Doğum Kontrol Haplarını Kullanırken Adet ve Lekelenme
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Doğum Kontrol Haplarını Kullanırken Adet ve Lekelenme

Doğum Kontrol Haplarını Kullanırken Adet ve Lekelenme

Doğum kontrol hapları, kadınların oldukça yaygın kullandığı gebelik önleyici ilaçlardır. Belirli bir düzende kullanılması gereken bu ilaçların koruma oranı oldukça yüksektir. Maliyet bakımından uygun olması ve kolaylıkla temin edilebilmesi, doğum kontrol yöntemleri arasında sıkça tercih edilmeye neden olmaktadır.

Doğum kontrol haplarının da her ilaç türünde olduğu gibi beklenmeyen etkileri mevcut olabilir. Tüm kadınların vücut sistemleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle ilaçlara karşı gösterilen reaksiyonlar da değişiktir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların en sık karşılaştığı durumlardan biri de ara adet kanamaları ve lekelenmelerdir.

Doğum kontrol hapı gebeliği nasıl önler?

Doğum kontrol hapı, yumurtlama sistemini düzenleyen hipofiz bezini baskılar ve yumurtlama sistemini durdurur. Yumurta salınamadığı takdirde, spermin bir yumurtaya ulaşıp döllenmesi engellenir. Haptaki hormonların yumurtlamayı durdurması nedeniyle hamilelik gerçekleşemez. Hormonlar, aynı zamanda rahim ağzı üzerindeki mukusu kalınlaştırır.  Yoğun kıvamlı mukus spermi bloke eder ve spermlerin yüzme yeteneği en aza indirgenir.

Doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar?

Kullanım talimatlarının tümü kusursuz uygulandığında, doğum kontrol haplarının etkinlik oranı %99’a dek ulaşabilir. Ancak, hapların düzenli bir sistem içerisinde kullanılmadığı göz önünde bulundurulduğunda bu oran %91’e gerilemektedir. Hapları düzenli kullanmak ve ilk kullanımı doğru zamanlama ile gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

Hapın içeriği ve hapa ne zaman başlandığı, koruyuculuğu üzerinde etkili olan faktörlerdir. Kombinasyon haplara adet döneminin ilk 5 günü içerisinde başlanması durumunda korunma hemen başlayacaktır. Adet dönemi haricinde gerçekleşen ilk kullanımda ise 7 gün boyunca prezervatif gibi ek doğum kontrol yöntemi gereklidir.

Bu içeriği okumakta gerekli: Prezervatif Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Yalnızca progestin içerikli haplar için başlangıç gününün herhangi bir önemi yoktur. Ancak, ilk 48 saat içerisinde korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmalı ve ek yöntem kullanılmalıdır.

Doğum kontrol haplarını kullanırken adet ve lekelenme neden olur?

Doğum kontrol haplarını kullanırken adet ve lekelenme neden olur

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ara adet kanamalarının görülmesi çoğu zaman normal kabul edilir.  Lekelenme olarak adlandırılan bu kanamalar, genellikle kısa süreli ve hafiftir. Hap kullanırken meydana gelen kanamalar, adet kanaması değildir. Bu durum, hem östrojen hem de progesteron içeren kontraseptiflerin bir kombinasyonu alındığında meydana gelen bir kanama türüdür. Doğum kontrol hapı almaya başladıktan sonraki ilk üç ay içerisinde ortaya çıkabilir.

Burayı da oku: Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum kontrol hapları nedeniyle oluşan kanama ve lekelenmelerin başlıca nedenleri şöyledir:

 • Hormonal kontrasepsiyon:

Hormonal kontrasepsiyon, kanamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Bu durum, daha önce kullanmayan farklı bir doğum kontrol yöntemi kullanılmaya başladığında da oluşabilir. Levonorgestrel ve etinilestradiol içeren hormonal haplar, adet dönemleri arasındaki süreyi uzatır. Diğer hormonal doğum kontrol yöntemlerinde ise, ilaç etkili hale gelene dek ara kanamalar görülebilir. Haplar düzenli kullanılmıyorsa veya vücudun hormonları emmesini zorlaştıran ishal ya da kusma gibi kalıcı semptomlar mevcutsa, hormonal denge sağlanana dek lekelenme yaşanabilir.

 • Yumurtlama:

Bazı kadınlarda sürekli olarak yumurtlama sonrasında veya birkaç gün öncesinde lekelenme oluşabilir. Yumurtlama, doğurganlığın en yüksek olduğu dönemdir ve doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

 • Miyomlar:

Fibroid olarak da bilinen miyomlar, rahim içerisinde gelişen değişken boyuttaki büyümelerdir. Kadınlarda en sık görülen tümör türüdür. Fibroidler ile ilgili diğer semptomlar arasında ağır kanama, pelvik ağrı, sık idrara çıkma, kabızlık, sırt ağrıları bulunur.

 • Rahim ağzı hassasiyeti:

Rahim ağzında hassasiyet veya duyarlılık mevcutsa, özellikle cinsel ilişki ve vajinal muayene esnasında tahrişle birlikte kanama meydana gelecektir.

 • Diğer ilaçlar ile etkileşim:

Sürekli veya dönemsel olarak kullanılan bazı ilaçlar doğum kontrol hapları ile etkileşime girdiklerinde lekelenmeye neden olabilir. Birtakım vitamin takviyeleri, antibiyotikler, antiretroviral ve antifungal ilaçları bu ilaç türlerine örnektir.

 • Menopoz:

Menopoz dönemine geçiş yapmaya hazırlanan kadınlarda, doğum kontrol ilaçlarının kullanımı halinde lekelenme ve ara kanamalar oluşabilir. Bunun nedeni, yaşanan hormonal dengesizliklerdir.

 • Kanser türleri ve hastalıklar:

Yumurtalık, rahim, vajina veya rahim ağzı kanserleri vajinal kanama sebeplerindendir. Endometriozis, subkoryonik hematom, diyabet ve hipertiroidizm gibi hastalıklar ise lekelenmeyi oluşturan etkenlerdendir.

Doğum kontrol hapı ara kanama kaç gün sürer?

Doğum kontrol hapı ara kanama kaç gün sürer

Doğum kontrol haplarına bağlı olarak gelişen ara kanama ve lekelenme, yaklaşık 8 ila 12 hafta sürer. 12. haftada ise tamamen durması beklenir. Bu süre zarfında doğum kontrol haplarının alınmaya devam edilmesi gerekir. Hapların bırakılması veya farklı hapların denenmesi halinde, yaşanan kanamalar 12 haftadan daha uzun seyredecektir.

Ara kanama ve lekelenmenin durdurulabilmesi için yapılması gereken herhangi bir önlem yoktur. 12 haftalık boyunca oral kontraseptif kullandıktan sonra, bir ya da iki hafta boyunca her gün kadar ilave östrojen veya ibuprofen reçete edilebilir. İlaç alımına veya tamamlayıcı östrojen kullanılmasına rağmen kanama azalmazsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu tür durumlarda genellikle farklı bir doğum kontrol ilacına geçiş yapılır. Sürekli olarak kanama mevcutsa, başka bir sağlık probleminin işareti olabilir.

Doğum kontrol hapı kullanırken kahverengi akıntı riskli midir?

Doğum kontrolü sırasında bir miktar kanama ya da kahverengi akıntı meydana gelmesi halinde endişelenilmesi normaldir. Ancak, özellikle hapın yeni kullanılmaya başlandığı dönemlerde olağan kabul edilmektedir.

Lekelenme, kahverengi akıntı veya diğer hafif belirtilerin yanı sıra, bazı semptomlar ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Aşağıda belirtilen semptomların oluşması halinde uzman yardımı alınmalıdır:

 • Göğüs ağrısı,
 • Ani nefes darlığı,
 • Şiddetli karın ağrısı,
 • Ağır kanama,
 • Görme sorunları,
 • Bacaklarda şiddetli ağrı.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

 • Esen güler

  Merhabalar ben adet söktürücü ilaç kullanıyorum ve âdet oldum daha öncesinde sevgilimle ilişkiye girdim sonra ertesi gün hapı kullandım şuan adet oldum ama kahverengi geliyor az az test yaptım negatif çıktı herhangi bir sorun olur mu normal midir acaba?

 • buket sivrikaya

  merhaba adetim bitti ama kahverengi koyu akıntım devam ediyor 😞 3 gün oldu normal de biteli

 • Sevda tair

  Merhaba, 1 hafta oluyor adetim biteli, ertesi gün doğum kontrol hapı kullandım ama şimdi lekelenmem oluyor normal midir?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Doğum kontrol haplarının kullanımı sonrası bu tür lekelenmelere sıkça rastlanır. Bu gayet normadir. Düzenli kullanım sonrası 3 ay sonra bu tür lekelenmeler kendiliğinden yok olur.

 • Gamze

  Merhabalar, adet düzensizliğim ve ara kanamam olduğu icin yeni nesil doğum kontrol hapına başladım. Adet sürem 5 günü geçmez iken şu an 2 haftayı geçti. Bu durum normal mi?

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Doğum kontrol hapları rahim içini döşeyen endometrium tabakasını hassaslaştırır ve kanamaya neden olabilir. Muayene olmanız sağlıklı olacaktır.

 • Eda uslu

  Ben doğum kontrol hapı kullandım ve yaklaşık 10 gündür durmayan kanamam var ve 4 gün önce hapı kestim. Ne zaman biter bu adet kanaması? Bir daha doğum kontrol hapı kullanmayı düşünmüyorum.

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Doğum kontrol hapları içinde bulunan hormonlardan dolayı ara kanamalara neden olabilir. Doğum kontrol hapını kullanmayı bıraktığınızda kanama devam ederse muayene olmanızda fayda var.

 • Ergür

  Merhaba, Şubat’ın 23’ünden 27’sine regli oldum çok az geldi ve Mart’ın 3’üne gelince doğum koruma hapı aldım az az geliyor yine 13. gün oldu bitmedi haptan dolayı mı uzuyor pek anlayamadım. İlk kez doğum kontol hapı kullanmaktayım.

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Sizi muayene etmeden bir şey söylemem doğru olmaz.

Bir yorum yazınız