İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?

İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?

Hem kadınlar hem de erkekler için ilk aşk unutulmadığı gibi ilk cinsel ilişki de unutulmaz. Özellikle kadınlar için ilk cinsel ilişki deneyimi çok önemli olmaktadır. Bu süreçte büyük bir tabu yıkıldığı için birçok soru işareti de beraberinde gelir. Özellikle cinsel eğitimin zayıf olduğu toplum ve ailelerdeki bireyler için ilk cinsel deneyim ile ilgili bazı sorular cevap bekler. İlk ilişkiden hamile kalınır mı bu sorular arasında yer almaktadır. Bir kadın ilk kez yaşadığı cinsel ilişkiden uygun şartlar söz konusuyla hamile kalabilir. Bunun olması için hamilelik ortaya çıkması gerekir.

Bir kadının hamile kalabilmesi için sağlıklı bir yumurtlama yeteneği olması gerekir. Aynı zamanda bu süreçte yumurtlama tamamlamış olması gerekir. Yumurtlama dönemi yeni geçtiyse ya da daha varsa kadında doğurganlık düşük olur ve gebelik olasılığı azalır. İlk cinsel ilişkide gebelik ortaya çıkabilmesi için erkekten gelen spermin de belirli bir kalitede olması gerekir. Her türlü şart birleştiğinde ilk ilişkiden hamile kalma hiç de zor değildir.

İlk ilişkiden sonra hamilelik nasıl anlaşılır?

İlk ilişki sonrasında hamilelik ortaya çıkıp çıkmadığı yapılacak testler anlaşılabilir. Ancak bunun için korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girilmesi ve spermin vajina içine ulaşması gerekiyor.  Bu süreçte gebelik ortaya çıkıp çıkmadığı yapılan bir hamilelik testi ile anlaşılmaktadır. Cinsel ilişkiden sonra 15 gün ardından gebelik testi yaparak sonuç elde edilebilir. Bu süre sonunda hem kanda hem de evde gebelik testi doğru sonuçlar verecektir. Ancak kesin tanı için kanda gebelik testinin yapılması gerekmektedir.

İlk cinseli ilişki deneyimini yaşayan kadınlarda belirli hamilelik belirtileri söz konusudur. Bu belirtiler normal gebeliklerde olduğu gibi ortaya çıkabilir. En yaygın hamilelik belirtisi ise yerleşme kanaması olmaktadır. Bu kan daha açık renkli ve lekelenme şeklinde olur. Ayrıca birkaç saat içinde kendi kendine geçer. Özellikle erken dönemde kanda gebelik testi ile sonuç belirlenebilir. Kadınlarda ilk ilişkiden sonra gebelik oluşup oluşmadığı bu şekilde anlaşılabilir. Tabii en net sonuç için kan üzerinde Beta HCG hormonu seviyesine bakılmalıdır.

İlk ilişkiden sonra hamilelik olasılığı nedir?

İlk ilişkiden sonra hamilelik olasılığı nedir?

Kadınlarda ilk ilişki geçtiğinde gebelik ihtimali her zaman söz konusudur. İlk cinsel ilişkiden sonra gebelik olasılığının ne kadar olduğu merak konusu olmaktadır. Cinsel ilişkide sayının veya ilk olmanın gebelik yeteneği üzerinde bir etkisi söz konusu değildir. Kadınlarda gebelik ihtimalini arttıran durumlar çok farklı faktörlerdir. Kadınlarda cinsel ilişki dışında farklı şartların bir araya gelmesi ile gebelik olasılığı ortaya çıkıyor. Bir kadında gebelik oluşabilmesi için öncelikle yumurta üretimi olması ve rahim içine birleşme sırasında gelen spermin fallop tülerini geçerek ulaşması gerekiyor.

İlk cinsel ilişki deneyimini yaşayan bir kadın için yumurta kaliteli olursa ve erkeğin verdiği sperm kalite, hareketlilik ve seviye açısında yeterli olursa gebelik ortaya çıkabilir. Bir kadının yumurtası ile erkeğin spermi birleştiğinde embriyo oluyor ve daha sonra gebelik görülüyor.

İlk ilişkide hamilelikten korunma yolları

Bazı doğum kontrol yöntemleri ilk cinsel ilişkide üstün koruma sağlamaktadır. Bu noktada ilk cinsel deneyim çok önemlidir ve mutlaka bir önlem alınması şarttır. Kadınlar ilk cinsel deneyimde bir önleme başvurmazsa gebelik olasılığı her zaman güçlü olur. Daha ilk cinseli ilişkiden hamile kalmak istemiyorsanız mutlaka doğum kontrol yöntemlerine başvurmalısınız.

İlk cinsel ilişki sırasında gebelik oluşmaması adına korunmak için en basit, ekonomik ve etkili yöntem prezervatif olarak dikkat çekmektedir.  Bu sayede etkili şekilde cinsel ilişki ile birlikte gebelik ihtimali en aza iner. Buna ek olarak ilk cinsel ilişkide sırasında bir doğum kontrol yöntemi olan ertesi gün hapı. Korunma yöntemleri olarak spiral uygulamalarına da sık sık başvurdukların belirtelim.

Ancak ilk cinsel ilişki genellikle 20’li yaşlarda yaşanmasına bağlı spiral tedavisine başvurulmamalıdır.  Bu dönem için doğum kontrol yöntemi olarak birçok seçenek kullanılabilir. İlk cinsel ilişkide hamileliğe karşı korunma teknikleri ve etkileri üzerine detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor.

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir mi?

İlk cinsel ilişki yaşayan kızlarda yaşanan ortak bir değişim kızlık zarının patlamasıdır. Yani kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır ve patlamış olur. Bu süreç kadınlar için kişisel anlamda birbirinden farklıdır. Bazı durumlarda ilk cinsel ilişki yaşanmasına rağmen zar yırtılmayabilir ve çok daha uzun süre  cinsel ilişki devam edebilir. Kızlık zarı bozulmadan da kadınların cinsel ilişki ile birlikte hamile kalması mümkündür. Kızlık zarı vajina içinde ortası boş yapıda ince tonlu bir zar türüdür. Cinsel ilişki sırasında yırtılmasa bile kızlık zarını geçen spermler bu bölgenin zarar görmesine yol açabilir.

Burada detayı var: Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kısaca ilk cinsel ilişki sırasında kızlık zarı sağlam kalsa dahi korunma söz konusu değilse ve tüm şartlar uygunsa gebelik olasılığı söz konusu olabilir. İlk cinsel ilişki hamilelik noktasında bazı problemleri getiren bir süreçtir. Yani kadınlar hiçbir önlem almadığında ve diğer tüm şartlar  bir araya geldiğinde yaşanan ilk cinsel deneyimin sonrasında sperm ve yumurta döllenirse başarılı bir şekilde gebelik oltaya çıkabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadın ilk cinsel ilişkiye hazır olmadan girmemelidir.  Kızlık zarı yırtılırsa ağrı ve acı şikayetlerinin ortaya çıkmayacağı bilinmelidir. Kadınlar ilk cinsel ilişki sırasında derin nefes alabilir ve kegel egzersizleri yaparak rahatlayabilirler.

Kadınlarda gebelik oluşmaması için oturur pozisyon seçilebilir. Aynı zamanda kadının ayakta olduğu cinsel ilişkide de gebelik olasılığı düşüktür.

İlk gece gebelik olasılığı normale göre daha fazla olmaktadır. Bu durumda aynı şartlarda ilk gece hamilelik olasılığı ilerleyen deneyimlere göre daha fazla olur.

Kadın ilk cinsel ilişkiye hazır hissediyorsa ön sevişmeyi uzatarak vajina bölgesinde kayganlık elde edilmelidir. İlk cinsel ilişkide kızlık zarı yırtılsa da bir acı veya problem görülmez. Yeterli ıslaklık ve kayganlık varsa kadın acı hissetmez.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız