Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Her genç kızda ergenlik dönemine girme adet kanaması ile birlikte kesin olarak başlar. Adet kanaması kadınlarda üreme yeteneğinin başladığını gösterir. Yani adet kanaması geçiren bir kadında doğurganlık dönemi başlar. Her ay bir yumurta ortaya çıkar ve gebelik oluşmazsa adet kanaması ile bu yumurta dışarı atılır. Kadınlarda adet kanaması normalde kaç gün sürer sorusu merak edilmektedir. Kadınlar için adet döngüsü kişiseldir ve her kadın için süre farklı olacaktır. Buna ek olarak kanamanın miktarı ya da adet döngüsünün ne kadar süreceği de kişiye göre değişir.

Adet döngüsünün düzenli olması kadınların cinsel sağlığı hakkında yorum yapmayı sağlar. Normalde kadınlarda adet kanamasının en az 2 en fazla 7 gün olması referans aralığı olarak kabul edilir. İlk adet kanamasından beri 2-7 gün aralığı normal aralık olarak görülür. Daha kısa ya da daha uzun olan kanama şikayetleri de söz konusu olabilir. Adet kanaması olandan daha kısa veya uzun yaşanıyorsa destek almak doğru olacaktır.

Adet kanaması 1-2 kez kısa veya uzun sürebilir. Sürekli hale gelmesi halinde bu süreç hemen incelenmelidir. Genel olarak kadınlarda adet kanamasının süresi konusunda genel bir yargı belirtmek doğru olmaz.

Adet kanamasının normalden uzun sürmesinin nedenleri nelerdir?

Bir kadında adet kanamasının 7 günden daha uzun olması beklenmeyen bir durumdur. Uzun süren adet kanaması düzenli hale geldiyse mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir. Bir kadında adet döneminin ne kadar süreceği tamamen vücudun ürettiği östrojen hormonuna bağlıdır. Fazla östrojen üretiliyorsa rahim için tabakası daha kalın olur. Bu durumda dökülme daha uzun olacağı için adet kanama süresi 7 günü geçebilir.

Rahimde kist, polip ve miyom oluşumları da adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilir. Ek olarak tiroit bezinde görülen bozukluklar, kanı sulandıran ve inceltme etkisi olan ilaçların olması durumunda adet kanaması uzun sürebilir. Son olarak ektopik gebelik, düşük yaşama, pelvik inflamatuar rahatsızlıklar, polikistik over ve rahim kanseri vakalarında da adet kanaması uzar.

Daha fazlası: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet kanamasının normalden kısa sürmesinin nedenleri nelerdir?

adet kanaması ne kadar sürer?

Adet kanamasının 2 günden daha kısa sürmesi de çok görülen bir durumdur Kadınlarda bazen adet kanaması 1 gün devam edebilir. Ped kontrolü ile adet kanamasının 2 günden kısa sürüp sürmediği anlaşılabilir. Ped üzerinde kirlenme yoksa ve sık ped değiştirilmiyorsa adet kanaması daha azdır. Adet kanamasının normalden daha kısa sürmesi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Adet kanamasının kısa sürmesi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumda adet kanaması özellikle 2-3 defa veya daha fazla kısa sürüyorsa hemen bir uzmana görünmek gerekir. Bu süreçte muayene yapılmalı ve tahliller ile altta yatan neden belirlenmelidir. Bu süreçte adet kanamasının normale dönmesi kişiye özel tedavi ile mümkün olabiliyor.

Önemli bilgi: Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Adet dönemi normalde ne zaman başlar?

Kadınlarda adet döneminin başlaması ergenlik döneminin ortaya çıkması demektir. Bu süreç başladığında vücutta yumurtlama görülür ve doğurganlık yeteneği artık ortaya çıkar. Vücutta yumurta üretiminin başlaması ile adet döngüsü başlar. Normal şartlarda kadınlarda 9-12 yaş arası adet döneminin başlaması için normal aralıktır. Genel olarak adet kanaması 10-12 yaş arasında başlar.

Bir genç kızda 9 yaşından daha önce ya da 17 yaşından daha geç görülen  ilk adet kanamaları mutlaka kontrol edilmelidir. Adet döngüsü menopoz dönemi başlayan ve yumurta üretimi sürene kadar devam etmektedir. Adet döneminin başlama yaşı ve bitiş süreci kişiye göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle kesin bir süreden bahsetmek yanlış olacaktır.

İlk adetten sonra ikinci adet ne zaman olur?

Kadınlarda iki adet kanaması arası 21-35 gün arasında olursa normal olarak kabul edilir. Normal şartlarda kadınlarda 28 günde bir adet kanaması normal kabul edilir. İlk adet kanaması yaşandıktan sonra ikinci adet kanamasının ne zaman tekrar yaşanacağı belirsiz olur. Bir sonraki ay görülebileceği gibi birkaç ay boyunca yaşanmayabilir. İlk adetten sonra ikinci adetin geç yaşanması tehlikeli bir durum değildir.

Adet döngüsü yeni başlayan kadınlarda vücutta hormon dengesinin oturması ile adet düzensizliği sona erer. Bu nedenle ikinci adet kanaması hormon miktarı ile değişiklik gösterebilir. İlk adet kanaması gerçekleşince iki yıla kadar adetin düzene girmesi gerekir. Aksi halde bir uzmana görünmek ve psikolojik destek almak çok daha doğru olacaktır.

Detay: İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Adet kanaması uzun sürerse ne yapılmalıdır?

Adet kanamasının olandan daha uzun sürmesinin en önemli nedenleri arasında jinekolojik sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Her kadında adet döngüsü belirli dönemlerde sekteye uğrayabilir ve adet düzensizliği yaşanabilir. Kadınların adet döngüsü birçok faktöre bağlıdır. Özellikle hormon seviyeleri bu duruma etkilidir. Birkaç ay 7 günden fazla yaşanan adet düzensizliğinde süreç izlenmelidir. Birkaç kez adet kanaması 10 günden uzun sürüyorsa altta ciddi bir sağlık sorunu olabilir.

Kadınlarda adet kanaması 7-10 günden daha uzun süre devam ederse daha fazla kan kaybı olabilir. Bu durumda kan kaybına yönelik ek önlemler alınması gerekebilir. Bu süreçte adet döngüsünün normale dönmesi için hormon tedavileri uygulanabilir. Hormon tedavileri sonrası adet döngüsü tekrar normale dönecektir.  Bir defa adet kanaması kısa veya uzun sürdüyse bu durum yaşanabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız