Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki ile kişiden kişiye aktarılan mikrobik hastalıklardır. Bu mikrobik hastalıkların bir kısmı genital bölge  ve çevresinde etki eder  ve belirtiler bu bölgelerde daha çok görülür. Diğer türlerinde ise insan sağlığını çok ciddi şekilde tehdit edecek boyutta sorun yaratan ve tüm vücudun sistemlerinde sıkıntılar gösteren durumlara neden olacak şekilde  görülebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilmediği takdirde doğacak bebekleri de risk altına almaktadır.

Cinsel yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

  • Frengi (Sifiliz):

Cinsel yolla bulaşan hastalık olarak en sık rastlananlardan biridir. Hastalığın erken teşhisi ve düzenli tedavisi çok önemlidir. Bu hastalıkta hamile kadın taşıyıcı ise, maalesef karnındaki bebek de etkilenmektedir.

Frengi mikrobu vücuda yerleştiği yerde şişme ve ağrısız bir yara ile belirti gösterir. Belirtilerin göz ardı edilmesi sonucu hastalığın ilerlemesi ile, hasta pek çok farklı risk ile karşı karşıya kalır. En önemlisi ise hastanın sinir sistemi zarar görmekte, körlük ve sağırlık gibi durumlar yaşanabilmektedir. Frengi aynı zamanda vücudun farklı bölgelerine de sıçrayarak, tümör oluşumuna ve kansere neden olabilir.

  • Klamidya:

Klamidya virüsü, erkekte ve kadında üreme organlarında apse oluşumuna neden olur. Kadınlarda özellikle sarı köpüklü bir vajinal akıntı, karın iç bölgesinde iltihaplanmalara kadar yol açar. Erkekler ise idrara çıkarken yanma ve sarı akıntı belirtileri yaşayabilirler, ayrıca sperm miktarı ve kalitesi de olumsuz yönde etkilenir.

  • Genital uçuk (Herpes):

Kadınlarda görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. İdrar yollarında enfeksiyon, menenjit, rahim ağzı kanseri ve hatta düşük olmasına bile neden olabilir. En rahatsız edici belirtisi de genital bölgede kaşıntı ve ağrılı uçuğa benzeyen sivilcelerdir. Hemen bir doktora başvurularak tedavi başlanmalıdır.

  • Bel soğukluğu (Gonore):

Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan hastalık olarak en sık karşılaşılanlardandır. Karın iç bölgesinde iltihaplanma, hem erkek hem de kadında kısırlığa ve üreme organlarında apse oluşmasına neden olabilir. Hamile kadınlarda virüs rahim yolundan bebeğe ulaşarak, doğumda bebekte  körlük ve zatürre gibi hastalıklara neden olabilir. Hastalık kuluçka dönemi 2-3 haftadır. Erkeklerde sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma olması, akıntı gibi sorunlara neden olur. Kadınlarda adet düzensizliği ve akıntı gibi nedenlere sebep olur.

  • Hepatit B (Sarılık):

Hepatit B, kan yolu ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri arasında karaciğerde büyüme, idrar renginde ileri derecede koyulaşma, ciltte normalden daha sarı bir renk, şiddetli ateş ve kusmadır. Hepatit B’nin kesin bir tedavisi yoktur ancak vücudu güçlendirici tedaviler ile hastalığın vereceği zarar azaltılabilir.

  • HIV (AIDS):

HIV, kan yolu ile ya da cinsel yolla bulaşan bir virüs türüdür. HIV virüsünün  neden olduğu hastalık da AIDS olarak tanınır.  AIDS maalesef tedavisi bulunmayan bir hastalıktır ve vücudun bağışıklık sistemini eriterek, vücudu diğer hastalıklara karşı daha hassas hale getirmektedir. HIV virüsü vücuda girdikten 3 ay sonra yapılacak olan ELISA testi ile saptanabilir. Bazı durumlarda HIV virüsü taşıyan kişide hastalık belirtileri görülmeyebilir. Ancak HIV taşıyan hastalar, kendilerinde bir belirti görülmezken, bu hastalığı bir başkasına rahatlıkla bulaştırabilirler. HIV virüsü vücuda girdikten 10 sene sonra bile kendini aktif hale getirebilir. Virüs vücutta sinsi şekilde uykuda kalabilir.

Sürekli halsizlik, nedeni olmayan uzun süreli ateş, ileri derecede kilo kaybı, gece terlemeleri, cinsel organlarda uzun süreli yara ve mantar yaşanması gibi belirtiler görülebilir. HIV virüsünün tedavisi bulunmuyor, ancak hastalığı kapmış olan kişinin vücudunu güçlendiren ilaçlar ile daha uzun ve daha az hasarla yaşatılabilir.

 

Yorumlar

Bir yorum yazınız