Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kadınlarda vajina içindeki en önemli yapılardan biri kızlık zarıdır. Genellikle kızlık zarı ilk cinsel ilişki öncesinde vajina içinde yer alır. İlk cinsel ilişkide ya da farklı bir müdahalede patlar. Kızlık zarının görevi rahmi korumaktır. Kadınlarda özellikle cinsel ilişki olmadan hamilelik olasılığı olup olmadığı merak konusudur.  Kızlık zarı varken cinsel ilişki söz konusu olmaz. Bu nedenle kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusu cevap bekler. Dünyada ve toplumumuzda kızlık zarı bozulmadan hamilelik söz konusu olamayacak diye bir inanış söz konusudur.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkün olabilecek bir durumdur. Cinsel bir yakınlaşma ile birlikte cinsel ilişki yaşanmasa bile (penis ile vajina birleşimi) sürtünme ile boşalma olduğunda gebelik ortaya çıkabilir. Sürtünme durumunda penis vajinaya girmez ve kızlık zarı bozulmaz. Ancak vajina içine sperm kaçarsa hamilelik söz konusu olabilir. Özetle kadınlarda bakirelik durumunda cinsel birleşme olmasa dahi yumurtlama dönemi içinde tüm koşullar uygunsa gebelik söz konusu olabilir. Bir penis ve vajina uzun süre temas ederse birleşme olmasa da kızlık zarı varlığına rağmen gebelik görülür.

Kızlık zarı bozulmadan nasıl hamile kalınır?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusunu yukarıda açık şekilde açıkladık. Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmanın çok çeşitli yolları söz konusudur.

Şu durumlarda kızlık zarı bozulmasa dahi hamile kalmak mümkündür;

  • Kadın ve erkek cinsel olarak yakınlaşır ve vajinaya giriş olmazsa genital bölgeye boşalma varsa kızlık zarından geçen sperm gebeliğe yol açabilir. Yani vajina girişinde sperm varsa hareketli olan spermler hamilelik oluşturabilir.
  • Kadınların kızlık zarı esnek olması halinde cinsel ilişki yaşanmasına rağmen kızlık zarı sağlam kalır. Bu durumda sperm vajinaya girdiği için hamilelikle sonuçlanabilir. Kızlık zarı hamilelik boyunca ve doğumda da bozulmadan sağlam kalır.
  • Bazı kadınlarda kızlık zarı hiç olmayabilir. Bunun dışında kalıntı olarak görülen kızlık zarları da vardır. Kadınlarda kızlık zarı olmadan ilişkiye girilirse sadece kanama olmaz. Bu durumda gebelik uygun şartlar varsa görülür.
  • Kadınlarda kızlık zarı geniş yapıda olursa gerekli kayganlık halinde cinsel birleşme sırasında yırtılır. Kızlık zarı yırtıldığında bozulmadan hamilelik söz konusu olabilir.
  • Cinsel birleşmeden evvel ön sevişme uzun tutulursa vajinada yeterli kayganlık ortaya çıkar. Bu durumda vajina kasları gevşer ve kayganlık üst seviyeye çıkar. Kayganlık yüksek olursa birleşme olsa da kızlık zarı yırtılmaz. Bu durumda hamilelik söz konusu olabilir.
  • Kızlık zarı her kadından farklı kalınlık seviyelerinde görülür. Bazı kadınlarda kalın ya da esnek olabilir. Bu durumda cinsel birleşme anında yırtılmaz ve sperm vajinaya girdiği için kızlık zarı yırtılmadan hamile kalmak mümkün olabilir.

Görüldüğü gibi çok çeşitli durumlarda kızlık zarı bozulmadan hamile kalma durumu söz konusu olabilir.

Değerli bilgi: İlk İlişkiden Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma ihtimali nedir?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkün mü?

Bakireliğini devam ettirmek isteyen ve kızlık zarının bozulmamasını isteyen kadınlar cinsel birleşmeden kaçınabilir. Ancak bu kadınlar sürtünme yoluyla cinsel yakınlaşmalara girebilirler. Bu durumda kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusunu merak ederler. Kadınlar kızlık zarı sağlamken hamile kalma ihtimalini bilmek istiyor. Çok sayıda kadın kızlık zarı bozulmadan hamile kalabiliyor. Bu noktada bilimsel bir araştırma olmasa da kızlık zarı bozulmadan hamile kalma ihtimali var.

Ancak normal şartlarda gebelik olasılığına göre kızlık zarı bozulmadan gebelik olasılığı çok düşüktür. Sürtünme yoluyla cinsel birleşme olmadan kızlık zarı bozulmadan hamile kalma olasılığı çok düşüktür. Ancak çeşitli durumlara bağlı olarak kızlık zarı bozulmadan cinsel birleşme yaşandıysa hamilelik olasılığı yüksektir. Bu durumda oran sperm kalitesi ve kadının anlık doğurganlık yeteneğine bağlıdır.

Detaylar burada: Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamilelik engellenebilir mi?

Kızlık zarı bozulmadan cinsel yakınlaşmaya girmek isteyen çiftler için gebelik engelleme önerileri sunalım.  Sürtünme yoluyla vajinaya sperm girerse hamilelik ortaya çıkabilir. Bu noktada kızlık zarı bozulmadan gebeliği engelleyecek önlemleri almak gerekiyor. Öncelikle temel yaklaşım sürtünme sırasında spermin vajinaya girmesine engel olmaktır. Bu süreçte sperm vajinaya girdiyse ertesi gün hapı bir öneri olabilir. Ancak bu durumda gebeliğin engellenmesi için olaydan sonra 72 saat yani 3 gün içinde ertesi gün hapı kullanılmalıdır. Ertesi gün hapı ne kadar erken kullanılırsa gebelik olasılığı o kadar azalır. Ancak doğum kontrol yöntemi olarak bu haplar uzmanlar tarafından çok gerekli olmadıkça önerilmez. Ancak kızlık zarı bozulmadan hamileliği engellemek için spermin vajinaya girişine engel olmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Kızlık zarı bozulmadan adet döneminde gebelik mümkün mü?

Bir kadın adet kanaması yaşıyorsa doğum yapabildiğini gösteriyor. Bir kadın adet kanaması içinde gebe kalamamaktadır. Adet dönemi içinde kızlık zarı bozulmadan veya bozulma durumunda gebelik söz konusu olmaz.  Çünkü adet kanaması sürecinde henüz yumurta üretimi söz konusu değildir. Ara kanama olan kadınlarda gebelik olasılığı yüksek olur.

Adet dönemi içinde olan bir kadın sürtünme yoluyla yakınlaşma yaşarsa ve sperm vajinaya girerse gebelik için risk yok denecek kadar düşüktür. Bu nedenle adet döneminde gebelik mümkün mü diyenler için bu risk çok düşüktür.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusunun cevabı evet olduğu için bu süreçte mutlaka dikkatli olması gerekir.

Bakalım: Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kızlık zarı bozulmadan sürtünme yoluyla hamile kalınabilir. Bu süreçte tam cinsel birleşme olmadan da hamile kalınabilir.

Kızlık zarı bozulmadan gebelik sadece adet gecikmesi ile ortaya çıkabilir. Bakire olan kadınlarda adet döngüsü takip edilirse sürtünme ile gebelik olup olmadığı anlaşılabilir.

Kızlık zarı dikildikten sonra gebelik söz konusu olabilir. Vajinaya boşalma ve sürtünme ile dikilen kızlık zarında hamile kalınır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız