Gebelikte Kahverengi Akıntı
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Gebelikte Kahverengi Akıntı

Gebelikte Kahverengi Akıntı

Gebelikte kahverengi akıntı, birçok hamile kadının yaşadığı ve endişelendiği ortak bir konudur. Kadınların yaklaşık % 20’si hamileliğin ilk 12 haftasında lekelenme ve akıntı yaşamaktadır. Gebelikte erken dönemde ortaya çıkan kanama, adet kanamasına göre genellikle daha açık renktedir. Ayrıca, renk pembeden kırmızıya, kahverengiye kadar da değişiklik gösterebilir.

Gebelikte yaşanan bu tip durumlardan gebelerin endişe duyması normaldir, çünkü düşük olasılığı ilk akla gelir. Ancak panik yapılmadan durum sakince değerlendirilmelidir. Hamilelik sürecinde lekelenme ve akıntı yaşayan kadınların çoğu sağlıklı bir hamileliğe devam etmektedir. Hamilelik sırasında çok ve yoğun miktarda bir vajinal kanama, sorun var demektir ve mutlaka doktora bildirilmelidir.

Gebelikte kahverengi akıntı, gebe kaldıktan sonraki dönemle birlikte tüm hamilelik döneminde de her an olabilir. Özellikle birinci trimesterde, gebelik sırasında hafif kanama veya lekelenme olabilir, bu durum normaldir. İç çamaşırlarınızda bazen birkaç damla kan gördüğünüzde veya sildiğinizde kahverengi bir akıntı ile karşılaşırsanız, lekelenme olarak düşünebilirsiniz. Ancak yine de konuyu doktorunuzla hemen paylaşmalısınız.

Gebelik sırasında kahverengi akıntı ya da lekelenme nedenleri nelerdir?

İmplantasyon kanaması, yani embriyonun rahme yerleşme kanaması, hamilelikte lekelenmenin en yaygın görülen nedenidir. İmplantasyon kanaması, döllenmiş yumurtanın rahim iç duvarında gelişen astar dokuya yapıştığında olur. Bu durum, hafif kanama veya lekelenme şeklinde birkaç gün sürebilir. Bu akıntı ve lekelenme, genellikle, bir kadın hamile olduğunu daha anlamadan bile görülen bir akıntıdır. Bir kadının adet dönemini beklediği günden sonra ortaya çıkan kanama, implantasyon kanaması olarak kabul edilemeyecek kadar geç bir durum demektir ve genelde erken gebelikle ilişkili olma olasılığı daha yüksektir.

Bu içeriğimize göz atmış mıydınız: Hamilelik Duygularınızı Nasıl Etkiler?

Gebelikte kahverengi akıntının diğer bir nedeni de, serviksteki polip (serviks üzerinde zararsız bir doku büyüme) olabilir. Östrojen seviyelerinin yüksek olması nedeniyle gebelik sırasında kanama olasılığı yaratması da mümkündür. Gebelik sırasında serviks çevresindeki dokuda kan damarı sayısı artmış olduğu için bu durum yaşanabilir. Sonuç olarak, bu bölgeyle temas olması (cinsel ilişki veya jinekolojik bir muayene ile) kanamaya, akıntıya neden olabilir.

hamilelikte kahverengi akıntı

Servikal bir polip bulunmasa bile, birkaç gün içinde bazı lekelenmelere ve akıntılara neden olabilecek birkaç durum vardır:

 • Cinsel ilişki
 • Jinekolojik muayene, örneğin vajinal ultrason görüntüleme
 • Ağır kaldırma / aşırı egzersiz

Kahverengi akıntı, kan seviyeleri yükseldiğinde ve hamileliğiniz sırasında rahim ağzına doğru ilerlediğinde gerçekleşen lekelenmedir. Bu durum vajinal bögeyi daha da duyarlı hale getirir ve akıntı oluşmasına yol açar. Cinsel ilişkiye girmek veya rutin bir muayene olmak da kahverengi akıntı veya bazı kahverengi lekelenmelere neden olabilir.

Hamilelik sırasında kahverengi akıntı endişe edilecek bir konu değildir.

Gebelikte kahverengi akıntı nedenleri:

Embriyonun yerleşme kanaması nedeniyle gebeliğin ilk haftalarında,

Hamileliğin son haftalarına doğru, doğum öncesi dönemde kahverengi akıntı artar, bu da doğum tarihi yaklaştı demektir. Her iki durumda da, konuyla ilgili doktorunuza bilgi vermelisiniz.

 • Cinsel ilişki:

Serviks bölgesi gebelik sırasında çok hassas ve duyarlı olur. Cinsel ilişki veya başka bir işlem (muayene) bu bölgede tahrişe neden olabilir; bu da hafif kahverengi akıntıya ve takibinde hafif ağrıya neden olabilir.

 • Düşük riski:

Gebeliğin ilk haftalarında kahverengi akıntı düşük nedeniyle de gerçekleşiyor olabilir.

 • İmplantasyon:

Döllenmiş embriyo, rahim iç duvarında oluşan astara tutunarak hafif kahverengi akıntı oluşmasına neden olabilir.

 • Molar gebelik:

Fetüse benzeyen anormal bir doku rahim içine yerleşir ve genellikle bu durum hamilelik ile karıştırılır ve kahverengi akıntıya neden olur. Kanserle bağlantısı olabileceği için anında tıbbi müdahaleye ihtiyaç olabilir.

