Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Hamileliğin her haftası, birbirinden mucizevi aşamalardan oluşmaktadır. Hamilelik haberini alan her anne adayı için, anne karnında bebek gelişimi merak konusudur.

Hamilelik, birinci, ikinci ve üçüncü trimesterlerden oluştuğu kabul edilir. Bu trimesterlerin her biri 3 aylık dönemleri kapsamaktadır.

Peki Hamilelik Nasıl Oluşur?

Bebeğin gelişim dönemine geçmeden önce, hamileliğin nasıl oluştuğunu kavramak gerekir. Uygun koşullar sağlandığında sperm ve yumurta döllenir. Hemen sonra fetüsün cinsiyeti ve genetik yapısı oluşmaya başlar. Yaklaşık üç gün sonra, döllenmiş yumurta hücresi hızla ayrılır ve fallop tüpünden, yerleşeceği yer olan rahim duvarına geçer. Rahime tutunan fetüs hızla gelişir ve ona gerekli besini sağlayacak olan plasenta da gelişmeye başlar.

Anne karnında bebek gelişimi ay ay nasıl değişir?

1. ay: 4 hafta içerisinde fetüsün temel yapıları; baş, göğüs, karın ve bunları oluşturan iç organlar gelişmeye başlamıştır. Vücudunda kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar oluşuyor. Bu aşamada, beklenen regl tarihi geçmiş olmalıdır ve birçok gebelik testi pozitif görünecektir.

2. ay: 8 haftalık fetüs, yaklaşık olarak 1,6 cm uzunluğundadır. Gelişmekte olan kulaklar, göz kapakları ve burun ucu gibi yüz özellikleri mevcuttur. Parmaklar ve ayak parmakları hala gelişirken, kol – bacak gibi uzuv tomurcukları artık açıkça görünmektedir.

3. ay: 12 haftalık bir fetüs, yaklaşık olarak 5,4 cm uzunluğundadır ve kendi başına hareket etmeye başlayacak kadar büyümüştür. El ve ayak parmakları fark edilebilir. Fetal kalp atışı Doppler ultrason ile duyulabilir. Gelişmekte olan cinsiyet organları, ultrason teknikleriyle tanımlanabilir.

4. ay: 16 haftalık fetüs, yaklaşık olarak 11,6 cm uzunluğundadır ve görünüm olarak bir bebeği andırır. Gözleri kalp atışı, yüz özellikleri (burun, ağız, çene ve kulak) daha belirgindir. El ve ayak parmakları açıkça görülebilir. Artık bebeğinizin parmak izleri bile vardır. Bu aşamadaki anne adayları, rahimlerini göbek deliğinin birkaç cm altında hissedebilmektedir. Bazı kadınlarda rahimin genişlemesiyle birlikte karın kısmında büyüme başlayabilir.

5. ay: 20 haftalık bebek yaklaşık olarak 16.4 cm uzunluğunda, 300 gram ağırlığındadır. Bebek, artık annesine kendini hissettirebilecek kadar güçlü hareketler yapmaya başlar. Ultrason taraması esnasında bebeğin yüz kaslarını hareket ettirdiğini, esneyebildiği ve başparmağını emdiği görülebilir. 20. haftada genişleyen rahim, göbek seviyesinde hissedilir. Bu ayda, bebeğin herhangi bir sorun olmadan geliştiğini belirlemek için ayrıntılı ultrason istenebilir. Cinsiyeti belirgin olarak göremeyen aileler için, ayrıntılı ultrason iyi bir fırsattır.

6. ay: 24 haftalık bir bebek, 30 cm uzunluğunda, 600 gram ağırlığındadır. Dışarıdan gelecek uyaranlara cevap verebilecek kadar gelişmiştir. Bazen bebek, annesinin hissedebileceği seviyede hıçkırabilir. Bebeğin iç kulak kanalları bu ayda geliştiği için, araştırmacılar bebeğin rahimdeki pozisyonunu algılayabileceğini düşünür.

7. ay: 28 haftada olan bebek normalde yaklaşık 37.6 cm uzunluğunda, 1000 gram ağırlığındadır. Bebek; herhangi bir nedenden ötürü erken doğarsa bu noktadan itibaren yapılacak müdahalelerle hayatta kalabilecek aşamadadır.

8. ay: 32 haftalık bir bebek 42.4 cm uzunluğunda, 1702 gram ağırlığındadır. Bebeğin anne karnındaki hareketleri bu noktadan itibaren önemlidir ve uzun süre hareket etmemesi halinde endişe sebebi olabilir. Doktorunuzla doğum planlaması yapabilir, doğum için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

9. ay: 36 haftalık bir bebek 47.4 cm uzunluğunda,  2600 gram ağırlığındadır. Bununla birlikte, bebeğin ağırlığı ve uzunluğu oldukça değişkendir. Bu rakamlar ebeveyn genetiğinden, bebeğin cinsiyetinden ve diğer birçok faktörden etkilenir. Bebek, doğum için hazırlandığından başı da pelvise doğru dönmüştür. 37.haftadan itibaren bebeğin tüm organ sistemlerinin gelişimi desteksiz olarak çalışabilecek kadar geliştiği için, doğma durumunda prematüre sınırında olmayacaktır.

Doğum: Doğum tarihi, annenin son adet tarihinin ilk gününe 40 haftalık bir süreç eklenerek tahmini olarak hesaplanır. Anne karnındaki bebek gelişimi tamamlandığında, 38 ile 42.haftalar arasında meydana gelen tüm doğumlar normal kabul edilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız