Adet Düzensizliği Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adet Düzensizliği Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Adet Düzensizliği Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Adet döngüsü, her ay olası bir hamilelik için vücudun hazırlanma sürecinin bir parçasıdır. Sürecin nasıl işlediğini anlamak, adet düzensizlikleri problemlerinin belirlenmesinde önemlidir. Çünkü adet döngüsünün takibi; hamile kalmak veya hamile kalmaktan kaçınmak, yaşanılan adet belirtilerini daha iyi yönetmek ve bir sorun olduğunda ne olabileceğini anlamak için kullanılabilmektedir.

Adet döngüsü nasıl işler?

Ergenlik döneminden itibaren kadınlar, ayda yaklaşık bir kez adet kanaması geçirir. Bu kanama, rahimin kaplamasının daha kalın hale gelmesiyle olası bir hamilelik durumuna hazırlandığı için olmaktadır. Hamilelik oluşmazsa, kanamayla birlikte bu kalınlaştırılmış duvar dökülür. Kanama genellikle 3 ile 8 gün sürmektedir.
Adet döngüsü, hipofiz bezi ve yumurtalıklarla birlikte hipotalamus tarafından üretilen karmaşık bir kontrol grubu tarafından yönetilir.

Normal adet döngüsü nasıl olmalıdır?

Her kadın, farklı bir düzende adet döngüsüne sahiptir. Fakat normal kabul edilen bir adet döngüsü aşağıda belirtilen kriterlere sahip olmalıdır:

 • Kanama, 3 ile 8 gün arasında sürer.
 • Döngü tekrarı 21 ile 35 günde bir meydana gelir. Bu aralık, bir periyodun ilk gününden sonraki ilk güne kadar ölçülür.
 • Dönem boyunca toplam kan kaybı yaklaşık 100-150 cc civarında olması normal kabul edilir.

Adet döngüsü nasıl takip edilir?

Bir takvime, adet döneminin başladığı günü işaretleyerek adet döngüsü takibi yapılabilir. Böylece periyodların düzenli olup olmadığı veya döngülerin her ay farklı belirtiler meydana getirip getirmediği gözlemlenebilir.
Adet döngüsü takviminde premenstrüel sendrom (PMS) semptomları, kanamanın başladığı gün, kanama boyunca oluşan yoğunluk, ağrı miktarı, bitiş günü gibi notlar alınabilir.

Adet düzensizliği nasıl anlaşılır?

Adet döngüsü, kadın sağlığı hakkında çok şey söyleyebilir. Ergenlik ile menopoz arasındaki düzenli dönemler, vücudun normal çalıştığı anlamına gelir. Düzensiz veya ağrılı dönemler gibi adet sorunları, ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Adet düzensizlikleri gebe kalma sorunları da dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çoğu kadın için normal adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında değişir. Bununla birlikte, kadınların yaklaşık olarak %25’inde düzensiz adet döngüsü vardır. Düzensiz adet döngüsü olan kadınlarda periyot aralığı daha uzun veya kısa, kanama daha az veya çok yoğundur. Ayrıca şiddetli karın krampları gibi diğer problemler de görülebilir.

Adet düzensizliği belirtileri nelerdir?

Düzensiz adet döngüsünden mustarip kadınlar; seyrek veya çok sık dönemler, kramplar, kan pıhtıları, kanama ve kan akışının süresindeki değişiklikler gibi belirtilere sahiptir.

Adet düzensizliği neden oluyor?

Adet döngüsü beyin ve yumurtalıkların kontrolünde olan bir sistem olduğundan, birçok değişiklikten etkilenebilmektedir.

Adet düzensizliğine yol açan başlıca nedenler şöyledir:

 • Stres, egzersiz, aşırı kilo kaybı veya kilo alımı gibi yaşam tarzı faktörleri,
 •  Doğum kontrol hapları veya intrauterin sistem kullanımı (IUS),
 •  Yumurtalık kistleri,
 •  Polikistik over sendromu,
 •  Rahim ve yumurtalıklar ile ilgili problemler, beklenmeyen gebelik, erken düşük gibi jinekolojik problemler,
 •  Hamilelik,
 •  Emzirme,
 •  Aşırı aktif veya az aktif tiroit bezleri.

Adet düzensizliği türleri nelerdir?

 • Amenore: Kadının gebe olmamasına rağmen en az 3 ay boyunca adet dönemi yaşamamasıdır. Kilo kaybı veya kilo alımı, yeni ilaçlar, aktivite düzeylerindeki değişiklikler, östrojen üretimini bozan bazı hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Amenore durumu kadınlarda akne, polikistik over sendromu ve aşırı kilo gibi semptomlara yol açabilir.
 • Oligomenore: Seyrek adet döngülerini tanımlamak için kullanılır. İki adet dönemi arasında 35 günden daha fazla gün sayısı olmasıyla teşhis edilebilir.
 • Polimenore: İki adet dönemi arasında 21 günden daha az süre olmasıdır.
 • Hipomenore: Adet dönemi boyunca normalden daha az kanamanın meydana gelmesidir.
 • Menoraji: Şiddetli ağrı ve kramp gibi semptomlar oluşturan, kanamanın 7 günden uzun ve yoğun olarak geçtiği adet dönemlerini tanımlamaktadır.
 • Hipermenore: Normal aralıklarla oluşan periyotların bulunması, fakat kanamanın normalden daha yoğun ve şiddetli olma durumudur.
 • Metroraji: Adet döngüsünün hangi gün başladığı, kaç gün sürdüğü, hangi aralıklarla devam ettiği gibi bilgilerin tamamen belirsiz olduğu adet periyotlarının tanımıdır.
 • Dismenore: Şiddetli menstrüel krampları içerebilen ağrılı dönemlerdir.
 • Menometroraji: Düzensiz aralıklarla oluşan adet döngüsü mevcuttur ancak adet kanamasının miktarı oldukça fazladır.
 • Ara kanama: Düzenli iki adet döngüsü arasındaki normal günlerde dahi kısa süreli ve az miktarda kanama olması durumudur.

Adet düzensizliği için ne yapılmalı?

Düzensiz dönemler için uygulanacak olan tedaviler, genellikle altta yatan nedenin tedavi edilmesini amaçlamaktadır. Polikistik over sendromu olan kadınlar için hormon ilaçları verilebilir. Tiroid bozuklukları için ilaç reçete edilir veya bazen cerrahi müdahale yapılır. Doğum kontrolü için kullanılan yöntemler de değiştirilebilir.

Adet düzensizliklerin meydana getirdiği kramplar veya ağrıları gidermek için ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Ancak bu tür ilaçların sık kullanımı ve uzun süreli tüketimi ülsere, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve organ hasarına neden olabilir. İlaçlardaki kimyasallar kan akışında emildikçe, her bir hücre kontamine olur ve organlara zarar verir. Bunun için ağrı kesici yöntemler yerine, ağrıya neden olan etkenin tedavi edilmesi daha faydalıdır.

Düzensiz adet dönemlerini kontrol etmek için yapılacak en önemli yöntemler, yaşam tarzı değişiklikleri ve stresin yönetilmesidir. İdeal kilo aralığında olmak, düzenli bir adet döngüsü için önemlidir. Ayrıca egzersiz, yoga, akupunktur, müzik terapisi, dans ve diğerler birçok alternatif yöntem kullanılabilir. Bu tekniklerin uzun vadede etki ettiği ve sonuçların gelecek zamanlarda görülebileceği de unutulmamalıdır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

  Bir yorum yazınız