Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet döneminde hamile kalınır mı konusu hem kadın hem de erkekler tarafından en çok sorulan kadın doğum konularının başında gelir. Bu sorunun cevabı ise kesin olarak hamile kalınır ya da hamile kalınmaz olarak verilemez. Çünkü adet döneminde bile, hamile kalma konusunda ihtimal olarak az da olsa, göz önünde bulundurulması gereken bazı özel durumlar vardır ki, bunlar da hamile kalma riskini ortaya çıkarır. Bu nedenle adet döneminde bile olsa cinsel ilişkiye girerken, eğer hamilelik olması istenmeyen bir durum söz konusu ise, dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Üreme çağında olan sağlıklı tüm kadınların, üreme faaliyetlerinin vücutta sağlıklı olarak devam ettiğini gösteren adet görme döneminde de hamile kalma riski vardır. Bu konuda mutlaka önlem alınması gerekir.

Adet kanaması kadın rahmi içinde gebelik için embriyonun tutunması için hazırlanan dokunun kanayarak dökülmesidir. Bu doku hamilelik sırasında embriyonun yapıştığı ve beslenmesi için gereken şartları sağlayan özel bir dokudur. İşte bu doku hamilelik oluşmadığı zaman bir dahaki yumurtlamaya kadar o alanın hazırlanması için üstteki tabakayı kanama sureti ile dökmesi ve alttan yeni doku oluşmaya başlamasıdır.

Adet döneminde kadınlarda cinsel istek artar ama bazı kadınlar bu dönemde kanama yaşadıkları için ilişkinin olmasını istemeyebilir. Bu arada her kanama Adet kanaması da olmayabilir ve kişi adet kanaması sandığı için bu dönemde girilen cinsel ilişki sırasında gebelik olabilir. Halk arasında adet döneminde ilişkiye girmek kısırlığa neden olur gibi söylentilere lütfen itibar etmeyin, bu tip hurafeler kesinlikle doğru değildir. Aklınıza takılan her konuda mutlaka önce doktorunuza danışın.

Adet döneminde hamile kalma riski vardır.

adet döneminde gebe kalınır mı

Adet döneminde hamile kalma riskinin en fazla olduğu dönem, kadının yumurtlama dönemi olacaktır. Adet döngüsünün genellikle 14. gününe denk gelen gün kadının yumurtalıklarında yumurtlama meydana gelir. Eğer bu dönemde ilişkiye girilirse kesinlikle dikkat edilmesi, korunma olmadan ilişki olmaması gerekir. Cinsel ilişki ile vajinadan rahime doğru ilerleyen erkek sperm hücreleri yaklaşık 3 gün boyunca rahmin ve çevre ortamın sıcaklığı ile canlı ve aktif  kalır ve dölleme özelliğini hiç kaybetmez. Bu sebeple adet döneminin yaklaşık 2 – 3 gün öncesinden itibaren 7 ila 10 gün süre boyunca, düzenli cinsel ilişkiye girildiği zaman, bu durumun hamilelik ile sonuçlanması ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

Her yeni adet döneminde kadın vücudu, yani her ay döngüsünde yeni bir yumurta ile kendini üremeye hazırlamaktadır. Bu dönemde vücut farklı hazırlıklar yapar. Embriyonun rahme tutunması için rahim iç duvarı kalınlaşır, gebelik için gereken özel hormonların seviyesi yükselir ve yumurtlama için yumurtalıklarda hareket başlar. Kısaca rahimde olası bir gebelik durumu için embriyonun yerleşeceği ve büyüyeceği bir ortam vücut tarafından bir makina gibi hazır hale getirilir. Gebelik olmadığı zaman, yani döllenme olmadığı zaman, rahim iç duvarındaki tabaka dökülür ve kanama ile birlikte vücuttan dışarı atılır. Yani bu adet kanaması meydana gelir demektir. Adet kanamasının başlaması kadında yumurtlama döneminin sona erdiğini, bir sonraki yumurtlama dönemi için de bekleme sürecine girildiği anlamına gelir. Ancak tüm bu teorik bilgilerin yanı sıra, adet döneminde girilen korunmasız cinsel ilişkide gebelik riskinin de her zaman olduğu unutulmamalıdır.

Adet döneminde hangi şartlar sonucu hamile kalınır?

Her kadının yapısı ve sistemi doğal olarak farklıdır ve bu farklılıklardan  kaynaklanan metabolizma ve hormonal denge de farklı tabii ki olacaktır. Bu nedenle kadınların her birinin yumurtlama dönemleri de farklı olur. Her kadının vücudunda salgılanan hormon seviyelerinin azlığı ya da çokluğu, adet döneminde olası düzensizliklere neden olabilir.

Adet döneminde hamile kalmanın ilk önemli şartı erkek sperminin yapısı  olacaktır. Normal şartlar altında rahim ortamında 72 saate kadar canlı kalma özelliği ile erkek spermleri, bazı kadınların üreme bölgelerinde uygun ortamın da bulunmasından dolayı, uzun süre canlı ve aktif kalma özelliğini taşır. Aynı zamanda işlevlerini de koruyan spermler döllenme için her şekilde hazırdır. Ayrıca bazı kadınlarda, adet kanaması sonunda leke gelme durumu bir süre daha devam edebilir. İşte bu lekelenme yaşanan dönem hamile kalma konusunda riskli dönemdir, çünkü aslında normal adet kanaması sona ermiş ama lekelenme kalmıştır. Lekelenme konusu göz ardı edildiğinde hamile kalma riski yüksek olacaktır.

Adet döneminde hamilelikten korunarak cinsel ilişkiye girilebilir mi?

adet döneminde korunmadan cinsel ilişki riskleri

Artık adet döneminde hamile kalma riskinin var olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ilişki sırasında prezervatif kullanımı ile korunarak, herhangi bir sürpriz olmasına izin vermeden, cinsel ilişkiye girilebilir. Bu dönem kadınlarda genellikle hassas ve ruhsal açıdan da yoğun şekilde yaşanabilir. Kendilerini de en iyi hallerinde ve hijyenik hissetmeyebilirler. Kadının üreme organından kanama gelmesi nedeni ile karın, kasık ve bel ağrıları yaşamasına ve duygu durumunun da zorlayıcı olmasına  neden olabilir. Bu dönemde cinsel ilişki pek tercih etmeyebilirler. Eğer ilişkiyi hem kadın hem erkek istiyor ve bu saydığımız konular onlar için sorun olmuyorsa, prezervatifle korunarak ilişkiye girilmesinde tıbbi açıdan bir sakınca olmaz.

Adet döneminde korunmadan yaşanan cinsel ilişkinin riskleri var mıdır?

Adet döneminde hamile kalma riski vardır demiştik. Bu nedenle korunmasız şekilde olan her ilişkide olduğu gibi, düşük bir olasılık olsa da adet döneminde gebelik riski vardır. Bir diğer risk de, adet dönemi haricinde normal zamanda kadının vajinasında doğal yollarla üreyen koruyucu laktik asitin üretimi adet döneminde durur. Bu nedenle vajina ve rahim, zararlı pek çok mikro organizmaya ve de bakteriye karşı önemli derecede savunmasız şekilde kalır. Enfeksiyonlara ve hastalıklara çok daha yatkın olur. Erkeğin de enfeksiyon kapma riski artar.

Bunun dışında ayrıca adet döneminde kanı vücuttan dışarı atabilmek için rahim ağzı, diğer dönemlere göre çok daha açık halde olur. Yine tüm bakteri ve organizmalara karşı açıktır ve savunmasızdır.

Tüm bu saydığımız olumsuz durumlardan dolayı adet dönemi hassasiyet ve özen gösterilmesi gereken bir dönemdir. Hem kadın hem erkek için hastalık kapma riskleri çok daha fazla olan bu dönemde hijyen kesinlikle ön plana çıkmaktadır. Tabii şartlar ve durum açıklandıktan sonra, adet döneminde cinsel ilişkiye girip girmeme konusu çiftlerin kendi isteklerine bağlıdır. Tıbbi açıdan olumsuz bir durum bulunmamakla birlikte, sıraladığımız risklerin de olması durumu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Uyarı ve önlem olarak girilecek ilişki sırasında hem erkek hem kadın açısından en güvenli korunma yönteminin kullanılması tabii ki kendi sağlıkları açısından büyük  önem taşır.

Ayrıca adet kanaması kadın açısından hem çok hassas hem de ağrılı bir dönem olabilir. Erkeklerin kadının isteklerini göz önünde bulundurmaları ve kadın istemediği sürece ilişki talebinde bulunmamaları çok daha doğru olacaktır. Hem fiziksel hem de ruhsal anlamda hassas dönemde olan kadın kendini kanama nedeni ile rahatsız ve kötü hissedebilir. Anlayışla davranılması ve kadının rızası ve isteği olmadan bu dönemde ilişki olmaması daha uygundur.

Yorumlar

Bir yorum yazınız