Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Doğurganlık yeteneği olan her kadın aylık olarak bir döngü yaşar. Bu döngüde yumurta gebelik oluşmazsa vücutta parçalanarak dışarı atılır. Bu durum her ay belirli bir düzende yaşanır. Kanama süresi, kan yapısı ve kanama miktarı genellikle belirli bir düzende olur. Ancak bazen kadınlarda adet kanamasının miktar ve içerik açısından farklılaşması söz konusu olabilir.  Belirli dönemlerde kanda pıhtılaşma ve miktar farklılıkları göze çarpabilir. Kadınlarda en yaygın durum adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi olur. Her kadında belirli dönemlerde kanda ciğer büyüklüğünde parçalar olabilir.

Bir kadının adet kanının pıhtılaşma durumuna gelmesi her zaman yaşanabilir. Özellikle kanamanın yoğun olarak yaşandığı ilk günler kanın pıhtılaşması söz konusu olabilir. Bu günlerde kanda parça olması çok olağandır.  Kadınlarda bu durum 1-2 kere yaşanabilir ya da çok daha uzun süre de devam edebilir. Her kadında 1-2 ay bu durum yaşanırsa ilk etapta farklı şikayetler yoksa normal kabul edilir. Ancak çok daha uzun sürerse doktorunuzla görüşmeniz gerekir. En az 2-3 aydır bu sorunu yaşıyorsanız hemen bir kadın doğun uzmanı ile görüşün.

Adet döneminde ciğer gibi parça neden gelir?

Bir kadının adet kanında pıhtılaşma yaşanması ciğer tarzında parçalar gelmesine yol açabilir. Adet kanamasında kanın tamamı her zaman vücuttan dışarı atılamaz. Bu durumda kanda pıhtılaşma olur ve adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu yaşanabilir.  Daha sonraki dönemlerde pıhtı halinde kan vücuttan yine kanama yoluyla atılır. Pıhtı haline gelen kanın rengi kırmızı veya koyu tonlara çalabilir. Kadınların bu tarz bir durum yaşaması pıhtılaşma olarak düşünülür. Bunun dışında miyom veya yumurtalık kisti gibi rahim için oluşumlar da düşünülebilir. Bir kadında hamilelik döneminin ilk aşamaları sağlıklı olmazsa vücut gebeliği kendi kendine olarak sona erdirir.  Bu durumda ortaya çıkan embriyo vücutta parçalanır ve parçalar halinde kanama şeklinde vücuttan dışarı atılır.

Bir kadın gebelik oluştuğunu anlamazsa ve gebelik tamamen vücut tarafından bitirilirse ciğer tarzında parçalar gelebilir. Bu durum adet dönemi ile yaklaşık olursa adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu anlaşılabilir. Söz konusu süreç düşük olarak değerlendirilir. Genellikle ciğer gibi bir parça kanaması yaşayanlar miyom veya kist seçeneklerini düşünmelidir. Bu yapılar tehlikeli sayılabilecek kadar büyüdüğünde kan pıhtısı oluşabilir.  Bu tarz bir durumda kanama ile birlikte rahatsızlık verici ağrı şikayetleri de oluşacaktır. Bu durumda hemen gerekli tedavi uygulanmaya başlamalıdır.

Burası da ilginizi çekebilir: Adet Döneminde Vajinada Yanma

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi tehlikeli mi?

Adet döneminde et gibi oarça gelmesi

Her kadın adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi halinde endişelenecektir. Bir dönemde parça halinde kanama yaşanabilir veya koyu bir akıntı olarak da dışarı atılabilir. Kanda pıhtılaşma ortaya çıkması halinde pıhtı ciğer büyüklüğünde ve formunda olabilir. Bu durumda altta yatan nedene bağlı olacak şekilde parça kanama olabilir. Bir adet döneminde yaşanan ciğer tarzında parça gelmesi ilk etapta normal sayılır.  Bu durumda öncelikle parçalar alınır ve patolojik açıdan incelenir.  Tehlikeli bir hal alması için farklı belirtiler de olması gerekir.

Adet döneminde en yoğun kanama günlerinde ciğer gibi parça gördüyseniz ve kan pıhtıları açık ve koyu kırmızı tonda olursa normal kabul edilir. Bir önceki dönemden kalan yumurta parçalarının vücudunuzdan atılması süreci yaşanıyordur. Bir kadın aynı zamanda hemen hamilelik öncesi veya lohusa döneminde de ciğer gibi parçalı kanama yaşayabilir.

Kanama sırasında farklı rahatsız edici belirtiler ve şikayetleriniz varsa ve çok yoğun olarak yaşamaya başladıysanız tehlikeli olarak görebilirsiniz. Öncelikle adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunun tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız bir kadın doğum uzmanına başvurun. Bu süreçte altta yatan nedene bakılır ve parçalar patolojik olarak incelenir. Aynı zamanda geçmiş adet dönemi süreciniz de dinlendikten sonra bir tanı koyulur ve size özel tedavi planlanır.

İçeriğimizi okudunuz mu: Kahverengi Adet Kanaması

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi halinde ne yapılmalıdır?

Adet kanamanız sırasında rahminizden kan ile birlikte ciğer formunda bir parça geldiyse bu sizi endişelendirebilir. Genellikle adet kanaması koyu bir akıntı şekilde olur. Parça kan gelmesi çok nadir oluşur ancak yaşayabileceğiniz bir süreçtir. Kadınların adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu pıhtılaşma olarak değerlendirilir. Bu durum tam parçalanamayan yumurtanın parçalarının dışarı atıldığını düşündürebilir.  Bu süreçte ilk yapılması gereken parçanın laboratuvar ortamında patolojik olarak incelenmesidir.

Adet döneminizde yaşadığınız parça gelmesi durumuna farklı şikayetleriniz eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurun ve parçanızın patolojik olarak incelenmesini bekleyin. Bir kere veya belirli aralıklarla bu durumu yaşıyorsanız endişelenmeniz yersiz olacaktır. Özellikle kanamanın yoğun olduğu ilk günlerde bu durum yaşanırsa yumurta parçalarınızın atıldığını düşünmelisiniz. İlk günlerde parça açık koyu kırmızı tondaysa genellikle bir tehlike arz etmez. Hamilelik öncesi veya doğumdan sonra lohusa döneminde de bunu yaşayabilirsiniz.

Adet döneminiz içinde parça geldiyse ve farklı şikayetleriniz de yanında görüldüyse doktorunuza muayene olmanızı öneriyoruz. Bunun dışında uzun süre boyunca durum devam ediyorsa hemen altta yatan nedeni saptamak gerekir. Burada tanı sürecinde öncelikle parça patolojik olarak incelenir ve detaylı muayene sonrasında altta yatan neden belirlenir. Ardından tedavi süreci başlatılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Adet döneminizde parça şeklinde kanama pıhtılaşma göstergesidir. Özellikle adetin yoğun olduğu ilk günler pıhtılaşma proteinleri bu duruma yol açabiliyor.

Adet döneminde pıhtılaşmış kan normal olarak kabul edilir. Bu pıhtı açık kırmızı ya da kahverengi olabilir. Ancak farklı şikayetlerle birlikte yaşanırsa tehlikeli olabilir.

Adet döneminde et parçası geldiğinde endometriozis doku ile ilişkilendirilir. Rahim duvarının kalınlaşıp genişlemesine bağlı kan toplanır ve pıhtı olarak dışarı atılabilir.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunu ilk kez yaşıyorsanız bekleyebilirsiniz. Geçici olmayan ve uzun süre devam eden parça gelmesi halinde doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız