Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Kadınlar doğurganlık dönemine girdikten sonra yani yumurta üretimi başladıktan sonra menopoz dönemine kadar adet kanaması yaşarlar. Her kadının belirli bir adet kanama süreci vardır.  Ancak adet döngüsü dışında vajinal kanama olarak nitelendirilen durumların yaşanması da çok yaygındır. Adetten 10 gün sonra kanama nedenleri çok çeşitli olabilir.  Kadınlarda adet döngüsünden yaklaşık 7-10 gün sonra da kanamalar çok yaygındır.

Adetten 10 gün sonra kanama nedenleri

 • Gebelik belirtileri (yerleşme kanaması)

Kadınlarda gebelik oluşumu sonrasında belirli bir süre sonra gebelik belirtileri gözlenmeye başlar. Bu süreçte gebelik belirtilerinin ortaya çıktığı ilk anda yerleşme kanaması olarak da bilinen gebelik belirtileri ara kanama şeklinde yaşanabilir.

 • Dış gebelik ve düşük belirtisi

Sperm ile yumurta döllendiğinde ebriyo fallop tüplerini geçerek rahme tutunursa gebelik başarılı olur. Bu süreçte embriyo fallop tüplerine yerleşirse dış gebelik olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir gebelik olmazsa düşük riski de kanamaya yol açabilir. Zaten gebelikte kanama şikayetlerinde ilk risk unsuru düşük olarak dikkate alınır.

 • Vajinal enfeksiyonlar

Adet dönemi içinde kadınlarda vajinal enfeksiyon şikayetleri de yaşanır. Vajinal enfeksiyonlar adet döneminden 10 gün sonra kanama şikayetleri oluşturabilir. Vajinal bölgedeki enfeksiyonlar ara dönemde kadınlar rahatsız edecek pis kokulu kanamalara yol açabiliyor.

 • Ani kilo değişimleri

Kadınlarda kilo ile ilgili durumlar da ara dönemde kanamalara yol açabilir. Özellikle ani kilo alan ya da ani bir şekilde kilo veren kadınlarda bir anda ara dönemde kanamalar yaşanabilir. Çünkü kilonun bir anda değişmesi vücutta bir dengesizlik ortaya çıkarır.

 • Sistemik hastalıklar

Bazı sistemik hastalıklar da adet döneminden 10 gün sonra kanama gibi ara kanamalar oluşturabilir. Özellikle şeker hastalığı ve tansiyon hastalığı olan kadınlarda bu şikayetler rahatsız edici kanama nedenleri olabilir.

 • Tiroit bezi problemleri

Tiroit bezleri kadınlarda hormon dengesi açısından çok önemli görevler üstlenir. Tiroid bezinde hormon üretimini değiştirecek ve sekteye uğratacağı her türlü tiroit bezi sorunu ara dönemde kanamaların başlıca nedenlerini oluşturacaktır.

 • Vajinada yabancı cisimler

Vajina çok hassas bir organdır. Bu nedenle dışarıdan gelen her türlü yabancı maddeye karşı tepki verebilir.  Vajinada yabancı cisimler yer alması ara dönemde kanamaların nedeni olabilir. Vajinadaki yabancı cisimler aşırı kanamaya yol açıyorsa cerrahi operasyonla çıkarılması gerekir.

 • Kanser şikayetleri

Kadınsal hastalık olarak nitelendirilecek bazı kanser türleri ya da her hastada görülen kanser türlü vücutta birçok sistemi sekteye uğratacağı gibi üreme sisteminde de bazı problemlere yol açabilir. Bu nedenle bazı kanser türleri kadınlarda ara dönemde vajinal kanamalara sebep olabilir.

 • Hormon dengesizliği

Kadınlarda adet döneminden 10 gün sonra kanama şikayetlerinin en yaygın nedenleri hormon dengesizliklerini olmasıdır. Kadınların adet döngüsünde progesteron ve östrojen hormonları çok önemli işleve sahiptir. Bu hormonlarda bir dengesizlik olursa hemen adet dönemi dışında ara kanamalar da sıklaşabilir.

 • Doğum kontrol hapı kullanımı

Birçok kadın doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanıyor. Bu haplar gebeliği engellemesinin yanında vücutta bazı dengesizliklere ve adet düzensizliklerine yol açabiliyor. Bu nedenle uzmanların önemli bir bölümü doğum kontrol haplarının belirli bir süre kullanılmasını öneriyor.  Ara kanamaların nedeni doğum kontrol hapları da olabilir.

Mutlaka okuyun: Doğum Kontrol Haplarını Kullanırken Adet ve Lekelenme

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi?

Adetten 10 gün sonra kanama tehlikeli mi sorusu her kadının merak ettiği bir durumdur. Öncelikle her ara kanama tehlikeli olarak nitelendirilmemelidir. Çünkü ara kanamalar çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle bir ara kanama şikayeti olduğunda öncelikle kanamanın altında yatan neden araştırılmalıdır.

Adet döngüsü dışında bir kanama şikayeti yaşandığında altta yatan nedene göre tehlikeli bir durum varsa kişiye özel tedavi uygulanabilir. Bu süreçte kan rengi, kıvamı ve kokusu dikkate alınarak tehlikeli olup olmadığı konusunda ön yorum yapılabilir. Ancak ara kanamaların her zaman dikkate alınması da çok önemlidir.

Adetten 10 gün sonra kanamada ne zaman doktora gidilmeli?

Ara kanamalar olduğunda her zaman kadınlar endişelenirler. Ancak bazı kadınlar da ara kanamaları sürekli yaşandığı için ciddiye de almayabilir. Ancak iki yaklaşım da yanlış olacaktır. Adetten 10 gün sonra kanama yaşandığında bir kere yaşanırsa dikkate alınmayabilir. Ancak ara kanamalar birden fazla kez yaşandığında ciddiye alınmalı ve hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Öncelikle ara kanamalarda yoğun bir kanama varsa, kan rengi kırmızı ve koyu olursa aynı zamanda pis kokulu bir kan varsa hemen bir uzman ile görüşmek gerekir. Adet dönemi arasında yaşanan kanamalarda altta yatan neden belirlendikten sonra hemen gerekli önlemler alınır.

Adetten 10 gün sonra kanama olursa ne yapılır?

Adetten 10 gün sonra kanama tanısı için ilk olarak kadınların adet döngüsünü kayıt altında tutması gerekiyor. Doktorlar bu süreçte adet döngüsünün arasında bir kanama olduğunu, ne kadar sürdüğünü ve hangi dönemlerde olduğunu daha iyi anlar. Adetten 10 gün sonra kanama şikayetlerinde hemen bir uzmana görünmek gerekir.

Uzmanlar ilk olarak pelvik muayene ve fiziksel muayene yapar. Daha sonra bazı tanı testleri ve incelemeleri yapılır. Daha sonra adetten 10 gün sonra kanama nedenleri saptanır.  Tanı için biyopsi alınabilir ve farklı tanı yöntemleri kullanılabilir. Altta yatan neden belirlendikten sonra kişiye özel bir tedavi yöntemi uygulanır.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

 • Nuran canpolat

  Hocam kızım bu ay içinde 3 defa adet oldu. Haftada 1 adet oldu. Neden acaba ve ne yapmam gerekiyor?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Bir jinekoloji uzmanına göstermenizde fayda var. Muayene olmadan net bir söylememiz doğru olmaz.

Bir yorum yazınız