Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/ivoxtupb/public_html/wp-content/themes/solo/inc/PHPMailer/PHPMailerAutoload.php on line 45
Sperm Dondurma Nedir, Nasıl Yapılır? - İVOX Tüp Bebek Merkezi Sperm Dondurma Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Sperm Dondurma Nedir, Nasıl Yapılır?

Sperm Dondurma Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğurganlık sadece kadınlar için değil, erkekler için de zamanla azalan bir kavramdır. Araştırmalar, erkeklerin de biyolojik saatlere sahip oldukları ve bu nedenle de doğurganlıkta yaşa bağlı bir düşüş yaşadıklarını ortaya koyuyor. Spesifik olarak, erkeklerin yaşı ilerledikçe sperm sayısı ve motilitesi azalır, bu da döllenmenin gerçekleşmesini zorlaştırır. Aynı zamanda spermin DNA bütünlüğü de yaşla birlikte azalan önemli bir etkendir. Geç yaşlarda baba olan bir erkeğin çocuğunda, genetik mutasyonlar, otizm, şizofreni ve gelişimsel sorunların görülme riski artmaktadır.

Sperm dondurma işlemi, erkeğin doğurganlığının korunması için geliştirilmiş önemli bir yöntemdir. Bilimsel ilerlemeler, spermlerin dondurulmasını ve saklanmasını mümkün hale getirerek zaman kavramının önemini azaltmıştır.

Sperm dondurma niçin yapılır?

Yalnızca zaman değil, birçok faktör doğurganlığı azaltacak etkiye sahiptir. Sperm dondurma işlemi, aşağıda belirtilen durumlar için iyi bir önlem olacaktır.

  • Kemoterapi veya radyoterapi gibi tedavi yöntemleri doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilmesi durumunda,
  • Vazektomi yaptırılması gerekiyorsa fakat ileride çocuk sahibi olunması konusunda çekinceler mevcut ise,
  • Genç yaşlarda dahi düşük sayıda sperm sayısı mevcutsa ve spermin kalitesi, miktarı giderek azalıyorsa,
  • Tehlikeli bir meslek gereği genital bölgeden yaralanma ihtimali varsa sperm dondurma yöntemi tercih edilebilir.

Sperm dondurma nasıl yapılır?

Sperm örneği, özel bir toplama kabı içerisinde ve hijyenik şartlar altında kliniğe teslim edilmelidir. Semen toplanamıyorsa ya da semende sperm yoksa, doğrudan testislerden de alınabilmektedir. Testis biyopsisi olarak bilinen bu işlem, genel anestezi altında kısa süreli bir operasyon ile yapılmaktadır. Alınan spermlerin hızlı bir şekilde işlemden geçmesi, canlılığını koruması için önemli bir faktördür.

İlk olarak, spermlerin HIV ve Hepatit gibi herhangi bir bulaşıcı hastalık için test edilmesi gerekecektir. Ardından, saklanan spermin ile ilgili yazılı onaylar verilmesi ve ne kadar süre saklanabileceğine dair bilgilendirilme yapılması istenir.

Test işlemi biten spermler, koruyucu bir çözelti ile karıştırılır ve sıcaklık kademeli olarak azaltılır. Soğutma işleminin sonuna gelindiğinde sıvı nitrojen içerisinde saklanır.

Sperm numuneleri genellikle bir bütün halinde değil, parçalar halinde saklanır. Bu yöntemin amacı spermlerin hepsinin çözülmesine gerek olmaması ve çoklu tedavilerde de kullanılabilmesidir.

Dondurulmuş sperm nasıl kullanılır?

Dondurulan spermler kullanılmak istenildiğinde özel bir çözünme işleminden geçirildikten sonra hazır hale gelir. Çözünen spermlerin bir tüp bebek döngüsü esnasında kullanılması durumunda, en etkili sonuç mikroenjeksiyon yöntemiyle alınacaktır.

Nedir bu yöntem ve detayları neler? Bakmakta fayda var: Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Dondurulmuş sperm kalitesi nasıldır?

Donmuş sperm ile tedavi, taze spermi kullanarak yapılan tedaviler kadar başarılıdır. Dondurulma işlemi, sperme işlevsel herhangi bir zarar vermemektedir. Sperm dondurma işlemi oldukça güvenlidir ve günümüze kadar hiçbir riskle karşılaşılmamıştır.

Sperm dondurma kaç yıl uygulanabilir?

Spermler için standart depolama süresi yaklaşık olarak 10 yıldır. Ancak bazı durumlarda daha uzun süreler boyunca da saklanabilmektedir. Kişisel tercihler, klinik prosedürü, uygunluk ve maliyet gibi etkenler süre üzerinde etkili olacaktır.  Aynı zamanda çok geç yaşlarda bir bebek sahibi olmanın da getireceği dezavantajlar da göz önünde bulundurularak saklanma süresine karar verilmelidir.

Sperm dondurma işlemi gerçekleştiren bir erkek, kişisel ve iletişim bilgilerinin değişmesi durumunda sürekli olarak klinik ile irtibatta kalmalıdır. Spermlerin sahibine ulaşılamaması durumunda, nasıl bir yöntem izleneceği kliniğin şartlarına bağlı olacaktır.

Sperm dondurma fiyatları nedir?

Sperm dondurma işlemi, belirli bir maliyet gerektirecektir. Aynı zamanda şartlara bağlı olarak saklanan süre boyunca yıllık ücret de talep edilmektedir. Sperm saklama yetkisi bulunan tüm kliniklerin ücretlendirme sistemleri birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle yapılan özel görümeler sonucunda fiyat bilgisine ulaşmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız