Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Cinsel yaşam insanlar için çok önemli bir gereksinim oluyor. Özellikle gebeliğin son zamanlarında ve lohusalık dönemi ile birlikte çiftlerin cinsel yaşamında önemli bir aksama oluyor. Bazı çiftler tehlike olması nedeniyle gebelik döneminin önemli bir bölümünde cinsel ilişkiden kaçınıyorlar. Doğumdan sonra anne baba olmanın heyecanı ile birlikte çiftler cinsel yaşamlarını da sağlıklı bir şekilde sürdürmeye başlamak istiyor.

Ancak birçok kişi bu süreçte cinsel ilişkinin nasıl olacağı konusunda soru işaretleriyle dolu olduğunu biliyoruz.  Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilir noktasında doğru cevap vermek gerekiyor.  Doğum yöntemi ne olursa olsun kadınlarda bedenin gebelik öncesine dönmesi için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu süreçte iyileşme sürecinde kanamalar ortadan kalkar, rahim boyunu kapanır ve doğum hasarları ortadan kalkar. Bu dönemde kanama ve enfeksiyon tehlikesine karşı cinsel ilişki için belirli bir süre beklemek gerekir. Doğumdan sonra cinsel ilişki için çiftlerin en az 4-6 hafta kadar beklemesi ve doktor onayı ile cinsel ilişkiye başlaması önerilmektedir.

Doğumdan kaç gün sonra ilişki yaşanır?

Doğumdan sonra özellikle kadınların ilk doğum deneyimi olduğunda tekrar cinsel hayata dönme konusunda bazı kaygılar söz konusu olur. Doğum sonrası cinsel ilişkiye girme konusu tamamen doğal bir seyirdir ancak kadının doğası gereği belirli bir süre beklemek gerekir. Her kadın doğum sonrası lohusalık yani toparlanma süreci içine girer. Bu dönem içinde cinsel ilişkiye girmek çok zorlu bir süreç olur.

Bu nedenle doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmek için en az 30 gün kadar beklemek gerekir. Klasik birçok kaynakta lohusalık dönemi 1.5 ay yani 6 hafta kadar belirtiliyor. Bu nedenle doğumdan sonra cinsel yaşama yeniden dönmek için uzmanlar 45 gün kadar beklenmesini öneriyor.  Bu süreçte anne adayının genital organının tamamen iyileşmesi gerekiyor. Bu dönem içinde çiftler cinsel ilişkiye girerse büyük olumsuzluklar ortaya çıkabiliyor.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak anne adayı doğumdan sonra doktorun iyileşme sürecini belirttiği gün kadar cinsel ilişki için beklemesi gerekiyor. Bu süreçte tıbbi açıdan bir engel olmasa da psikolojik ve fiziksel açıdan bazı olumsuzluklar yaşanabilir.

Doğum sonrası cinsel ilişki nasıl olmalı?

doğumdan sonra cinsel ilişki

Özellikle ilk gebelik sürecinden sonra çiftler için birçok soru işareti söz konusu oluyor. Bu soru işaretlerinden bir tanesi de doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir noktası oluyor. Bunun için zaman ortalama olarak belli olsa da aslında her şey doktor kontrolü ile ortaya çıkar. Kadınlar lohusalık dönemi sona erdikten sonra ilk jinekolojik muayeneye girerler. Bu süreçte bir problem ortaya çıkmazsa cinsel ilişki noktasına da bakılır.

Bebek anne ve eş rolleri konusunda kadınları çelişkiye iter. Bu dönemde özellikle lohusa kadınlar kargaşa içinde cinsel yaşamı da geri plana atabilir. Bunun yanında bebek bakım sorumluluğu ile birlikte çiftler cinsel hayatlarına dönmekte zorlanabilir. Bu süreçte lohusalık dönemi sona erdiğinde cinsel hayatı başlaması önünde hiçbir engel yoktur.

Cinsel yaşama geri dönmek için çiftleri ruhsal ve bedensel olarak kendini iyi ayarlamaları ve bu konuda hazır olmaları gerekir. Bu sayede çiftler arasında sağlıklı bir cinsel yaşam yeniden başlayabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda gebelik dönemi çok zorlu geçen bir süreçtir. Özellikle doğumdan sonra gelen lohusalık dönemi kadınlar için çok büyük bir zorluklar silsilesi olabilir. Gebelik boyunca ortaya çıkan duygu bozuklukları ve hem ruhsal hem de fiziksel yorgunluk bu dönemde ortadan kalkar. Lohusalık dönemi aynı zamanda anne adayları için bir iyileşme süreci olmaktadır. Bu nedenle de anne adaylarının bu dönem içinde cinsel ilişkiden uzak durması gerekiyor.

Lohusalık döneminde cinsel ilişkiye tıbbi ve duygusal olarak bakmak gerekiyor. Tıbbi olarak kadınların bu dönemde cinsel ilişkiye girmesinde bir engel bulunmuyor. Ancak diğer açıdan baktığımızda anne adaylarının bu dönemde cinsel ilişkiye girmemesi gerekiyor. Lohusalık döneminde depresyon ve hüzün gibi duygular ortaya çıktığı için cinsel ilişkiyi biraz ertelemek gerekiyor. Doktor onayı olduktan sonra çiftler de fiziksel ve ruhsal anlamda kendini hazır hissettiği anda cinsel ilişkinin başlaması daha sağlıklı olacaktır.

Doğumdan sonra cinsel ilişki ilk kez yaşandığında kadınlarda ağrı ve acı şikayetleri söz konusu olabilir. Çünkü kadınlarda lohusalık sürecinde kadınların cinsel isteği azalır ve cinsel uyarılma seviyeleri de düşer. Buna bağlı olarak cinsel uyarılmada vajinada kuruluklar olabilir. Bu durum da cinsel ilişki yaşanırken penisin vajinaya girmesi sürecinde ağrı oluşabilir. Ağrı cinsel ilişkiden soğumaya yol açabilir. Kadınlarda doğumdan sonra cinsel ilişki sırasında ağrı şikayetleri fizyolojik açıdan normal görülür.

Doğumdan sonra cinsel ilişkide ağrı geçicidir ve kayganlaştırıcı gibi önlemlerle ağrı şikayetleri ortadan kaldırılabilir. Aynı zamanda vajinal ıslanma yeterli seviyede olursa ağrı şikayetleri yaşanmaz. Bu süreçte sağlıklı bir cinsel yaşam isteyenler doktor ile görüşerek ağrı şikayetlerine ve olasılığına karşı tavsiyeler alırsa karşılıklı cinsel deneyim daha keyifli hale gelecektir.

Doğumdan sonra anne adayı için cinsel yaşam konusunda soru işaretleri vardır. Annenin emzirme süreci cinsel yaşamı tıbbi açıdan olumsuz etkilemez. Bu dönem içinde annelerin bebeklerini besliyor olması kadınlık algısını daha fazla ön plana çıkarır ve bu süreçte cinsel istekte bir artış görülebilir. Aynı zamanda sütü gelen kadınlarda iyileşme sürecinin daha kısa olduğu biliniyor.

Emziren annelerde daha erken bir zaman diliminde cinsel ilişkiye dönüş olduğunu ortaya koyan araştırmalar bulunuyor. Özellikle bu annelerde cinsel isteği de daha erken dönemde geldiği saptanıyor. Ancak bazı araştırmacı ve uzmanlar emzirme sürecinin cinsel yaşamı olumsuz etkilediğini düşünmektedir. Kadınlarda emzirme dönemi içinde prolaktin isimli hormon her zaman yüksek seviyede olur.

Bilimsel olarak bu hormon cinsel isteği azaltabiliyor ve vajinal ıslanmada gecikmelere yol açabiliyor. Bu durum da cinsel ilişki deneyimlerinde ağrı şikayetlerine yol açabiliyor. Ancak kayganlaştırıcı krem gibi çözümler ile cinsel ilişki yaşanabiliyor. Bu dönemde emzirme cinsel ilişki üzerinde bir olumsuz etkiye yol açmıyor.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız