Estrofem Nedir, Tüp Bebek Tedavisinde Önemli midir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Estrofem Nedir, Tüp Bebek Tedavisinde Önemli midir?

Estrofem Nedir, Tüp Bebek Tedavisinde Önemli midir?

Estrofem, tüp bebek tedavisinde çok sık kullanılan ve çok merak edilen bir ilaçtır. Kadınları sürekli merak ettiren bu ilaçla ilgili sorular; estrofem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve neden özellikle tüp bebek tedavisinde kullanılır? Estrofem; hamile kalmayı kolaylaştıran ve döllenen embriyonun rahimde tutunmasına destek olan, ancak sadece bir doktor yazdığında kullanılması gereken önemli bir ilaçtır.

Östrojen ve progesteron gebelik için temel hormonlardır. Özellikle birinci ve ikinci trimester döneminde (3. ve 9. aylar arasında) büyük önem taşır. Bu iki temel hormon, fetüsün anne karnında gelişimi ve gebeliğin belirtilerini tetiklemek için çalışır. Hem yumurtalık tarafından üretilen, hem de embriyonun içinde geliştiği plasenta tarafından üretilen östrojen, rahmin şekil almasını ve embriyoyu taşımasına yardımcı olmasını sağlar. Bebek içinde gelişirken rahmin korunmasına yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır, diğer destekleyici görevi olan hormonların üretimini tetikler ve düzenler.

Estrofem Tüp Bebek Tedavisinde Neden Kullanılır?

Estrofem, gebelik oluşumunu desteklemek amacıyla tüp bebek tedavisinde kullanılır. Genellikle döllenen embriyonun anne rahmi içerisinde tutunmasını sağlar. Tüp bebek tedavisi dışında da, çoğunlukla menopoza bağlı çok sık olarak görülen belirtiler olarak değerlendirilien uyku bozukluğu, ateş basması, değişken ruh hali gibi özellikle östrojen hormonu azalmasına bağlı belirtileri ve yine östrojen azalmasının neden olduğu kemik erimesinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Östrojenin bir formu olan estradiol bir hormondur ve bir kadının üreme çağına girmesinden itibaren üretilen en önemli hormon olarak kabul edilir. Üreme ve cinsel yaşam için önemlidir, başka sistemlerin de düzgün çalışması için önemlidir. Estrofem ilacı, yumurtalıklar ve hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bu özel ve gerekli olan hormonu düzenli şekilde takviye eder.

Öğrenelim: Tüp bebek Nedir?

Estrofem ilacı, su ile ağızdan her gün 1 tablet olacak şekilde ama hiç ara vermeden ve de tabii düzenli şekilde kullanılmalıdır. Histerektomi yapılmış, yani rahmi alınmış olan kadınlarda ya da menopoz sürecinden geçen kadınlarda herhangi bir hormon replasman tedavisi başlatıldığında da destek olarak kullanılabilir. Eğer kişi adet kanaması sırasında estrofem tedavisi görmek istiyorsa; adet kanamasının 5. günü bu ilaç kullanılmaya başlanabilir. Bu kişilerde kullanım amacı, östrojen eksikliğinin yol açtığı belirtileri ortadan kaldırmaktır. Kemikteki mineral eksikliğinin giderilmesi için kullanılıyorsa da hastaya uygun olan gerekli dozu doktor ayarlayacak ve reçete edecektir. Eğer doktor tarafından verilen doz yeterli olmazsa, yine doktor yapılan incelemeler ve tahliller sonucunda dozu artırmaya gerek görebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Estrofem Hangi Şartlarda Kullanılabilir?

estrofem ve tüp bebek

 • Yumurtalıklarda İç Salgı Sorunları
 • “Yaşam Tarzı Değişikliği” belirtileri
 • Menopoz sonrası osteoporozun (kemik erimesi) engellenmesi
 • Metastatik meme kanseri oluşumu engellenmesi
 • Yumurtalıkların alınması sonrasından östrojen seviyesinin azalması
 • Metastatik prostat kanseri engellenmesi
 • Erken yumurtalık yetmezliği
 • İleri prostat kanseri olasılığı
 • Vajinal enfeksiyona bağlı hormonal bozukluklar
 • Menopoz öncesi kemik yoğunluğunun düşmesi

Estrofem İlacının Vücutta Bıraktığı İzler Nelerdir?

 • Menstruasyon Sırasında Estrofem Kullanımı:

Estradiol hormonu, bir kadının yumurtalıklarındaki yumurtaların korunması için çok önemlidir. Adet dönemi esnasında; yumurtalıklar üzerinden östrojen salgılanmasını sağlar ve luteinizan hormonundaki artışı ve yumurtlamaya destek olan diğer hormonal salgıları tetikler. Adet döngüsünün bu aşamasına foliküler faz denir. Yumurtlamadan sonra, luteal aşama sırasında; estradiol hormonu, embriyonun rahim içine yerleşmesi için rahim duvarında bulunan astarı hazırlar ve bunun için de progesteron hormonu ile birlikte çalışır.

Bu içeriğe de bakabilirsiniz: Progesteron Hormonu Nedir?

 • Hamile Kalma Aşamasında Estrofem Kullanımı:

Hamilelik sırasında estradiol hormonu düzeyi yükselir, bunun nedeni aynı zamanda plasenta tarafından da üretiliyor olmasıdır. Estradiol hormonu gebeliğin devam etmesi konusunda kritik rol oynadığı için, hamile kalmaya çalışırken de östrojen yanında estrofem kullanımı da devam etmelidir.

 • Kadın Üreme Hormonlarının Artması:

Kadınlarda Estrofem ilacı kullanımı; özellikle vajina, yumurtalık kanalları, rahim içi zarı ve rahim ağzı gibi diğer üreme organları için büyüme hormonu anlamında çalışır ve bu organların gelişmesini destekler. Ayrıca estrofem; rahim içi kasları ve rahim duvarının genişlemesini ve embriyo için önemli şekilde ortamın hazırlanmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra; yumurtalıklarda yumurtaların tutulmasına yardım eder ve yumurtlamayı sağlayan fonksiyonları önemli ölçüde destekler.

 • Ergenlikte Üreme Bağışıklığı ve Üreme Organlarının Gelişimi:

Ergenlik döneminde vücutta meydana gelen değişimler estradiol (estrofem) tarafından yönetilen özelliklere sahiptir. Bu hormonal değişimler ergenlik döneminde artarak devam eder ve menopozdan sonra daha az şekilde üretilmeye başlar. Estradiol hormonu; ergenlerde göğüslerde büyüme ve gelişimi, vücut şeklinin yetişkinliğe doğru gelişmesi ve değişmesi, ciltteki değişimler ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık olarak görülen yağ dağılımını ve vücut tipini düzenlemek için gereklidir. Erkeklerde estradiol hormonu, testis hücreleri tarafından üretilmektedir. Kadınlardaki kadar etkili değildir ancak yine de gereklidir.

 • Kemik Sağlığı İçin Kullanımı:

Estrofem düzenli olarak doktorun önerdiği şekilde kullanıldığında kemik gelişimini ve sağlığını destekler. Kemiklerin yanı sıra eklemlerin sağlığını korumak için de çalışır. Estradiol aynı zamanda kemik yapısı ve osteopeni hastalığı üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Osteoporoz, yani kemik erimesi, estradiol seviyeleri düştüğü zaman ortaya çıkar. Estradiol hormonu eksik olan kadınlarda menopoz sonrası kemik kaybı maalesef çok yüksek oranda görülür ve tehlikeli durumlara neden olabilir.

 • Hamilelik Döneminde Kullanımı:

Estradiol hormonu içeren Estrofem ilacının gebelik sırasında kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. Estradiol hormonunun; anne karnındaki bebeğe ve de memeden anne sütüne geçmesi ile bebeğe ulaşması konusu ile ilgili çok sınırlı bilgi veren araştırma mevcuttur.

Estrofem kilo yapar mı?

estrofem nedir

Hormon içeren ilaçların bir çoğunda vücut su tutabilir ve iştah açılmasına neden olabilir. Estrofem de bu tip hormon ilaçlarından biridir. Ancak bu etki de diğer ilaç etkileri gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kadınlarda kilo artışına hiçbir şekilde yol açmazken, bazı kadınlarda ödem ya da şişkinlik yaşanması muhtemeldir. İlacın makul kullanma süresi kısıtlı bir zaman olarak ayarlanmalıdır, bu nedenle bu süreçte istenmeden alınan kilolar genellikle kolaylıkla verilebilir.

Estrofem ilacının yan etkileri var mıdır?

Her ilaç türünde olduğu gibi Estrofem ilacının da birtakım olası yan etkileri olabilir. Genellikle belirtilen ancak hafif seyir gösteren belirtiler şunlar olabilir:

 • Göğüslerde hassasiyet ve ağrı,
 • Kilo artışı,
 • Baş ağrısı ve dönmesi,
 • Şişkinlik ve ödem,
 • İshal ve bağırsaklarda rahatsızlık,
 • Kusma ve bulantı,
 • Karın bölgesinde şişlik ve ağrı

Nadir olsa da görülmesi olası bazı yan etkiler, ciddi sonuçlara neden olabilir. Aşağıda belirtilen bu tip farklı durumlarda, mutlaka acilen doktora haber verilmeli ve eğer gerekirse ilacın kullanımına son verilmelidir:

 • Ciltte döküntü benzeri alerjik reaksiyonlar,
 • Cinsel istekte azalma,
 • Göğüslerde kitle oluşması,
 • Yutmada güçlük,
 • Baş dönmesi ve bayılma,
 • Sarılık ihtimali,
 • Sıra dışı vajinal kanama ya da yoğun akıntı,
 • Ruh halinde ani değişiklikler.

Tüp bebek tedavisinde Estrofem ilacı kullanımı, sadece doktor tarafından önerildiği zaman düzenli şekilde aksatmadan kullanımı gereklidir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrası başarı oranı, kullanılan ilaçlarla birlikte daha da artış gösterebilmektedir. Tedavinin parçası olan tüm ilaçlar süreç için çok önemli ve değerlidir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

 • Gülçin Gümüş

  Hocam merhabalar, ben tüp bebek tedavisi görüyorum ama kullandığım ilaçlar bende inanılmaz bir psikolojik bozukluklar yaptı. Delirme noktasına geldim. Sizce nedendir ve ne yapmam lazım? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Kullanılan ilaçlar hormon olduğu için psikiyatri ile birlikte hareket edebilirsiniz.

 • Eylem balcıoglu

  Estrofem hamilelikte kullanımı zararlı mı? Kaç haftaya kadar kullanabilir?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   IVF tedavilerinde bebeğin kalp atışına kadar kullanımı yapılmaktadır.

 • Asiye YİĞİT

  Hocam merhaba, benim 5 ay önce yumurtalık ve rahim alındı. 48 yaşındayım. Doktorum estrofem ilaç verdi. Günde 1 tane geceleri içmemi söyledi fakat ilaçla ilgili tereddütlerim var; göğüs kanseri yapıyormuş. Ne yapmalıyım?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Merhaba Asiye hanım,
   45 yaş üstünde kullanım çok gerekli değildir. Doktorunuz ile yeniden iletişime geçiniz.

 • Zuhal kaya

  Hocam ben günde üç kez aralıklarla estrofem kullanıyorum fakat rahim inceliği halen devam ediyor. 1 yıldır tüp bebek tedavisi görüyorum. 5 tane dondurulmuş embriyom var. Transfer için laporoskopi histeroskopi jel uygulandı yine fayda etmedi. Kalınlaşmıyor. Estrofem haricinde başka önerebileceğiniz bir ilaç var mı?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Estrofem doz ayarlaması yapılabilir, gerekirse PRP tedavisi ile desteklenebilir. Doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Bir yorum yazınız