Doğum Sancısı Nasıl Başlar ve Nasıl Anlaşılır?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Doğum Sancısı Nasıl Başlar ve Nasıl Anlaşılır?

Doğum Sancısı Nasıl Başlar ve Nasıl Anlaşılır?

Doğum sancısı, doğumun yaklaştığını gösteren en kesin belirtidir. Bebeğin anne karnındaki süresi tamamlanmış ve artık dünyaya çıkma zamanı gelmiş demektir. Anne adayı için belki de en zorlu ama sonucu da bir o kadar mucizevi olan bir süreç başlıyor demektir. Fakat acaba çekilen sancı gerçekten doğumun habercisi olan sancı mı yoksa yanıltan yalancı sancı mı? Doğum sancısı nasıl başlar ve belirtileri nelerdir birlikte bakalım.

Doğum sancısı mı yalancı sancı mı nasıl anlarım?

Doğum sancısı, bebeğin artık dünyaya gelmek istediğini gösteren, rahim kasılması ile ortaya çıkan sancılı ve ağrılı bir kasılma durumudur. Bu sancıların olmasının nedeni, rahmin kendini doğuma hazırlamaya başlamasıdır. Bu sancılarla başlayarak rahim genişler, rahim ağzı açılmaya başlar ve bebeğin dışarı itilmeye başlaması ile doğum devam eder. Bebeğin dünyaya gelmesi ile de tamamen geçer.

Doğum sancısı nasıl anlaşılır?

Gerçek doğum sancıları artık bebeğin annesinin rahminden dışarı çıkmak için harekete geçmesi ile başlar. Peki, gerçek doğum sancısı nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir?

 • Hamileliği sonuna yaklaşmış ve sancım var diyen anne adaylarına sorulan “Doğum sancısı kaç dakikada bir geliyor?” sorusunu hepimiz biliyoruz. Evet bu sorunun cevabı ile aslında doğumun başladığını öğreniriz ve sancıların aralıklarını belirlemek için de gözlemleriz. Bu düzeni belirlemek çok önemlidir. Gerçek doğum sancıları düzenli bir şekilde gelir; 5 dakikada, 10 dakikada 1 gibi düzenli aralıklarla hissedilir. Sancıların zaman geçtikçe, hissedilme aralıkları azaldıkça şiddeti artar. Gerçek doğum sancısını yalancı doğum sancısından ayırabileceğiniz en büyük fark düzenli olması ve şiddetli oluşudur.
 • Doğum sancısı özellikle bel bölgesinde çok hissedilir. Bel bölgesinden alt karın bölgesine doğru kasılma ile gelen şiddetli ağrı olarak devam eder.
 • Bu ağrıları geçirmek için yapılacaklar maalesef sınırlıdır. Hafif masaj, aromatik yağlar ya da nefes egzersizleri biraz rahatlama sağlayabilir. Ama sancı doğuma kadar devam eder.

Gerçek doğum sancısı olmasının nedeni, bebeğin dünyaya çıkacağı rahim ağzının genişliğinin artmasıdır. Doğum yaklaştığı zaman artık sancı ile geçen her saatte, rahimde 1 cm kadar açılma görülür ve yeterli açılma olana kadar da bu sancılar devam eder. Ardından da artık doğum başlar.

İlginizi çekebilir: Doğum Şekli Ne Zaman ve Nasıl Belirlenir?

Doğum sancısı nasıl başlar?

doğum sancısı nasıl anlaşılır

Doğum sancıları hamileliğin son haftalarına doğru, yani genellikle 38 – 41. haftalarda kendini göstermeye başlar. Eğer uzun zaman aralıkları ile, kısa ve artmayan sancılar geliyorsa o zaman sorun yok demektir. Ancak sancıların aralıkları azalır ve hissedilen şiddeti ile vücutta kalma süresi artarsa bir sorun var demektir. Doğum sancısı şiddeti dayanılmayacak kadar çoğalırsa, artık doktor ile haberleşmenin ve hastaneye doğru yola çıkmanın zamanı gelmiştir. Doğum başlıyor demektir.

Doğum sancısı neye benzer?

Doğum sancısı ilk başta regl ağrısı gibi bir ağrı olarak başlar. Regl ağrısı gibi bel bölgesinden başlayarak kasıklara doğru sıkıştırır şekilde sancılı olarak hissedilir. Gittikçe daha da şiddetlenir. Bu yoğun sancıya kasılma da eşlik eder. Doğum sancısının şiddeti, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Acıya ve ağrıya karşı daha dayanıklı olan kadınlar sancıyı daha az hissederken, acıya karşı daha az dayanıklı olan hassas kadınlar çok ciddi şekilde sancı şiddeti çekebilir.

Doğum sancısı şiddetini, kadınların bünyesi haricinde etkileyen başka faktörler de bulunmaktadır. Hamilelik boyunca doğum ile ilgili yaşanan korkular, anlatılan zorlayıcı hikayeler, belirsizliğin kaygısı, zor hamilelik dönemi gibi psikolojik sorunların da maalesef bu süreçte ve sancı yoğunluğunda olumsuz katkısı vardır.

Bu içeriği okuyan kullanıcılar Hamilelik Duygularınızı Nasıl Etkiler? içeriğini çok beğendi.

Doğum sancısı başladıktan sonra neler yaşanır?

Doğum sancısı başladıktan sonra hissedilen sancıların zaman aralığı kısalıp, sancı süresi arttığında ve ağrı çok şiddetli hale geldiğinde artık doktorla iletişim kurularak hemen hastaneye gidilmelidir. Bu durum doğumun başladığına dair bir işarettir. Hastanede yaşanan sancının seviyesi, doğumu gerçekleştirecek kadar rahim açılması olup olmadığını belirler. Bu şiddeti ölçen cihaza NST (Nonstrestest) adı verilir. Her hamile için mutlaka kullanılır.

NST cihazında sancı seviyesi kaç çıkarsa doğum başlıyor demektir?

 • Eğer NST cihazında %40 üzeri ve 20 dakika süre içinde en az 3 düzenli sancı yaşanıyorsa, o zaman doğum sancısı olarak belirlenir ve vücut artık doğum için hazırdır demektir.
 • Eğer normal doğum olacaksa bu sancılar ve kasılmalar doğum sırasında da hissedilmeye devam edilir. Burada önemli olan doğru nefes alıp vererek, doktorun ve ebenin talimatlarına uyarak en iyi şekilde ıkınmak olacaktır.
 • Doktor ve ebenin talimatlarına uyarak doğumu gerçekleştirdikten sonra tüm bu sancılar bitecek ve bebeğe kavuşulan andan başka bir konu kalmayacak.

Yalancı doğum sancısı nasıl olur?

yalancı doğum sancısı

Hamileliğinin son aylarına doğru anne adaylarını yanıltan ve gerçek doğum sancıları ile karıştırılması çok kolay olan sancılar olur. Hamileliğin sonları olduğu için daha hassas ve de beklentide olan anne adayları her belirtiyi doğum başlıyor olarak algılayabilir. Ancak, yaşanan her sancı doğumun başladığının bir göstergesi olmaz. Çünkü son aylarda “yalancı doğum sancısı” diye bir gerçek her anne adayı tarafından yaşanabilmektedir. Çok da fazla karıştırılmaktadır.

Yalancı doğum sancısı, rahmin kendini doğuma hazırlamak için kasılmalar yaşamaya başlamasıdır. Bu sancılar doğumu başlatmaz, sadece doğuma hazırlık için başlar. Yalancı sancıların tıp literatüründeki adı “Braxton Hicks kontraksiyonları” olarak geçmektedir. Yalancı doğum sancısı, gerçek doğum sancısından ayırt edilebilir bazı belirleyici özelliklere sahiptir.

 • Yalancı doğum sancısını gerçek doğum sancısından ayıran en önemli özellik düzensiz olarak yaşanmasıdır. Gün içinde 10 defa, sancı süresi 10 saniyeden 60 saniyeye kadar çıkabilen, ne zaman geleceği hiç belirti vermeyen bir sancı ise, kesinlikle yalancı doğum sancısıdır. Çünkü gerçek doğum sancıları çok düzenli şekilde gelir. Artarak devam eder ve geçmez.
 • Yalancı doğum sancılarının şiddeti yükselmez, hep aynı şekilde hissetmenize neden olur. Zorlayıcı değildir. Anne adayı rahatladığında geçer.
 • Yalancı doğum sancısının hissettirdiği şey acı değil, huzursuzluk ve rahatsızlık hissi olur. Gaz sancısı gibidir.
 • Yalancı doğum sancısını rahat bir pozisyona geçerek, uzanarak rahatlatmak mümkün olabilir.
 • Bol bol su içerek bu sancılar azaltılabilir ve tamamen ortadan kaldırılabilir. Çünkü bu kasılmalar susuzluktan kaynaklanıyor da olabilir. Bu çok sık rastlanan bir durumdur.

Doğum sancıları neden ortaya çıkar ve neden şiddetli olarak hissedilir?

 • Anne karnında son düzlüğe giren bebek hamileliğin son 2 ayında çok hareketlenir ve bulunduğu alana sığmayacak kadar gelişmiştir. Rahimde aşağıya inen bebek anne adayını zaten zorlamaya başlar.
 • Anne adayı susuz kalmış olabilir.
 • Anne adayında rahim kendini doğuma hazırlamaya başlıyor demektir.
 • Bu aylarda cinsel ilişkiye girmek, yalancı doğum sancılarını arttıran önemli bir faktördür. Doğumu da zamanından önce başlatabilir.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki Pozisyonları

Yalancı doğum sancısını azaltmak için neler yapılabilir?

 • Sancılar geldiğinde panik olmayın, sakin olun ve sancının düzenine yoğunlaşın.
 • Bol bol su için, susuz kalmamaya özen gösterin.
 • Küçük adımlarla yürüyüşler yapın, temiz havada zaman geçirin.
 • Bulunduğunuz yerde uzanın ve rahat bir pozisyonda dinlenin.
 • Tuvalete çıkmayı deneyin. Gaz sıkışması olabilir, rezene çayı ile rahatlamaya çalışın.
 • Karın bölgesine ve sırtınıza yağlarla hafif masaj yaptırın.
 • Nefesinize odaklanın ve nefes egzersizi yapın.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız