İlk Adet Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

İlk Adet Belirtileri Nelerdir?

İlk Adet Belirtileri Nelerdir?

Genç kızlarda ergenlik dönemine giriş ile birlikte adet belirtileri de ortaya çıkmaya başlar. Kızlarda adet belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Adet kanamasının başlangıç zamanı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle de ilk adet belirtileri ile birlikte bu durumun yaklaştığı anlaşılabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebileceği gibi hiç ortaya çıkmayabilir de.

Bu nedenle kişiye göre takip etmek gerekecektir. İlk adet belirtileri nelerdir diye merak edenler için burada belirtmek istiyoruz. Ergenlik dönemine giriş olan ve doğurganlık yeteneğinin başladığı adet kanaması çeşitli şekillerde ortaya çıkar. İlk adet kanamasının en önemli belirtilerini ve olası süreçlerini size hemen aktaralım;

Cinsel organın çevresinde tüylenme görülür

Adet kanaması yaklaşan kişilerde en yaygın belirtiler arasında cinsel organ çevresindeki şekillenmeler olur. Cinsel organda öncelikle yeni çıkmaya başlayan tüyler daha ince ve yumuşak formda olur. Zaman içinde yaş ilerledikçe altta kıl kökleri güçlendikçe kalınlaşma görülür.  Tüylenme sonrası adet kanamaları için belirli bir süre geçmesi gerekir. Ortalama 1-2 yıl sonrasında tüylenme anı geçtiğinde adet döngüsü başlayabilir.

Göğüsler büyür ve daha belirgin hale gelir

Genç kızlarda ergenlik dönemine girmenin önemli bir belirtisi de göğüslerin daha belirgin ve büyük hale gelmesidir.  Bu durum aynı zamanda ilk adet belirtileri arasında da yer alıyor. Adet kanaması yaklaşması ile birlikte genç kızlarda göğüs bölgesi daha belirgin hale gelmeye başlar ve bu bölgede bir kabarıklık göze çarpar. Zaten bu değişim dışarıdan hissedilmeye başlayınca 2-3 yıl içinde de ilk adet deneyimi yaşanacaktır.

Baş, kasık ve karın bölgesinde hafif kramp şeklinde ağrılar başlar

ilk adet belirtileri

Adet dönemi içinde en önemli sorunlardan biri adet ağrılarıdır. Karın ve baş bölgelerinde adet kanaması yaklaştığında ağrı şikayetleri artış gösterir. Bu ağrılar ilk adet belirtileri arasında önemli noktalardır. Baş ağrısı biraz dikkate alınmasa da özellikle kasık ağrılarının başlaması adet kanamasının oldukça yaklaştığını gösterir. Bu ağrılardan birkaç ay sonra adet kanaması şikayetleri ortaya çıkar. Bu durum en ciddi şikayetler arasında yer alacaktır.

Karın bölgesinde şişlikler oluşur

Adet dönemi içinde kadınların normale göre çok büyük şişlikleri olur. Tabii her kadında şişlik şikayetleri görülmeyebilir. Adet kanaması başlamayan birinde ilk adet kanaması yaklaştığında karın bölgesinde şişlik şikayetleri hafiften ortaya çıkmaya başlar. Bu durum genellikle ilk adet belirtileri arasında görülmez ve bu sürece yönelik değerlendirilmez.  Ancak yine de bu durum belirtiler arasında yer almaktadır.

Beyaz ve sarım renk tonlarında vajinal akıntı görülür

Adet kanaması öncesinde ara döneminde ve özellikle yaklaşma evresinde adet kanaması şikayetleri çok yaygın olarak görülür. Bu dönemde birçok kişinin adet kanaması öncesi vajinal akıntı yaşadığını biliyoruz. İlk adet kanaması belirtileri nelerdir diye soranlara ilk önce sayılabilecek nedenlerden biridir.

Bu dönemde yaşanan akıntıların rengi beyaz ve sarımsı tonlarda olur. Bu süreçte iç çamaşırının kirlenmesinden hoşlanmayanlar ped kullanımına başlayabilir.  Vajinal akıntı ortaya çıktıktan sonra 6-8 ay içinde adet kanaması görülecektir. Ancak bazı genç kızlarda bu süreç çok daha uzun olabilir.

Belirgin bir iştah artışı olur

Genç kızlık döneminde genellikle bir iştah kaybı söz konusu olur. Zaten bu dönemlerde birçok kız az yemek yeme eğiliminde olur. Yine de çok titiz bir şekilde incelenirse genç kızlarda ilk adet kanaması yaklaşmaya başladığında daha üst düzeyde bir iştah kaybı görülecektir. İştahı iyi olan kişilerde bu durum görülecekken iştahı az olan kişilerde anlamak daha zor olur. Tabii bu belirti ilk adet belirtileri arasında çok dikkat edilen ve takip edilen bir durum değildir.

Kabızlık şikayetleri görülür

İlk adet kanaması süreci ne kadar yakınlaşırsa sindirim sistemi problemlerinde bu sorunlar ortaya çıkabilir. İlk adet kanamasına kısa bir süre kala kabızlık şikayetleri ortaya çıkar. Tabii kabızlık şikayetleri hiçbir şekilde kolay kolay anlaşılmaz. Bu belirtiyi takip etmek zor olduğu için en son sıra ile değerlendirilmektedir.

Genç kızlar tatlıya düşkün olmaya başlar

Kadınların adet döneminde özellikle ağrı şikayetleri için tatlı tüketmek istediklerini biliyoruz. Bunun yanında ilk adet kanaması dönemlerinde genç kızlar tatlıya karşı da çok istekli oluyorlar. Bu süreçte adet kanaması yaklaştığında tatlı isteği de artar.

Adet kanamasında ilk başlama sürecinde tatlı isteği adet kanamasına çok yakın bir süreçte olur. Bu nedenle de adet kanaması yaklaştıkça tatlı isteğinin daha yüksek düzeyde olacağını belirtmek gerekir.

İlk adet belirtileri arasında saydığımız tüm nedenleri bulabilirsiniz. Ancak bu belirtiler her zaman adet kanaması öncesinde görülmeyebilir. İlk adet belirtileri nelerdir sorusu tamamen kişiye göre değişiklik gösteriyor. İlk belirtiler herkeste farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Adet kanaması başlamayan genç kızlar vajinal akıntı gibi durumlar olmadıkça bu durumu takip edemez. Bunun dışındaki birçok belirtide takibi annesinin yapması gerekiyor. Sürecin daha doğru yönetilmesi ve ilk adet kanamasının psikolojik olarak yıkıma yol açmaması adına genç kızlar bu süreçte çok iyi yönlendirilmelidir.

İlk adet kanaması şikayetlerinde her zaman yapılması gereken süreci takip etmek ve bu sürecin çok olağan bir süreç olduğu ve vücuttaki etkileri detaylı olarak anlatılmalıdır. Bu sayede genç kızlar adet dönemine çok daha sağlıklı bir şekilde bu sürece girebilir.

Bu bilgi değerli: İlk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız