Anti HBS Nedir, Testi Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Anti HBS Nedir, Testi Nasıl Yapılır?

Anti HBS Nedir, Testi Nasıl Yapılır?

Hepatit B olarak adlandırılan HBV, hepadnaviridae familyasındaki birincil olarak karaciğeri etkileyen çift iplikli bir DNA virüsüdür. Etkili, kolay bulaşabilen bir virüs olması ve önemli sorunlara yol açması nedeniyle özellikle risk altında olan kişilerin birtakım önlemler alması gerekir. Hepatit B, hamilelik gibi özel durumlarda daha fazla dikkat edilmesi gereken bir enfeksiyondur. Bu nedenle, anne adayının HBV’ye karşı bağışıklık durumunu belirlemek için yapılan anti HBS test sonucu dikkatle değerlendirilmelidir.

Anti HBS nedir, nasıl bulaşır?

Hepatit B yüzey antikoru olarak bilinen anti HBS, hepatit B virüsünün yüzeyinde bulunan bir protein olan ve hepatit B yüzey antijenine (HbsAg) yanıt olarak üretilen antikordur. Anti HBS, akut enfeksiyonun iyileşme sonrasında ortaya çıkar ve uzun yıllar etkisini sürdürebilir.

Hepatit B yüzey antikoru ölçümü, hastanın hepatit B virüsüne karşı bağışıklık geliştirip geliştirmediğini belirlemek için kullanılır. Bu bağışıklık, hepatit B virüsüne veya aşısına maruz kaldıktan sonra gelişebilir.

Virüse maruz kalma riski daha yüksek olan bireyler şöyledir:

 • Enfekte annelerden doğan bebekler,
 • Enfekte kişilerle cinsel ilişkide bulunanlar,
 • Birden fazla cinsel ilişki partneri olanlar,
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü olan kişiler,
 • Enjeksiyon yoluyla uyuşturucu madde kullanıcıları,
 • Enfekte bireyle aynı evde yaşayanlar,
 • Kan ve vücut sıvılarıyla temas eden sağlık çalışanları,
 • Hepatit B’nin sık görüldüğü bölgede yaşayan veya ülkeler arası seyahat eden insanlar.

Anti HBS testi kimlere yapılır?

anti hbs nedir

Anti HBS testi rutin bir tetkik değildir. Özellikle bu virüse karşı aşılanan kişilere düzenli olarak test yapılmasına gerek yoktur. Ancak, klinik yönetimi bağışıklık durumlarının bilgisine bağlı olan kişiler için tavsiye edilir.

Anti HBS testi;

 • Kronik hemodiyaliz hastaları,
 • HIV enfeksiyonu, hematopoetik kök hücre nakli alıcıları ve kemoterapi alan insanlar dahil olmak üzere bağışıklık sistemi baskılanmış insanlar,
 • Hepatit B yüzey antijeni pozitif olan kadınların bebekleri,
 • Hepatit B yüzey antijeni pozitif olan kişilerin cinsel ilişki partnerleri,
 • Kan veya vücut sıvılarıyla teması olan sağlık çalışanları için oldukça gereklidir.

HBsAg nedir?

Hepatit B yüzey antijenidir. Test sonucu pozitif veya reaktif ise, kişinin hepatit B ile enfekte olduğu anlamına gelir. Bu test, hepatit B virüsünün yüzey antijeni olarak adlandırılır ve kan içerisindeki gerçek varlığı tespit edebilir. Testin pozitif çıkması halinde, enfeksiyonun akut yada kronik olduğunu belirlemek için ayrıntılı tetkiklerin yapılması gerekir.  Pozitif bir HBsAg testi sonucu alan kişiler, hepatit B virüsünü başkalarına yayabilir.

Hepatit B virüsü nedir, riskleri nelerdir?

Hepatit B, karaciğer hastalığına neden olabilecek bir enfeksiyondur, HBV olarak da adlandırılır. Hepatit B birçok şekilde bulaşabilir. Korunmasız cinsel ilişki, enfeksiyon bulunan kanın bulaşması, steril olmayan tıbbi malzemelerin paylaşılması hepatit B virüsünün yayılmasına neden olabilir. Ayrıca enfeksiyon taşıyan bir kadının, doğum sırasında bebeğini enfekte etmesi muhtemeldir.

Hepatit B taşıyan bireylerin birçoğunda ayırt edici herhangi bir semptom görülmez. Yorgunluk, karın ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, eklem ağrıları, cilt döküntüleri gibi belirtiler diğer hastalıklarda da hissedilebilir. Bu nedenle, bir insanın hepatit B taşıyıcısı olduğunun anlaşılması zordur.

Hepatit B, çoğu zaman hiçbir tedaviye gerek olmadan iyileşebilir. Ancak, kronik ve uzun süren enfeksiyonlar siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olarak yaşamsal risklere yol açabilir.

Anti HBS negatif sonucu ne anlama gelir?

Anti HBS testi sonucunun 5ml birimden az olması, testi negatif halde getirir ve vücutta hepatit B virüsüne karşı herhangi bir direnç olmadığını gösterir. Direncin olmaması, çoğunlukla hepatit B aşısı yaptırmamış bireylerde görülür ve bu durum olağan kabul edilir. Negatif bir anti HBS sonucu, kişide hepatit B enfeksiyonu bulunmadığı anlamı taşımamaktadır. Akut veya kronik hepatit B bulunanlarda veya sadece taşıyıcı olan bireylerde de test sonucu negatif olabilir.

Anti HBS yüksekliği nedir?

Anti HBS test sonucunun yüksekliği, kişinin hepatit B virüsüne karşı dirençli olduğunu gösterir. Sonucun 12 ml birimden fazla olması, pozitif anti HBS anlamına gelir. Buna göre, tetkik yapılan bireyde hepatit B enfeksiyonun bulunduğuna ve iyileşmiş olduğuna işaret eder.

Hepatit B aşısı olan kişilerde anti HBS yüksekliği normal kabul edilir. Aşı olunmasına rağmen sonucun negatif çıkması halinde aşının başarısız olduğu söylenir.

Hamilelikte Anti HBS yüksekliği ne anlama gelir?

Hepatit B enfeksiyonu bulunan kadınlar, bu enfeksiyonu doğum esnasında bebeğe geçirebilmektedir. Bebeğin enfeksiyon taşıması ve tedavi edilmemesi halinde, ilerleyen dönemlerde kronik hepatit B nedeniyle ciddi zararlar görme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle, hamile kadınların hepatit B virüsüne karşı test edilmeleri ve olası bir durum halinde doğum sırasında bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Hamilelikte yapılan anti HBS testinin pozitif çıkması halinde, hepatit B e-antijeni (HBeAg) testi uygulanmalıdır. Bu tetkikin de pozitif olması durumunda hepatit B viral yük kan testi gerçekleştirilmelidir. Birtakım durumlarda test sonucuna göre yüksek dereceli viral oluşumlar görülebilir. Bunun sonucunda bebeğin doğum anında enfekte olmasını önlemek için antiviral ilaç kullanımı önerilmektedir.

Hepatit B bulunan annenin doğum yapmasıyla birlikte bebeğe acil olarak müdahale edilmeli, hepatit b aşısı ve hepatit B immünglobuli yapılmalıdır. Tedavinin zamanlaması ve dozu uygun olduğu takdirde, bebeğin enfeksiyondan etkilenmeme oranı oldukça yüksektir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız