Embriyo Dondurma Hakkında 7 soru
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Embriyo Dondurma Hakkında 7 soru

Embriyo Dondurma Hakkında 7 soru

Embriyo, erkeğin sperm hücreleri ile kadının yumurta hücrelerinin döllenmesinden oluşan hücre topluluğudur. Embriyonun rahime tutunup burada gelişmesi, hamileliği meydana getirir. Tüp bebek döngülerinde de amaç, sağlıklı bir embriyo oluştuktan sonra kadının rahmine nakledilmesidir.

Tüp bebek tedavisi esnasında çoğu zaman birden fazla iyi kalitede embriyo üretilmektedir. Bir veya iki embriyo transfer edildiğinde, geri kalanların yok edilmesi yerine saklanması daha avantajlı bir seçenek olacaktır. Embriyo dondurma adı verilen bu işlem, gelecekte kullanılmak üzere embriyoların saklanmasını içermektedir. Yaklaşık 30 sene önce dondurulmuş bir embriyodan oluşan hamilelikten sağlıklı bir bebek dünyaya gelmiştir ve o tarihten itibaren bu yöntem gelişerek sürdürülmüştür.

Embriyo dondurma nedir?

Embriyonun oluşturulması için yumurtaların geliştirilmesi, yumurta ve spermlerin toplanıp döllendirilmesi gibi zorlu birtakım aşama gereklidir. Bu esnadan sonra birden fazla sayıda embriyo elde edilmesi, gelecekteki bir tüp bebek döngüsünde de tekrar aynı aşamalardan geçmemek için embriyo dondurma yöntemi tercih edilebilir. Bu embriyolar, özel tekniklerle dondurulur ve başka bir zaman diliminde kullanılmak için bekletilir.

Embriyo dondurma kimler için uygundur?

  •       Embriyoların gelecekteki tüp bebek döngülerinde kullanılması istenmesi,
  •       Kadın veya erkek ileri yaştaysa, şu andaki doğurganlıklarının korunabilmesi,
  •       Tüp bebek döngüsünün fiziksel ve duygusal stresinden kaçınılabilmesi,
  •       Embriyo oluşturma işlemine gelene kadar gerçekleşen aşamaların maliyetini azaltabilmek adına embriyo dondurma işlemi tercih edilebilmektedir.

Embriyo kaçıncı gün dondurulur?

Tüm embriyolar dondurma işlemi için uygun değildir. Bu nedenle sadece iyi kaliteli embriyolar dondurulacak şekilde seçilir. Embriyolar, gelişimlerinin farklı aşamalarında dondurulabilirler. Yalnızca tek bir hücre olduklarında, iki ila sekiz hücre evresinde veya daha sonraki blastosist transferi aşamasında iken işlem yapılabilir.

Embriyolar nasıl dondurulur?

embriyo dondurma

Embriyolar, öncelikle hücrelerinin kendi suyu değiştirilerek özel bir maddeye konur. Bu yöntem, embriyoların buz kristallerinin oluşturduğu hasardan koruyacaktır. Daha sonra yavaş yavaş soğutularak ya da hızlı bir şekilde dondurularak (vitrifikasyon) donarlar. Kullanmaya hazır olana kadar sıvı nitrojen tanklarında depolanır ve saklanır.

Dondurulmuş embriyolar nasıl transfer edilir?

Dondurulmuş embriyoları kullanmanın kesin prosedürü, kişisel duruma ve kliniğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İlk aşama, düzenli olarak yumurtlamanın olup olmadığına bağlıdır. Adet dönemleri düzenliyse, embriyonun doğurganlık ilaçları olmadan rahime aktarılması önerebilir. Bu durumda, rahimin astarını kontrol etmek için ultrason taramaları kullanılabilir. Rahimin astarının, embriyoyu almaya hazır olduğunu belirten yumurtlama yapıldığı zaman idrar veya kan testleri yapılabilir.

Eğer adet dönemleri düzenli değilse veya hiç adet olunmuyorsa, doğal döngüyü bastırmak ve bir dönemi tetiklemek için enjeksiyon kullanımı önerebilir. Daha sonra embriyonun rahim astarına tutunabilmesini sağlamak için hormon ilaçları kullanılmalıdır.

Zamanlama doğru olduğunda embriyolog tarafından, dondurulmuş embriyolar çözünür ve genellikle bir adet embriyo rahime aktarılır. İleri yaşlarda kadınlar için birden fazla embriyonun transfer edilmesi daha uygun görülür.

Embriyo dondurma yönteminin başarı oranı nedir?

Dondurulmuş embriyo kullanılarak yapılan tüp bebek uygulamaları için başarı oranları her geçen yıl artmaktadır. 35 yaşın altındaki kadınlar için hamilelik oranı, taze embriyo ile yapılan transferlerden biraz daha yüksektir. Bunun nedeni, donmuş döngüde transfer edilen embriyoların zamanlar öncesinde, kadının yaşı daha gençken toplanan yumurtalar kullanılarak elde edilmiş olmasıdır.

Embriyo dondurma ile hamile kalanlar riskli midir?

Dondurulmuş bir embriyo ile hamile kalmak, taze bir embriyo kullanmak kadar güvenilirdir. Ana risk, hem anne hem de bebekler için ciddi sağlık riskleri oluşturabilen, çoklu gebeliğe sahip olmaktadır. Sadece tek bir embriyonun rahime aktarılmasıyla, çoğul gebeliğin oluşma riskleri ortadan kaldırılmış olur.

Yorumlar

Bir yorum yazınız