Kahverengi Adet Kanaması
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kahverengi Adet Kanaması

Kahverengi Adet Kanaması

Kadınlarda adet kanaması süreci her kişiye özgü farklılık gösterir.  Adet kanamasının süresi, döngünün süresi gibi birçok nokta kadınlara göre değişebilir. Ancak adet kanamasında her kadında sağlıklı bir süreç olduğunu gösteren bazı durumlar vardır. Adet kanaması rengi de çok önemlidir. Adet kanaması parlak ve açık kırmızı tonlarda olmaktadır. Bazı kadınlarda dönem dönem kahverengi adet kanaması görülebilir. Kahverengi kanamalarda son günler artık renk siyaha bile dönebilir.

Birçok kadın dönem dönem adet kanamasının kahverengi olduğundan bahsediyor. Adet kanamasında genellikle ilk günler adet kanamasının rengi kahverengi olur. Bu durum geçmiş dönemdeki adet kanamasından kalan ve çıkmayan parçaların atıldığını gösterir. Çünkü vajinal kanamanın kahverengi olması eski bir kanın içeride kuruduğunu gösterir.  Adet kanaması kahverengi oluyorsa ilerleyen günlerde kanamada yavaşlamalar gözlenir.

Kadınların adet döngüsü dışında da kahverengi vajinal akıntı yaşaması söz konusu oluyor.  Vajinal akıntı olarak görülen kahverengi akıntı doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar, yumurtlama döneminde olma, bir süre önce smear testi yaptırma veya pelvik muayeneye girme gibi durumlarda görülebiliyor. Kahverengi adet kanaması tehlikeli bir durum olarak görülmemelidir. Yine de sık tekrar etmeye başladıysa bir uzmanla görüşmek doğru olur.

Kahverengi adet kanaması nedenleri nelerdir?

Kahverengi adet kanaması yaşayan kadınlarda vücutta bir değişiklik olması adet kanamasını kahverengi olmasına yol açabilir. Bu süreçte kanamanın altta yatan nedenleri araştırılarak tehlikeli bir durum olup olmadığına bakılması gerekir.

Kahverengi adet kanaması nedenleri genel olarak eski kan olmasıdır. Yani kan oksijen ile tepkimeye girdiği anda renginde koyulaşma yani kahverengi tonlara gelme görülür. Adet döneminin başında ve sonunda kahverengi adet kanaması tehlikeli olmaz. Adet döneminde kan vücuttan uzun sürede çıkarsa kahverengiye dönebilir.

Bunun dışında adet döneminin ilk sürecinde östrojen seviyesi yükselirse adet kanaması kahverengi olabilir.  Aynı zamanda önceki dönemden vücutta atılmayan bir kan varsa adet kanamasının rengi kahverengi olacaktır. Kadınların kısa bir süre önce smear testi ve pelvik muayene gibi deneyimleri de bu duruma yol açabilir. Polikistik over sendromu, adenomyozis ve cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar da kahverengi adet kanamasına yol açabilir.

Kahverengi adet kanaması tehlikeli mi?

kahverengi adet

Kahverengi adet kanaması kadınlarda normal kabul edilen bir durum olarak görülür. Adet dönemi ilk başladığında ya da uzun sürdüğünde sonlarında kahverengi adet kanaması oksijen tepkimesi nedeniyle normal olur. Tabii bu kanamanın tehlikeli olarak kabul edildiği bazı durumlar da vardır. Kahverengi adet kanamasını daha önce hiç yaşamayan ve bir anda yaşayan kişiler için tehlikeli bir durum olarak düşünülebilir.

Adet kanaması arasında iç çamaşırında kahverengi akıntılar varsa da hemen tehlikeli bir durum olup olmadığına bakılmalıdır. Kahverengi adet kanaması şikayeti ile birlikte kadınlar vücudundaki tüm değişimleri ve durumlar kontrol etmeli ve takip etmelidir. Vücuttaki bazı değişiklikler de adet kanının rengini kahverengiye çeviriyor.  Burada altta yatan ciddi bir durum olup olmadığı yapılan değerlendirme sonrasında belirlenir.

Kahverengi adet kanamasında öncelikle ciddi bir inceleme yapılmalı ve altta yatan önemli bir neden varsa hemen gerekli önlemler alınarak kişiye özel tedavi planlanmalıdır.

Burayı okuyalım: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Kahverengi adet kanaması hangi durumlarda normaldir?

Kadınlarda kahverengi adet kanaması ve akıntı bazı durum ve dönemlerde normal kabul edilir. Bu süreçte akıntı ve kanama mutlaka kahverengi tonlarda olur. Öncelikle doğum kontrol hapı kullanan kadınların önemli bir bölümünde kahverengi akıntı ve kanama olur. Birkaç ay doğum kontrol hapı kullanınca sonrasında bu şikayetler kalkar.

Rahim içinde araç olması da kahverengi akıntı ve ara kanamaya yol açar. Burada rahim içinde bakırlı spiral ve hormonlu spiral problemlere yol açabiliyor. Ayrıca kadınların yumurtlama dönemi içinde olması da kahverengi kanamanın nedenlerindendir. Adet döneminden önce 15 gün kadar kahverengi akıntılar yaşanabilir. Bu süreçte hormon değişimleri yaşanması da yumurtlama dönemine yol açar.

Gebelik döneminde de kadınların ilk dönemlerde yerleşme kanaması yaşaması çok doğaldır. BU süreçte kadınlarda implantasyon kanaması gebeliğin başladığını gösterir ve kahverengi tonlarda bir kanamaya yol açar. Kadınlar adet döneminde hemen önceki veya sonrası dönemde olursa kahverengi lekelenmeler olabilir. Bu süreçte uterusta kalan eski kalıntılar kahverengi kan renginde dışarı atılmasına yol açabilir.

Kahverengi akıntılar 15-20 gün kadar normal kabul edilebilir. Ancak daha uzun sürüyorsa ve birkaç ayda bir tekrar ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir. Kahverengi akıntı şikayetlerinde öncelikle detaylı bir inceleme yapılır ve daha sonra kişiye özel bir tedavi uygulanabilir. Bu süreçte altta yatan nedenin önemli bir sağlık sorunu olup olmadığı çok önemlidir.

Kahverengi adet kanaması hangi tehlikelere yol açar?

Kahverengi adet kanaması altta yatan ciddi bir durum varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Bu süreçte öncelikle rahim içinde miyom, endometriyal polip, polikistik over sendromu gibi durumlar varsa hemen tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda bu şikayet rahim ağzı yaraları ve rahim ağzı kanseri gibi durumlar sebebiyle de yaşanabilir.

Kahverengi adet kanaması şikayetlerinde öncelikle altta yatan tehlikeli durumlara yönelik bir tanı ve inceleme süreci yürütülmelidir. Sonrasında bir risk faktörü varsa hemen gerekli tedavi seçenekleri masaya yatırılmalıdır. Ancak genellikle kahverengi adet kanaması kadınlarda tehlikeli bir durum olarak kabul edilmez.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

 • Sevil can

  Merhaba, 2 sene önce vajinal submukoz miyom ameliyatı oldum. Regl’im de ya çok gecikmeler ya da çok az olma gibi sorunlar yaşıyorum. Son reglim kahverengi ve sümüksü oldu. 1 haftadır da kahverengi siyahımsı olarak az bir lekelenme şeklinde devam ediyor. Neden olabilir bu? Teşekkürler.

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Bu yeni başlayan bir durum ise doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir.

 • Filiz aydar

  Adet görüyorum ama iki gün oda kırmızı değil kahverengi ve çok az geliyor

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Bir jinekoloji uzmanına muayene olmanızda fayda var.

Bir yorum yazınız