 • Ektopik gebelik:

Ektopik gebelikte, embriyo rahim içi yerine fallop tüplerine tutunur ve iç kanamaya bağlı olarak kahverengi akıntı olmasına neden olur.

 • Serviks polipleri:

Servikal yüzeyde küçük, anormal doku büyümeleri olabilir. Bu durum artan östrojen düzeyleri nedeniyle oluşur. Polipler aynı zamanda daha yoğun karın ağrısı, hassasiyet ve rahatsızlık ile olağandışı kanama semptomlarına da yol açabilir.

Bakalım: Rahim İçi Polip Nedir?

 • Genital HPV:

Kahverengi akıntı, aynı zamanda, östrojen düzeylerinin artması ve vajinal bölgeye artan miktarda kan akışı nedeniyle genital HPV’nin bir semptomu olarak d ayaşanıyor olabilir.

 • CYBH (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) dahil tüm enfeksiyonlar:

Vajinal veya servikal enfeksiyonlar aynı zamanda kahverengi bir akıntıya neden olabilir. Enfeksiyon sorunları vajinal koku, kaşıntı ve kahverengi akıntıya neden olur. Bu durumların doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gerekir. Önemli durumlardır.

Gebelikte kahverengi akıntıyı önlemek için:

 • Ağır fiziksel egzersizi sınırlandırın:

Mümkün olduğu kadar hayatınızda fiziksel aktiviteyi azaltın. Hamilelik sırasında aktif olmak sağlıklı olsa da, kahverengi akıntınız varsa, yoğun ve fazla fiziksel aktivitelerden uzak durun. Yorulmamaya ve ayakta fazla kalmamaya özen gösterin.

 • Yeterince dinlenin:

Dinlenme zamanınızı artırın ve mümkün olduğunca stresten uzak çalışın. Evdeyseniz, gün boyunca sık sık yatın ve düzenli olarak uyuyun. Meditasyon ve nefes egzersizlerinden yardım alın. Hem kafa olarak hem de vücut olarak dinlenmeye odaklanın.

 • Ağırlık kaldırmayın:

Hamilelik sırasında özellikle de kahverengi akıntı yaşadığınızda ağır eşya kaldırmaktan kaçının. Yukarı uzanmayın ve eğilmeyin.

 • Cinsel bölgenizi temiz tutun:

Genital bölgede ekstra bakım yaparak bu bölgede gelişebilecek enfeksiyonlardan korunun. Özellikle vajinal akıntı yaşıyorsanız, bölgenin kuru ve temiz olması şarttır. Alanı temizlemek için parfümlü olmayan ya da kokusuz sabun kullanın ve su ile durulayın ve nazikçe kurulayın.

Yukarıda açıklamış olduğumuz bu nedenlerin dışında hamilelik döneminde meydana gelen kahverengi akıntılar bir takım hastalıklara da işaret ediyor olabilir.

Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Rahim ağzı kanseri
 2. Serviks kanseri
 3. Vajinada meydana gelen inflamasyon ve yaralar
 4. Klamidya
 5. Pelvis iltihabı
 6. Sistit
 7. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 8. Rahim ağzında meydana gelen yaralar

Gebelikte kahverengi akıntı ne kadar süre olur?

Gebelikte kahverengi akıntı olması genellikle hamilelik sürecinin başladığı anlamına gelebilir. Gebelikte kahverengi akıntı, gebelik başladığı süreden itibaren sadece 5-6 gün kadar sürebilir. Döllenen yumurta rahme tutunacaktır ve bu durum da yerleşme olarak düşünülecek, böyle bir akıntının yaşanması normal karşılanacaktır. Korkulacak bir durum teşkil etmez; ancak hamile kalınmadığı düşünülüyorsa riskli durumların önlenebilmesi için mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Gebelikte kahverengi akıntı tehlikeli olabilir mi?

Gebelikte kahverengi akıntıya kramp, yoğun akıntı, koku, titreme ve ateş gibi başka problemler de eşlik ediyorsa, bu durum başka hastalıklar nedeniyle riskli olabilmektedir. Bu semptomlar böbreklerde, rahimde veya başka yerde ciddi bir enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Aynı zamanda şiddetli ağrı ve kramplarla birlikte olan kahverengi akıntı anormal bir gebeliğe veya gebeliğin düşük ile sonlanmasının habercisi olabilir.

Gebelikte kahverengi akıntı nasıl önlenir?

Çoğu durumda, gebelikte kahverengi akıntının önlenmesi söz konusu değildir. Yalnızca düşük gibi bir risk durumunda, düşüğün önlenmesi amacıyla tıbbi önlem alınabilir. Gebelikte kahverengi akıntı rahim ağzında meydana gelen bir tahriş yüzünden oluyorsa, doktorunuz belli bir süre boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanızı tavsiye edebilir. Daha ciddi durumlarda, kahverengi akıntı nedeniyle yatak istirahatine ihtiyaç olabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

 • Nebahat Dönmez

  Merhabalar, 8 ay önce sağlıksız gebelik yaşadım. Şimdi yine 5 haftalık hamileyim. Sürekli kasik ağrılarım ve kahverengi lekem devam ediyo. Acaba yine sağlıksız gebelik olma ihtimali var mı?

Bir yorum yazınız