İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Adet düzeni kadınlar için bireysel ve özel bir süreçtir. Her kadında adet dönemi başladıktan sonra farklı bir adet düzeni oturur. Bu nedenle genel bir adet düzeninden bahsetmek yanlış olur. Kadınlarda ilk adet kanaması farklı zamanlarda başlar. Ancak ilk yıllar adet düzensizlikleri görülebileceği için ikinci adetin ne zaman olacağı belli olmaz.

Normal şartlarda iki adet dönemi arasında geçen süre olarak bilinen adet döngüsü en az 21 en fazla ise 35 gün olur. Bu sürenin dışında olduğunda adet düzeni normal kabul edilmez. Ancak genç kızlık döneminde adet düzensizliği çok yaygın olduğu için 2-3 yıl kadar adet döngüsünün oturması beklenir. 3 yıl geçtikten sonra oturmayan adet döngüsünde bir uzmana başvurmak gerekir.

Erken dönemde adet kanaması başlayan genç kızlarda adet döngüsü daha kısa sürede oturur.  İlk adetten sonra ikinci adet kanamasının ne kadar sonra olacağı ve ne zaman görüleceği konusunda bir bilgi vermek yanlış olur. Çünkü her kadında adet kanamasına ait düzen ve döngü birbirinden farklıdır. Bu nedenle ilk adetten sonra ikinci adet kanaması yani genç kızlarda ilk adet döngüsü farklıdır.

İlk adet ile ikinci adet farklı mı?

İlk adet kanamasıyla ikinci adet kanamasını karşılaştırmak çok doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü ilk dönemlerde adet kanaması ve döngüsünde belirli bir düzen yoktur. Bu nedenle ilk ve ikinci adet kanaması arasındaki benzerlik ve farklılıklar rastgele gelişecektir. Adet kanaması yaşanan bir kadında vücutta progesteron ve östrojen hormonu seviyesinde artış gözlenir. Bu hormonların ilk dönemlerde belirli bir seviyeye kadar gelmesi için geçen sürede adet düzensizliği görülür. Bu duruma göre ilk ve ikinci adet kanaması arasında bazı farklılıklar olması çok doğaldır.

Kadınlarda ilk adet kanaması içinde hormonal değişiklikler ve diğer faktörler farklı olduğu için ikinci adet dönemi ile farklılıklar olabilir. Yine de kadınlarda ilk ve ikinci adet kanamaları birbirine çok benzeyen süreçlerdir. Adet kanamasının ne kadar süreceği ve kanama miktarı gibi birçok nokta birbirine benzer olur.

İlk adet ile ikinci adet süresi değişir mi?

İlk adet ile ikinci adet süresi değişir mi?

Kadınların adet düzeninin ilk zamanlarda olmadığını yukarıda da söyledik. Bu durum adet kanamasının süresi için de geçerlidir. İlk zamanlarda adet süreleri genellikle kısa olma eğiliminde olur. Yine de ilk adet dönemi ile ikinci adet dönemi arasındaki gün sayısı da değişiklik gösterebilir. Bir kadında 2-3 yıl kadar adet düzensizliği yaşanır.

İlk ve ikinci adet kanaması karşılaştırıldığında ikisinin süresi arasında bir değerlendirme yapmak ve yargıda bulunmak yanlış olur. Bir kadında adet kanaması ortalama 2-7 gün arasında devam ediyor. Bu süreden uzun ya da kısa da sürebiliyor. İkinci adet kanamasında süre ilkiyle aynı da farklı da olabilir.

Genç kadınlarda ilk adet ile ikinci adet süresinin farklı olması dikkate alınacak bir durum değildir. İlk adet kanamasından sonra ikinci adet çok uzun bir süre sonra görülebilir ve sürdüğü gün sayısı da farklılık gösterebilir. Bu nedenle adet kanamaları arasında karşılaştırma ilk 2-3 yıl için doğru olmayacaktır.

Burayı okumalısınız: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

İlk adet ve ikinci adette kanama miktarı farklı mı?

Kadınlarda adet kanamasında süre ve ikinci adetin gelme süresi farklı olur. Bu durumdan yola çıkarak her kadının adet dönemi içinde kanama miktarı da farklı olacaktır. Bu nedenle de süreci iyi takip etmek gerekir. Adet kanamaları sırasında bir kadında ortalama 30-40 ml kadar kan kaybı normal kabul ediliyor. Türkiye ortalamasına göre 40 ml üzerinde olan kanamalar yüksek kabul edilir.

İlk adet kanamasında ve ikinci adet kanamasında kanama miktarı genellikle azdır ve birbirine yakındır. İkinci adet kanamasında kanama miktarı değişiklik de gösterebilir. Genç kızların adet düzensizliği geçene kadar adet kanamasının miktarında olduğu gibi süresinde de bir yorum yapmak çok doğru olmayacaktır.

İlk adet kanaması ve ikinci adet kanamasında miktar 80 ml üzerine çıktığında tehlikeli olarak kabul edilir ve bu durumda hemen bir uzmana başvurmak gerekir. Bunun dışında iki adet kanamasında kanama miktarı farklı olursa fazla olmadığı durumlarda korkulacak hiçbir durum yoktur.

İlk adet ve ikinci adet arası kaç gündür?

Kadınlarda ilk adet kanamasından sonra ikinci adet kanamasının ne zaman olacağı ile ilgili yorum yapmak için adet takviminin tutulması gerekir. Bunun için adet kanaması ilk defa yaşandığında tarih ve süreç not edilmelidir. Tabii ilk adet kanaması ile ikinci adet arasında kaç gün olacağını bilmek mümkün olmaz. Çünkü ilk dönemlerde kesinlikle bir düzensizlik yaşanır. Yine de adet kanamasının ilk günü ve kaç gün sürdüğü kayıt altına alınmalıdır. Bunun için not defteri ya da akıllı telefon uygulamaları kullanılabilir.

İlk adetten sonra ikinci adet kanaması arasında 20 gün de olabilir bu süre 50-100 güne de çıkabilir. Bu nedenle gün sayısı konusunda kesin bir yorum yapılması yanlış olacaktır. Çünkü genç kızlarda ilk adet kanamasından sonra ikinci adet kanaması birkaç ay sonra görülebilir. Adet düzeninin oturması için 2-3 yıl kadar geçmesi gerekir. Bu nedenle de kadınlarda adet kanaması süreci mutlaka kontrol altında tutulması gereken bir süreç olmalıdır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız