Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamile kalmakta zorlanan veya aktif olarak hamile kalmaya çalışan kadınlar, her ay heyecanlı bir bekleyiş içerisindedir. Özellikle aşılama ve tüp bebek gibi alternatif doğurganlık tedavileri ile hamilelik şansını arttıran çiftler için, hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtı oldukça önemlidir. Bazı kadınlarda gebeliğin ilk günlerinden itibaren belirgin değişimler mevcut olsa da; çoğu gebelikler pozitif sonuçlanan bir gebelik testi ile anlaşılabilmektedir.

Hamilelik ne zaman oluşur?

Her kadın, yumurtlama sırasında serbest bırakılmayı bekleyen milyonlarca olgunlaşmamış yumurta ile doğar. Yaş ilerledikçe yumurtaların sayısı azalır ve yumurtlama menopoz ile birlikte sonlanır. Normal şartlar altında her yumurtlama zamanında yalnızca bir yumurta salınır. Fakat yumurtlama stres, hastalık, hormonal dengesizlikler, seyahat, egzersiz veya uyku düzenindeki önemli değişikliklerden etkilenebilir. Adet döngüsü ile yumurtlama düzeni ilişkilidir, ancak bir kadın yumurtlamamış olsa bile adet dönemi oluşabilir. Ayrıca, adet dönemine girilmemiş olsa bile yumurtlama meydana gelebilir. Bir yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan sonra 12-24 saat boyunca canlılığını sürdürebilir.

Yumurtanın salındığı zaman diliminde gerçekleşen korunmasız cinsel ilişki sonucunda vajina içerisine aktarılan spermlerin yumurtayı dölleyebilme ihtimali mevcuttur. Gebeliğin ne zaman gerçekleştiği tam olarak bilinemeyebilir. Bunun nedeni,  spermlerin kadının vücudunda yaklaşık 3 gün boyunca yaşayabilmesidir. Cinsel ilişki, yumurtlama vaktinden önce meydana gelse dahi hamilelik oluşabilir.

İlginizi çekebilir: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/yumurtlama-donemi-kac-gun-surer/

Hamilelik nasıl anlaşılır?

Hamilelik hormonu olan insan koryonik gonadotropin (hCG), döllenmiş yumurtanın 6 – 12 gün süre içerisinde rahime yerleşmesiyle salgılanmaya başlanır. Gebelik testlerinin pozitif veya negatif sonuçlanmasını sağlayan kriter, hCG’nin kandaki birimidir.

Gebelik testleri doğru zamanda uygulandığı takdirde genellikle doğru sonucu gösterecektir. Evde kolayca uygulanabilecek olan idrar test kitleri veya kan numunesi alınarak yapılan tetkiklerle hamilelik durumu öğrenilebilir. İdrar testlerinin doğruluk oranı kan testinden daha düşük olduğu için, birkaç kez tekrarlanması ve sonucun onaylanması gerekebilir.

Hamilelik döneminde meydana gelen semptomlar da hamileliğin anlaşılabilmesinde bir etkendir. Her kadın hamileliğinin farklı dönemlerinde farklı şiddette semptomlar yaşamaktadır ve bu nedenle belirleyicilik oranı yüksek değildir.

Hamilelik kaç günde belli olur?

Hamilelik, hamilelik testi ile doğrulanır. İdrar veya kan numunesiyle hamilelik testi yapılabilir. Gebelik testleri insan koryonik gonadotropin hormonunun (hCG) varlığını tespit eder. hCG, plasenta tarafından döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra salgılanan bir hormondur. hCG hormonunun seviyeleri, hamileliğin ilk 60 günü boyunca her iki günde bir yaklaşık iki katına çıkar. Kan numunesi ile yapılan hamilelik testleri, genellikle hamileliği çok erken teşhis etmek veya evde yapılan hamilelik testini onaylamak için bir sağlık uzmanı tarafından yapılır. Kan testlerinin sonucu kesindir ve embriyonun rahime yerleşmesinden iki hafta sonra gebeliği tespit edebilir.

İdrar ile yapılan gebelik testleri ise beklenen adet tarihinin gecikmesiyle birlikte yapılabilir. Ev tipi gebelik testlerinin son on yıl içerisinde doğruluk oranı yükselmiştir. Doğru zamanda ve gerektiği gibi uygulandığında %97 ile %99 oranında geçerlidir.

Erken tespiti etkileyebilecek faktörler ve değişkenler şunlardır:

 • Test hassasiyeti: Her test kitinin duyarlılığı farklı olabilir. Yüksek hassasiyetli kitlerin seçilmesi önemlidir.
 • Embriyonun implantasyon tarihi,
 • Embriyonun implantasyon yeri,
 • HCG’nin üretilme hızı,
 • İdrarın konsantrasyonu,
 • Adet döngüsü düzenliliği.

Hamilelik testi kaç günde belli olur?

hamilelik testi kaç günde belli olur

İdrar ile yapılan testler, yaklaşık 10 dakika içerisinde sonucu gösterebilir. Kan ile yapılan testlerde ise birkaç saat sonra sonuç alınabilir. Testin doğruluk payı, testi tekrarlayarak veya ultrason görüntülemesi yaparak onaylanabilir.

Hamilelik testleri güvenilir mi?

Kan testlerinin sonucu nettir. Fakat idrar testleri nadiren de olsa gerçek sonucu göstermeyebilir. Doğru zaman diliminde veya doğru biçimde uygulanmayan hamilelik testlerinde yanlış sonuç almak mümkündür.

 • Yanlış pozitif gebelik testine neden olan etkenler şöyledir:

Yanlış pozitif bir test, kadının hamile olmadığı fakat testin pozitif çıkması anlamına gelmektedir. Bazı ilaçlar veya tıbbi durumlar yanlış pozitife neden olabilmektedir. Ayrıca, soluk renkli ikinci bir çizgi yanlış pozitifin en temel sebebidir. Eğer çizgi tamamen renksizse, muhtemelen buharlaşma hattıdır.

Buraya bakmanızda fayda var: Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

İdrarda kan veya protein varsa yanlış pozitif sonuç alma ihtimali yüksektir. Anksiyete önleyici ilaçlar, antipsikotikler, sakinleştiriciler, konvülsanlar, hipnotikler ve diüretikler gibi bazı ilaçlar da yanlış pozitife neden olabilir. Nadiren idrar yolu enfeksiyonu, yumurtalık kistleri veya kanser gibi bazı tıbbi durumlar ev gebelik testinde yanlış pozitife sebebiyet verebilir.

 • Yanlış negatif gebelik testine neden olan faktörler ise şunlardır:

Testin çok erken dönemde uygulanması halinde, pozitif bir sonuç elde etmek için idrarda bulunan hCG yeterince tespit edilemeyebilir. Beklenen adet dönemi gününü yanlış bir şekilde tahmin etmek nadir değildir. Bunun nedeni, kadınların %30’unun adet döngülerinin devamlı olarak değişmesidir.  Ayrıca, implantasyona kadar geçen zamandaki değişiklikler test sonuçlarını etkileyebilir.

Testin son kullanma tarihinin geçmesi, idrarın normalden daha fazla seyreltilmiş olması, diüretikler veya antihistaminikler gibi bazı ilaçların alınması yanlış negatife neden olan diğer yaygın etkenlerdir.

Hamilelikte ilk belirtiler nelerdir?

Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtıyla birlikte, erken hamilelik döneminde oluşan belirtiler de gebelik planlamasında olan kadınlar için merak konusudur. Genellikle hamileliğe dair en belirgin işaret, adet kanamasının olmamasıdır. Bununla beraber, bazı kadınlar hamilelik döneminde dahi adet olabilmektedir.

Hamileliğin ilk döneminde yaygın görülen diğer belirtiler ise şöyledir:

 • Aşırı yorgunluk,
 • Ağrılı ve şişkin göğüsler,
 • Bulantı veya kusma,
 • Sık idrara çıkma,
 • Bazı yiyeceklere karşı istek veya isteksizlik,
 • Göbek şişkinliği,
 • Ciltte meme uçları etrafının koyulaşması.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız