonlandırmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Bebeğiniz amniyotik kese (fetüsü ve çevresindeki sıvıyı tutan ince duvarlı bir torba) ve uterusun güçlü kasları tarafından tamamen korunur. Ayrıca serviksi kapatan ve enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olan kalın bir mukus tıkacı da vardır. Bir penisin cinsel ilişki sırasında fetüsle teması yoktur.

Cinsel ilişki ve orgazm düşük ya da doğuma neden olmaz. Orgazm sırasında ve hemen sonrasında hissedebileceğiniz kasılmalar, doğumla ilişkili kasılmalardan tamamen farklıdır. Bununla birlikte, hamileliğinizin düşük riskli kategoriye girdiğinden emin olmanız için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Cinsel ilişkinin sizin için güvenli olup olmadığından emin değilseniz doktorunuzu arayın. Ayrıca, cinsel ilişkiden sonra ağrı, kanama veya akıntı gibi olağandışı semptomlar fark ederseniz veya devam ediyor gibi görünen kasılmalarınız varsa yine doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hamilelik sürecinde cinsel yolla bulaşmış olan bir enfeksiyonunuz varsa bebeğiniz ve siz bu durumdan olumsuz etkilenirsiniz. Eşinizin aktif olan veya kısa süre önce tanılanan cinsel yolla bulaşacak bir enfeksiyon durumu olursa vajinal, oral ve anal her türlü cinsel ilişkiden kaçının. Hamilelik sırasında önlem almak istiyorsanız prezervatif mutlaka kullanın.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız