İlk Adet Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

İlk Adet Kaç Gün Sürer?

Kadınlarda doğurganlık döneminin başlaması adet kanaması ile olur. Yumurtlama yeteneği kazanan genç kızlarda o ay başarılı bir gebelik olmazsa yumurta parçalanarak adet kanaması ile vücuttan dışarı atılır. Her kızda adet görülme yaşı ve süreci farklıdır. İlk adet gün sayısı da kadınlarda farklılık gösterir. Kalıtsal ve çevresel özelliklere göre kadınlarda ilk adet kanaması süresi değişir.

Bir kadında 3-7 gün arasında devam eden adet kanaması normal olarak kabul edilir. Ancak 3 günden kısa ya da 7 günden uzun olan adet kanamaları da görülür. Normal adet düzeni içinde 3-7 gün olağan olarak görülen süredir. Adet kanaması sırasında kan miktarı da değişiklik gösterir. İlk günden sonraki günlere doğru adetteki kan miktarı da azalır. Kadınlar ortalama 30-40 ml kadar adet dönemi boyunca kan kaybı yaşarlar.

Genç kızlarda ilk adet dönemi genellikle daha kısa süreli ve dengesiz olur. Aynı zamanda ilk adet kanaması biraz daha ağrı şikayetlerinin fazla olduğu bir dönem olabilir. Ek olarak genç kızlarda fiziksel ve psikolojik olarak bazı olumsuzluklar yaşanabilir. İlk adet kanaması 7 günden daha fazla süredir devam ediyorsa hemen bir uzmana görünmek doğru olur.

Sizin için anlattık: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

İlk adet nasıl görülür?

Genç kızlarda ilk adet kanaması seyrek kanama şeklinde olur. Yani genç kızların önemli bir bölümünde ilk adet kanamasında yoğun bir kanamadan bahsetmek yanlış olur. Bu süreçte kanamalar genellikle hafif oranda bir lekelenme şeklinde ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kanın rengi de süreç içinde değişiklik gösterebiliyor. İlk kanamada vajinal akıntı renginde olduğu gibi kahverengi kanama yaşanabilir. Daha sonra kan parlak kırmızı olan adet kanaması rengine döner.

Genç kızlarda ilk adet kanamasında 30 ml kadar kan kaybı olması uzmanların normal gördüğü bir değerdir. Yine de ilk adet kanamasında bu oran biraz daha düşük olur. Kanama miktarı 80 ml üzerinde olursa yoğun kanama olduğu için hemen destek alınması gerekiyor. İlk adet kanamasının seyrek ve az olması sizi endişelendirmesin. Sadece ilk adet kanamasında yoğun bir kanama olması durumunda sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. İlk adet kanaması farklı bir deneyim olduğu için burada annenin çocuk için yönlendirici ve bilgi verici bir işlevi olması da çok önemlidir.

Buraya bakalım: İlk Adet Belirtileri Nelerdir?

İlk adet kanaması zorlu mu?

İlk adet kanaması zorlu mu?

Kadınlarda ilk adet kanaması artık çocuk sahibi olabileceğinin ve ergenlik döneminin başladığının göstergesi olur. Bir kadında adet kanamasının başlaması hayattaki çok önemli bir döneme adım atıldığını ortaya koyar. Genç kızların önemli bir bölümü ilk adet kanaması sırasında kan gördüğünde strese girebilir. Bu nedenle önceden cinsel eğitim verilen kızlarda stres seviyesi en aza iner.

İlk kez adet kanamasının yaşanmasının cinsel ve üreme fonksiyonlarının sağlıklı şekilde çalıştığını gösterir. Bu nedenle ilk defa kan görüldüğünde bu bilinçte olunmalıdır. Yine de ilk kez cinsel organında kan gören bir genç kız için bu durum biraz stresli olabilir. Ancak burada bilinçli bir cinsel eğitim verilirse problemler ortadan kalkacaktır.

Genç kızlar adet kanaması yaşamanın herkesin başına gelecek bir durum olduğunu bilmesi gerekiyor. Aile büyükleri ve okul bu konuda bilinç kazandıracak yerlerdir.  Bu süreçte kişi ped kullanımı ve adet kanaması ile başa çıkabilme konusunda doğru bir şekilde yönlendirilerek ilk adet kanamasını yaşamalıdır.

İlk adet ağrıya karşı öneriler

Genç kızlarda ilk adet kanamasının ağrılı olması çok yaygın şikayetler arasındadır. Bu nedenle ilk adet döneminde genç kızlar için ağrı kesici ilaçlar rahatlatıcı olabilir. İlk adet kanamasında ağrı ile mücadele etmek ve ağrı şikayetlerinin azalması için profesyonel destek alınması gerekebilir. Kadınlarda ilk adet kanamasının ağrılı olması günlük hayatı sekteye uğratabilir. Belirli oranda adet sancısı normal kabul edilse de çok yoğun bir ağrı da olmaması gerekir.

İlk adet kanamasında ağrı şikayetleri varsa karın bölgesine sıcak su torbası koyulabilir ve sıcak bir dış alınabilir. Aynı zamanda karın bölgesine sıcak uygulama ile birlikte yatıştırıcı bitki çayları da tüketilebilir. Ağrı gün boyu sürer ve dayanılmaz bir boyutta olursa destek almak gerekir. Dayanılmayacak ilk adet ağrısı olması durumunda hemen profesyonel bir destek sağlanır.

İlk adet kanaması uzun sürer mi?

İlk adet kanaması genellikle kısa sürme eğiliminde olan bir kanamadır. Genellikle lekelenme şeklinde kısa süreli yaşanan bir kanamadır. Hatta bu kanamadan sonra ikinci kanama çok uzun bir süre sonra yaşanabilir. Ancak kadınlarda ilk adet kanaması uzun da sürebilir. Adet kanamaları 7 güne kadar normal olarak kabul edilir. Ancak 7 günü geçtiyse hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Bunun yanında adet kanamasının 10 gün kadar devam etmesi mutlaka incelenmesi gereken bir durumdur.

İlk adet kanamasının kısa ya da uzun sürmesi tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Bu nedenle genç kızlar ilk adet kanamasından sonra mutlaka adet düzeninin oturmasını beklemelidir. Adet düzeni oturana kadar adet süresi, kanama günü, kanama miktarı gibi birçok detay değişecektir.

İlk adet kanaması ortalama 3-7 gün arasında devam ettiği için bu sürelerden uzun olduğunda uzmana başvurulabilir. Ancak ilk adet kanaması 1-2 gün sürdü diye doktora başvurmaya da hiçbir şekilde gerek yoktur.

Burayı okuyalım: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız