Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Sürtünme, cinsel yaklaşma sırasında penisin vajinaya girmeden üzerinde gezinmesidir. Kızlık zarının bozulmaması ya da gebelik ortaya çıkmaması için birçok çift sürtünme yolu ile orgazm olmayı tercih ediliyor. Bu süreçte penis vajinaya penetre olmaksızın genital bölgeye ve klitorise temas ediyor. Sürtünme cinsel yakınlaşmada genellikle tehlikeli görünmüyor. Ancak yine de titiz olan kadınlar için sürtünme ile hamile kalınır mı sorusu merak konusu oluyor.

Çiftler genellikle gebelik ortaya çıkmaması adına sürtünmeyi tercihe diyorlar. Ancak sürtünme ile hamile kalma olasılığı vardır. Bu olasılık çok düşük olsa da çiftler sürtünme ile yakınlaşırsa meni sıvısı rahme ulaşabilir. Sürtünme sırasında erkekten gelen meni ya da zevk suyu içindeki sperm vajina içine ulaşabilir. Bu durumda gebelik ortaya çıkması çok olası olacaktır. Ancak sürtünme sonrası meni vajinaya gelse de gebelik oluşmayabilir. Çünkü gebeliğin yaşanması için çok sayıda değişkenin aynı anda yaşanması lazım. Yine de çiftler için sürtünme yoluyla gebelik ortaya çıkabileceğini belirtmekte fayda var.

Sürtünme ile hamile kalma oranı nedir?

Kadınlarda gebelik ortaya çıkması için çeşitli değişkenlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Bu süreçte en önemli nokta ise kadının yumurtlama döneminde olması ve kaliteli yumurta üretebilmesidir. Bu nedenle her cinsel ilişkide gebelik ortaya çıkma olasılığı farklı olur. Bu durum sürtünme ile hamile kalma oranı nedir sorusuna da aslında cevap veriyor. Kadınlar sürtünme ile yakınlaşma sırasında doğurganlığı yüksekse bu oran artar. Ancak doğurganlığı düşükse sürtünme değil, cinsel birleşme dahi olsa hamilelik olasılığı çok düşük olur. Bu nedenle sürtünme ile yakınlaşma sırasında da gerekli önlemler her zaman alınmalıdır.

Sürtünme ile hamile kalınır mı sorusu sonrasında bu riski azaltmak adına koruyuculuk önemlidir.  Sürtünme ile birlikte aynı zamanda cinsel bazı hastalıklar da partnere bulaşabilir ya da cinsel organlar zarar görebilir. Bunun yanında boşalma söz konusu olursa gebelik ortaya çıkma riski de vardır. Bu nedenle sürtünme ile yakınlaşma sırasında kadınların çok dikkatli olması ve her zaman sınırını bilerek yakınlaşması önem taşır.

Buraya bakalım: Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

İç çamaşırı varken sürtünme ile hamile kalınır mı?

İç çamaşırı varken sürtünme ile hamile kalınır mı?

Sürtünme yaklaşımları genellikle kıyafetle olur. Kadınlar ve erkekler bu süreçte ya tamamen kıyafetli kalırlar ya da iç çamaşırı ile yakınlaşırlar. Bu süreçte ise iç çamaşırı varken sürtünme ile hamile kalınır mı sorusu ciddi şekilde merak ediliyor. Hamilelik olması için sperm ve yumurta hücresinin buluşabilmesi gerekiyor. Ancak iç çamaşırı varken spermlerin vajinaya ulaşması ve yumurta ile birleşmesi çok zordur. Bu nedenle de çiftlerin bu süreçte rahat olduklarını biliyoruz. Ancak iç çamaşırı varken çok düşük bir risk olsa da sperm vajinaya kaçabilir ve gebelik ortaya çıkabilir.

Çiftler tamamen giyinik olursa sperm hiçbir şekilde vajinaya ulaşamaz. Buna bağlı olarak kıyafet varken sürtünme ile hamile kalınması mümkün olmaz. İç çamaşırı ile sürtünme olduysa ve daha sonra uzun süre boyunca spermler iç çamaşırında kaldıysa ve temizlik yapılmazsa çevre kısımlarda vajinaya gidebilir. Bu durumda gebelik olasılığı her zaman söz konusudur. Bu durumda dikkat edilmesi ve hemen spermlerin iç çamaşırından temizlenmesi gerekiyor.

Bakalım: Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Sürtünme ile hamile kalma nasıldır?

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında ya da yakınlaşma ile sürtünme yoluyla hamile kalma süreci için belirli değişkenler bir arada olmalıdır. Temel mantık olarak sperm hücresi ve yumurta hücresinin birleşerek döllenmesi gerekiyor. Erkeklerde menide yer alan yüz binlerce sperm içinden bir tanesi yumurtaya ulaşarak döllendiğinde ve embriyo rahme tutunduğunda gebelik ortaya çıkar. Bu durumda sürtünme ile de hamilelik ortay acıkabilir. Burada temel bakılması gereken nokta sürtünme ile boşalma sonrası spermin vajinaya girip girmemesidir.

Kadınlarda doğurganlık döneminde yeterli özelliklere sahip bir sperm sürtünme sırasında rahme girmeyi başarırsa gebelik olasılığı vardır.  Sürtünme ile hamile kalınır mı sorusu sonrası süreçten bahsedelim. Sürtünme sırasında erkek boşalırsa ve menide yer alan sperm hücrelerinden en az bir tanesi rahme ulaşarak yumurta ile birleşirse gebelik ortaya çıkar. Döllenme sonrası embriyo oluşur ve embriyo fallop tüplerinden başarıyla geçerek rahme ulaşır ve rahme tutunur. Bu durum gebelik sürecinin başarılı bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Korunma yöntemlerine dikkat edilirse bu risk en aza iner.

Sürtünme ile hamilelik ne zaman anlaşılır?

Gerekli şartlar sağlandığında sürtünme ile hamile kalınır mı sorusunun evet olarak cevaplandığını gördük. Bu durumda çiftler gebelik belirtileri görülmeye başladığı anda sürtünme ile gebelik olup olmadığını merak eder. Üstelik şüphe ilk andan varsa çiftler gebeliğin sürtünme sonrası ne kadar sürede ortaya çıkacağını merak eder. Sürtünme ile cinsel yakınlaşma yaşandığında yaklaşık 10-15 gün içinde gebelik ortaya çıkar. Bu süre sonunda yapılan kanda gebelik testi ile ya da evde gebelik testi ile gebelik olup olmadığı anlaşılır. Tabii bu sürede kesin sonucu sadece kanda gebelik testi verir.

Sürtünme sırasında erkek vajina çevresi ve dış kısmına boşalsa da yanlardan vajinaya sperm kaçabilir. Bu durumda döllenme, embriyo ve rahme tutunma süreçleri geçer. Bu süre için en az 10, en fazla 14 gün süre geçmesi beklenir. Embriyo rahme tutunduğu anda gebelik ortaya çıkar. Tabii bu durum sürtünme ile yaşanan ilişkilerde çok düşük bir risktir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

 • elif okuy

  Sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdik fakat boşalma olmadı. Gebelik riskim nedir?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Adet gecikmesinden 1 hafta sonra gebelik testi yaptırarak net sonuç alabilirsiniz.

 • İntizar

  Merhaba, kızlık zarı patlamadıysa sürtünme yoluyla hamilelik mümkün müdür?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Kızlık zarı bozulmadan da hamile kalmak mümkün.

Bir yorum yazınız