Hamilelikte Adet Görülür mü?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Adet kanaması doğurganlık dönemi içinde olan ve üreme yeteneği bulunan kadınların vücudunu gebeliğe her ay hazırlamak için geçirdiği bir döngüdür. Adet kanaması sırasında vücutta üretilen yumurta sperm ile döllenmediğinde vücuttan dışarı atılır. Gebelik süreci içinde zaten vücutta yumurtlama yaşanmaz. Bu nedenle de gebelik dönemi kadınların adet kanamasının yaşanmadığı dönemdir. Bu süreçte farklı nedenlerle anne adayları ara kanama yaşayabilirler. Hamilelikte adet görülür mü konusu bu nedenle incelenmesi gereken bir konudur. Kadınlarda gebelik döneminde adet görme konusundaki süreç farklı olur.

Kadınlar normal şartlarda son döngüden sonra yumurtlama sürecine girerler ve gebelik boyunca yumurtlama olmadığı için adet kanaması da yaşanmaz. Ancak bazı kadınlarda gebelik oluşsa bile adet kanaması sürebilir. Bu nadir bir durum olmasına karşın gebelik dönemi içinde bazı kadınlarda adet kanaması sürebilir. Gebelik dönemi içinde yaşanan bu süreç normal bir adet döngüsü değildir. Hamilelik sürecinde bazı aylarda ya da tüm gebelik boyunca birkaç kez adet kanaması yaşanabilir. Farklı olarak gebelik döneminde düşük riski gibi durumlara bağlı yaşanan kanamalar adet kanaması ile karıştırılmamalıdır.

Hamilelikte adet kanaması tehlikeli mi?

Kadınlar gebelik dönemi içinde adet kanaması yaşayabilirler. Bu durum tehlikeli olarak değerlendirilebilecek bir süreç değildir. Çünkü bazı kadınlar özellikle genetik bir yatkınlık varsa hamilelik içinde adet kanaması ile karşı karşıya kalabilirler. Anne adayları gebelik döneminde adet kanaması yaşarsa öncelikle bir uzmana başvurmak ve bu kanama sürecini değerlendirmek gerekiyor. Çünkü çoğu zaman tehlike arz etmese de bazı durumlarda tehlikeli olması olasıdır. Bu nedenle de bir inceleme yapılması iyi olacaktır.

Gebelik dönemi içinde adet kanamasına benzeyen farklı kanama çeşitlerinin de olabileceğinden bahsettik. Gebelik dönemine özel olan bazı kanamalar adet kanaması ile karıştırılabilir. Bu yüzden gebelik döneminde görülen kanamalarla ilgili tehlikeli bir durum olup olmadığını anlamak için hemen doktora başvurmak gerekebilir. Hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için her kanama şikayetinde adet kanaması olsun ya da olmasın kadın doğum uzmanı ile görüşmek gerekecektir.

Hamilelikte adet kanaması nedenleri nelerdir?

Hamilelikte adet kanaması

Gebelik döneminde adet kanamasının hangi duruma bağlı olarak yaşandığı bilinmez. Genellikle bu dönemdeki adet kanamalarının alt nedeni belli değildir. Kadınlar gebelik dönemi içinde bir kez ya da daha fazla defa adet kanaması şikayeti ile uzmana başvurabilir. Burada en önemli risk faktörü kalıtsal nedenler olarak görülüyor. Yani ailede geçmişte gebelik dönemi içinde adet kanaması gören bir kadın varsa sizlerde de bu şikayetler ortaya çıkabilir. Hamilelikte adet kanaması yaşanırsa öncelikle diğer kanama türlerinden ayırt etmeye yönelik bir inceleme yapılması esastır.

Hamilelikte yaşanan kanama şikayetleri genellikle yerleşme kanaması ya da düşük tehdidi olarak algılanabiliyor. Özellikle belirli bir haftadan sonra kanamalar düşük tehdidi ya da dış gebelik ihtimalini düşündürebilir. Bu nedenle adet kanaması döneminde nasıl bir kanama yaşanırsa yaşansın hemen doktora başvurmak gerekiyor. Olumsuz bir durum varsa hemen gerekli önlemler alınmaktadır. Adet kanaması olduğu düşünülürse hekim gözetiminde süreç izlenir. Gebelik döneminde her türlü kanama dikkate alınmalı ve incelenmelidir.

Hamilelikte üstüne adet görme nedir?

Hamillelik sonrası menstruasyon dışı kanamalar üstüne adet görme veya üstüne görme olarak adlandırılır.

Bu kanamalar son adet gününden sonra ortaya çıkar çıktığı için hamilelik ve sonraki adet kanaması olan menstruasyon ile karıştırılabilir. Bahsedilen kanama embriyonun rahim içine yerleşmeyi başardığını yani hamileliğin başarılı bir şekilde yaşandığını gösterir.

Adet kanaması ve üstüne görme arasında yapısal farklar vardır. Üstüne görme kanaması ufak lekelenme şeklinde ortaya çıkar. Adet kanamasına göre rengi de farklıdır. Bu kanama döllenme sonrası ortaya çıkar ve embriyonun rahme yerleşme süresinden 10 gün sonra görülür.

Önemli: Hamileyken Üstüne Görme Nedir?

Hamilelikte adet kanaması uzun sürer mi?

Gebelik dönemi içinde adet kanaması yaşanabileceğini belirtmiştik. Anne adayları adet kanamasının ne kadar süreceğin, kanamanın formunu, kan miktarını ve daha birçok soruyu merak ediyor. Hamilelik sürecinin ilk 3 ayı yerleşme kanaması, dış gebelik riski, düşük tehdidi gibi birçok kanamanın yaşandığı bir dönemdir. Bu kanamalar genel olarak 7-10 gün arasında değişiklik gösteriyor. Gebelik döneminde kanamanın ne şiddette olacağı ve ne kadar süreceği yine kişiye göre farklı olabilir.

Hamilelik dönemi içinde yaşanan kanamalar adet kanamasıysa bu belirlenebilir. Ancak bu dönemde adet kanamaları rutin adet düzeninde olduğu gibi değerlendirilemez. Bu nedenle gebelikte adet kanamasının süresi ya da düzeni konusunda yorum yapmak yanlıştır. Bu süreçte kanama yakından takip edilmeli ve olumsuz durumlara karşı erken önlem alınmalıdır. Anne adayları gebelik döneminde kanama şikayetleri ile kadın doğum uzmanlarına başvurabilir. Bu durumda sadece rutin kontroller yapılmalı ve kanama süreci yakından takip edilmelidir. Bu sayede sağlıklı bir gebelik süreci anne adayının ve bebeğin konforunu bozmadan devam edebilir.

Hamilelikte düzenli adet görülür mü?

Hamilelik sürecinde vücutta hormon dengelerinde büyük değişiklikler olur. Bu nedenle anne adayları için hem fiziksel hem de psikolojik hiçbir süreç normal olarak değerlendirilemez. Yani bu süreçte vücutta tam bir dengesizlik hakimdir. Bu nedenle gebelikteki adet kanaması için düzen noktasında bir yorum yapılamaz. Anne adayları gebelik döneminde nedensiz ve tehlikeli olmayan kanama şikayetleri yaşanabilir. Bu süreçte adet kanamasının düzenli olacağını söylemek zordur.

Hamileliğin ilk başından itibaren adet kanaması da dahil yaşanan hiçbir kanama düzenli olma eğiliminde değildir. Burada yapılması gereken tek hamle adet kanamasının yakından takip edilmesidir.  Olumsuz bir durum olursa hemen uzmana başvurularak süreç için gerekli önlemler alınabilir.

Gebelikte görülen adet kanamasında bir önlem almaya gerek yoktur. Ancak farklı kanamalar yaşanıyorsa ve bebek için bir tehlike olasılığı varsa kişiye özel tedavi seçenekleri uygulanabilir. Hamilelik döneminde bazı anne adayları düzensiz adet kanamaları yaşayabilir ve bu durum genellikle nedensiz olur.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız