Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

Yerleşme Kanaması Nedir, Ağrılı Olur mu?

Yerleşme kanaması, her kadında gebelik döneminin hemen başında ortaya çıkan doğal bir süreçtir. Bu durum döllenmenin başarılı olduğunu ve embriyonun rahme başarılı bir şekilde tutunarak hamileliğin ortaya çıktığını gösterir. İmplantasyon kanaması olarak da bilinen bu durumda döllenmeden birkaç süre sonra ortaya çıkar.

Bu kanama döllenme işleminden ortalama 15 gün sonra görülmektedir. Adet kanaması da ortalama olarak bu döneme yakın olarak ortaya çıkar. Bu nedenle de adet kanaması ile karıştırılması çok olasıdır. Adet kanamasında 1-2 gün içinde şiddet ve yoğunluğunda artış gözlenen kırmızı bir akıntı olur. Ancak yerleşme kanaması açık renkli ve lekelenme şeklinde olur. Yerleşme kanaması çok ağrılı olmaz. Kadınlarda hafifi kramp hissinde yaşanır. 1-2 gün içinde kendiliğinden geçen bir kanamadır.

Yerleşme kanaması gebeliğin ilk belirtileri arasında yer almaktadır ve en ciddi belirtilerden biridir. Yerleşme kanaması durumu her 4 anne adayından 1 tanesinde görülmektedir. Bu kanama endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte sadece gebeliğin ortaya çıktığını gösteren bir durumdur.

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu?

Yerleşme kanaması birçok anne adayında gebelik döneminin hemen başında ortaya çıkar. Adet kanaması ile karşılaştırıldığında daha az miktarda görülen bir kanama türüdür. Yine de adet kanaması ile karıştırılabilecek bir durumdur. Bu kanama türünde hiçbir şekilde endişelenme olmaması gerekir. Zamanlama olarak adet dönemi ile aynı zaman dilimlerinde yaşanır.

İmplantasyon kanaması çok yoğun ağrı ve sancılar altında yaşanmaz. Genellikle yerleşme kanamasında kramplar çok kısa süre içinde sona erer ve krampların şiddeti düşük seviyededir. Tabii bazı kadınlarda dayanıklılığa göre daha acılı şekilde hissedebilir. Burada tamamen anne adayının hissi önemli olmakla birlikte yerleşme kanaması ağrılı olmaz.

Yerleşme kanaması hangi renk olur?

Yerleşme kanaması rengi adet kanaması ile karşılaştırıldığında daha farklıdır. Yerleşme kanaması rengi kahverengi ve pembe tonlarında olur. Adet dönemi başlayacakken kısa bir süre varken bu kanama aynı adet kanaması gibi gerçekleşir. Bu durum genellikle lekelenme şeklinde olur. Bu kanama hemen gebelik sürecinin başlangıcında ortaya çıkar. Genellikle yoğun olmayan ve kısa süreli bir kanamadır.

Erken gebelik döneminde ortaya çıkan bu kanama kısa süre içinde müdahale edilmeden sona ermektedir. Bu süreç lekelenme tarzında kanamalar olarak lekelenme şeklinde görülür. Aynı zamanda adet gecikmesi, yorgunluk hissi, duygu değişimleri gibi durumlar da erken dönemdeki belirtiler arasında yer alır.

Yerleşme kanaması kaç gün sürer?

Yerleşme kanaması

Sperm ile yumurta birleşince döllenme ortaya çıkar ve yumurta iç zara yerleşir. Bu durumda yerleşme kanaması adı altında yaşanan kanama ile gebeliğin başarılı bir şekilde ortaya çıktığı anlaşılabilir. Anne adaylarının önemli bir bölümünde ortaya çıkan bu durum hakkında çok farklı sorular vardır.

Yerleşme kanamasının kaç gün süreceği de çok mera edilen bir durumdur. Yerleşme kanaması döllenme işlemi olduktan sonra 10-15 gün içinde gerçekleşir. Bu kanama genellikle anne adaylarında birkaç saat veya birkaç gün arasında devam eder. Bazı kişilerde biraz daha uzayabilir.

Ara ara açık renkli lekelenme tarzında kanamalar yaşanır ve bu şekilde yerleşme kanaması ortaya çıkar. Bu durum bir tedavi gerektirmez ve bir ilaç kullanılması gerekmez. Genellikle birkaç saat içinde sona eren bir kanama türüdür.

Yerleşme kanaması belirtileri nelerdir?

Yerleşme kanaması ile birlikte anne adaylarında bazı belirtiler ortaya çıkar. Gebelikte en erken dönemde bu kanama ortaya çıkar ve belirli belirtiler ile kendini belli eder. Kişiye gebeliğin ortaya çıktığını gösteren bir kanama türüdür.  Anne adaylarının yaşadıkları kanamanın implantasyon kanaması olduğunu anlamaları için bazı belirtiler söz konusudur. Ancak genellikle yerleşme kanaması belirtileri ayırt edilemez.

Yine de bu belirtileri sizin için hemen aktaralım;

 • Yerleşme kanaması öncelikle renk ile anlaşılır. Bu kanamanın rengi pembe ve kahverengi tonlarda olur. Aynı zamanda belirli süre sonra kanamanın renginde bir değişiklik olmaz ve aynı tonda biter.
 • Kanamanın yoğunluk durumu da ayırt edilmesinde etkilidir. Yerleşme kanaması hamilelik döneminin en başında hafif yoğunlukta yaşanır. Lekelenme tarzında görülen bu kanamanın şiddeti ve yoğunluğu artmaz.
 • Yerleşme kanamasında kanın tonu da ayırt edici olabilir. Bu kanamada akıcı ve parlak olmayan bir kan tonu vardır. Aynı zamanda pıhtı oluşumu gözlenmediği için de bu kanama türü adet kanamasından ayrılabilir.
 • Yerleşme kanaması ile birlikte hafif düzeyde kısa süreli kramplar ortaya çıkar ve sonrasında kendiliğinden bu durumlar geçer.
 • Yerleşme kanaması yaşandığı dönemlerde buna bağlı olarak anne adayının kanında HCG, östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinde ani artışlar olur. Bu değişimler göğüs bölgesinde hassasiyet ortaya çıkmasına yol açar.

Yerleşme kanaması ile adet kanaması farkları nelerdir?

Yerleşme kanaması ile adet kanaması farkları genellikle anne adaylarını kandırabilir. Özellikle bu iki kanama zaman dilimi açısından çok yakın olmaktadır. Bu nedenle de iki durumu ayırt etmek için başka noktalara bakmak gerekir. Adet döneminden hemen önce yaşanan yerleşme kanamasında kanama rengi, yoğunluğu ve süresi ayırt etmede önemlidir.

İmplantasyon kanaması rengi kahverengi ve pembe tonlarında olur. Aynı zamanda yerleşme kanaması birkaç saat devam ederken adet kanaması 2-7 gün arasında devam eder. Bununla birlikte adet kanamasında kanın rengi kırmızı tonlara gelirken yerleşme kanamasında kan rengi değişmez.

Adet kanamasında kan yoğunluğu giderek artarken yerleşme kanamasında her zaman kan yoğunluğu aynıdır. Son olarak adet kanamasında pıhtı oluşumu söz konusu olabilecekken yerleşme kanamasında pıhtı görülmez.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

 • Seçil kavrak

  13 Ağustos’ta adet oldum çok kırmızı şekilde iki gün sürdü. Sonra kan pıhtısı ve renk değişikliği gördüm hastaneye gidip kan testi yaptırdım negatif çıktı. 18 Ağustos oldu hala ara ara koyu kahverengi kanamalarım oluyor. Kan testi vereli 3 gün oldu, şimdi evde test yapsam geçerli bir sonuç alabilir miyim? acaba hamile miyim?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Adet kanaması olduysanız hamilelik durumu söz konusu olamaz. Adet kanaması ile birlikte rahim için temizlenir. Yine de emin olmak istiyorsanız bir sonraki adet kanamanız 1 hafta kadar gecikirse evde yaptıracağınız idrar testi size kesin sonucu verecektir.

 • Çiçek bay

  Adetime 14 gün var az kan geldi ve sonra açık kahverengi geldi. Acaba hamile miyim?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Adetiniz 1 hafta gecikirse idrar ya da kan testi yaptırdığınızda sonuç alırsınız.

Bir yorum yazınız