Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Her kadın doğumdan sonra adet düzensizliği şikayeti ile kadın doğum uzmanlarına başvurabilir. Hamilelik sürecinde adet kanaması yaşanmaz. Doğum sonrası hormon seviyeleri tekrar eski haline dönme eğilimindedir. Bu süreç tamamlanınca yeniden adet kanamaları başlar. Ancak hormon dengelerinin normal seviyeye gelmesi zaman alacağı için adet düzensizliği yaşanabilir. Bu süreç her kadında farklı olacağı için doğumdan sonra adet döngüsünün başlangıcı ve düzene oturması da aynı olmayacaktır. Bazı kadınlar 40-45 gün içinde adet görmeye başlarken bazı kadınlarda doğumdan sonra 4-5 ay kadar adet kanaması için beklenebilir.

Doğum konusunda deneyimi olmayan kadınlar çocuk sahibi olduktan sonra adet kanaması yaşamadığında endişeye kapılabilir. Her kadında hormon seviyeleri gebelikte değişiklik gösterdiği için adet döngüsü düzensiz olabilir.  Doğum sonrası emzirme dönemi de adet kanamasının düzeni ve başlama süreci üzerinde etkiye sahiptir. Doğumdan sonra erken dönemde tekrar adet görmeye başlayan kadınlarda ilk zamanlar tampon kullanılması önerilmiyor. Adet kanamasının doğumdan sonra ne zaman başlayacağı ve düzensizlik olup olmayacağı tamamen kişiye göre değişir. Bu nedenle süreç hakkında kesin bir yorum yapmak yanlış olacaktır.

Doğumdan sonra adet düzensizliği ne zaman biter?

Doğumdan sonra adet düzensizliğinin ne kadar daha devam edeceği belirli değildir. Bu süreçte birkaç ay sonrasında adet kanaması yaşanmaya tekrar başlayabilir. Bu süreçte annelerin emzirme deneyimleri adet düzensizliğinin ne zaman biteceğini göstermektedir. Özellikle doğumunu yeni yapan kadınlarda emzirme süreci varsa emzirme durumu olmayan kadınlara göre adet düzensizliği daha uzun sürede sona erer. Kadınlarda doğum deneyimi yaşandıktan sonra adet kanaması ortalama 3 ay sonra ortaya çıkar. Anne adayı bebeğini hala emziriyorsa bu gecikme uzayabilir.

Emzirme dönemindeki annelerde vücut tarafından salgılanan bazı hormonlar adet kanamasını engeller. Bu nedenle adet düzensizliği daha uzun süre devam eder. Vücutta prolaktin isimli hormon süt üretimini destekler. Bu hormonun en önemli özelliği üreme hormonlarını baskılamasıdır. Bu hormon üreme hormonlarını baskıladığı için vücutta yumurta üretimi olmaz. Bu durum yeni annelerde adet düzensizliğinin devam etmesine yol açabilir. Bebeğini emziren annelerde adet düzensizliği 10-12 ay kadar devam edebilir. Anneler doğumdan sonra özel emzirme teknikleri kullanabilir ve bu durum emzirme devam ettikçe adet düzensizliğinin sürmesine yol açar.

Doğumdan sonra adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

Doğumdan sonra adet düzensizliğinin ne kadar devam ettiği ya da altta yatan nedenler çok merak edilmektedir. Hamilelik sonrasında adet döngüsünde kadınlara göre farklılık oluşacaktır. Aynı zamanda adet düzensizliğinin yaşanması birçok nedene bağlı gelişebilir.  Özellikle doğumdan sonra adet kanamasının düzensiz olması emzirme deneyimi ile yakından alakalıdır. Doğum sonrası bebek emziren annelerde adet düzensizliği daha uzun süre devam eder. Emzirmeye devam etmeyen annelerde adet düzensizliği daha kısa sürer.

Yeni annelerde emzirme sürdükçe adet düzensizliği sürüyor. Anne  emzirmeye devam ettikçe vücutta salgılanan prolaktin hormonu üreme hormonlarını baskı altına alır. Bu durumda vücutta yumurta üretimi olmaz. Bu da adet kanamasının başlamasına engel olmaktadır. Vücutta yumurta üretimi olmadıkça adet düzensizliği devam eder.   Bunun dışında genetik faktörler de adet düzensizliğinin devam etmesine yol açabilir.

Bu işinize yarayabilir: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Doğumdan ne kadar sonra adet kanaması başlar?

Doğum sonrasında adet kanamasının ne zaman başlayacağı anne adaylarının merak ettiği bir konu oluyor. Bu süreçte adet düzensizliğinin kısa süre içinde bitmesini ve vücudun rutin sürecinin yeniden devam etmesi her kadının isteğidir. Çünkü doğumdan sonra tekrar adet kanamasının başlaması için vücudun hormon seviyesinin yeniden normale dönmesi gerekir. Bu süreç de biraz zaman alacağı için meraklı ve tedirgin bir bekleyiş vardır.

Normal şartlarda kadınlarda doğum sonrasında 6-8 hafta içinde adet kanaması başlar. Bebeğini emziren annelerde bu süre 10-12 aya kadar uzayabiliyor. Adet kanaması tekrar başladığında hemen adet düzeni oturmaz. Doğumdan sonra ilk adet kanaması başladığında bir süre daha adet düzensizliği sürebilir. İlk adetten sonra ikinci adet birkaç ay sonra devam edebilir.

Faydalı: İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Hormon seviyeleri normale gelmeye başladıkça adet düzeni doğumdan sonra tekrar oturur. Doğum sonrasın annelerin adet kanamaları başladıktan sonra düzene tekrar oturması için biraz beklemek gerekir. Bu süreçte anne adayının adet düzeni yakından takip edilmelidir.

Doğumdan sonra adet düzensizliği için doktora gidilmeli mi?

Kadınlarda doğum süreci sona erdikten sonra belirli bir süre lohusalık denen dönem vardır. Bu süreçte anne adayının vücudu gebelik öncesine geri döner. Çok kısa süre içinde yaşanacak değişim hem fiziksel hem duygusal hem de psikomotor açıdan anneleri yorar ve yıpratır. Doğum sonrasında lohusalık dönemi 6-8 hafta sürer. Bu süreç sonunda mutlaka anne adayının doğum doktoruna görünmesi ve jinekolojik muayeneye girmesi gerekir. Burada gerekli muayeneler yapılır ve smear testi ile gebelik sonrası rahim durumu incelir. Her kadın doğum deneyimi sonrası adet düzensizliği yaşar. Bu durumda adet düzensizliği 1 yılı geçtiyse ya da uzun süre adet kanaması başlamadıysa doktora başvurmak gerekiyor.

Doğum olunca adet düzensizliği problemi olmasa da kadınların her yıl bir defa jinekolojik muayeneye girmesi gerekiyor. Özellikle belirli bir yaştan sonra bu süre 6 ayda bir olacaktır. Doğum sonrası anne emzirmiyorsa ve adet düzensizliği devam ediyorsa ya da emzirmesi sürecinde yüksek şiddette kanama varsa  destek almak gerekir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız