Uzayan Sümüksü Adet Kanaması
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

Uzayan Sümüksü Adet Kanaması

Her kadın ergenlik döneminden itibaren adet kanaması sürecini yaşamaya başlar. Bu süreç kadınlarda gebelik yeteneğinin ortaya çıktığını gösterir ve her ay belirli bir döngüde devam eder. Yumurtlama sürecinden sonra yumurta spermle birleşmediğinde vücuttan parçalanarak adet kanaması ile dışarı atılmaktadır. Her kadında adet kanamasında renk, ton ve miktar açısından belirli bir düzen vardır. Adet döneminde yaşanan kanama hafif düzeyde akışkanlık içerir. Ancak bazen adet kanamasının tonu ve rengi değişiklik gösterebilir. En yaygın farklılık uzayan sümüksü adet kanaması olmaktadır.

Bu durumda yarı akışkanlıktan ziyade tutulduğunda uzayan ve sümük gibi biraz cıvık hale gelen bir yapı ortaya çıkar. Bu durum kadınlar için rutinin dışına çıkıldığından bir endişe kaynağı olabilir. İlk defa bu tarz bir adet kanı ile karşı karşıya kaldıysanız doktora başvurmanız gerekmez. Bazı durumlarda adet kanı vücuttan dışarı atılırken yolculuğu boyunca servikal mukusta yer alan salgı ile birbirine karışabilir. Bu salgının en önemli özelliği sümüksü yapıda olması ve açık renkli olmasıdır. Bu durum yaşandığında adet kanı açık renkli, sümüksü ve kaygan bir tona bürünür.

Kadınlarda her dönemde servikal mukustaki sıvı ile adet kanı birbirine karışabilmektedir. Bu süreç bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez. İlk etapta uzayan sümüksü adet kanaması yaşadığınızda serviks salgılarının adet kanınız ile dışarı çıktığını gösterir. Bu durumu hayatınızın çeşitli dönemlerinde belirli bir süre yaşayabilirsiniz.

Uzayan sümüksü adet kanaması nasıl ayırt edilir?

Kadınların adet süreci her zaman geçici farklılıklar gösterebilir. Adet kanının yapısı her zaman benzer olsa da bazen çeşitli sebeplerle rengi ve tonunda değişiklikler olabilir. Bu süreçte genellikle geçici durumlar olası kabul edilir. Nadir vakalarda anormal olarak görülür ve dikkate alınmalıdır. Uzayan sümüksü adet kanaması çoğu durumda tehlikeli olarak görülmemektedir. Her kadının sümüksü yapıda adet kanaması olabilir ve kan bu kıvama geldiğinde rahim ağzında yer alan salgıların adet kanına karıştığı anlaşılmalıdır. Her kadında vajinada servikal mukus bulunur.

Adet kanı ile karışması halinde kanı kaygan, açık renkli ve sümüksü bir yapıya çevirir.  Aynı zamanda dışarı çıkan kan jöle kıvamına gelir. Adet kanında bulunan rahim içi salgılar karıştığı anda kan yapısı ve dokusu hissedilir şekilde farklılaşacaktır. Ton ve doku hangi salgının karıştığına göre farklılık gösterir. Serviks doku karıştığında sümüksü yapı olurken başka bir sıvı karışırsa bu durum değişiklik gösterebilir.

Bu içeriğe de bakabilirsiniz: Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Uzayan sümüksü adet kanaması nedenleri nelerdir?

Uzayan sümüksü adet kanaması nedenleri

Her dönemde kadınların adet döngüsü ve kan dokuları farklılıklar barındırabilir. Bu durum genellikle kalıcı olmaz ve belirli bir süre sonra geçer. Uzayan sümüksü adet kanaması da bu durumlardan biridir. Uzayan sümüksü adet kanaması nedenleri araştırılırsa serviks doku ve rahim içindeki salgıların adet kanına karışarak dışarı atılması gösterilebilir. Kadınlarda bir veya iki adet dönemi içinde bu durum arka arkaya yaşanabilir. Ancak serviks dokudaki salgıların neden adet kanına karıştığı net olarak bilinmemektedir.

Kadınlarda serviks doku adet döneminde ya da ara dönemlerde farklı nedenlerle vücuttan dışarı atılır. Adet dönemine denk geldiğinde kanın daha açık renkli olmasına yol açar. Aynı zamanda bu dönemde kanın yapısı daha katı ve sümüksü hale gelir. Son olarak rahim içinde yer alan farklı salgılar da adet kanına karışarak dışarı atılabilir ve bu durumun da nedenini söyleyemiyoruz. Bir kadın uzayan sümüksü adet kanaması yaşadığında izlemeli ve geçmesini beklemelidir.  Daha farklı şikayetleriniz olursa özellikle kötü kokulu bir kanama olursa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Genellikle bu süreçte bir tedavi uygulanmaz ve zamanla adet kanının eski kıvamına ve rengine dönmesi beklenir.

Uzayan sümüksü adet kanaması döngüyü nasıl etkiler?

Kadınlarda adet döngüsü genellikle belirli bir düzen içindedir ve dönemsel olarak farklılaşabilir. Bu durumun birçok nedeni olabilir.  Uzayan sümüksü adet kanaması yaşayanlar döngülerinin nasıl değişeceğini merak edebilirler. Geçmiş tecrübelerimizden yola çıkarak bu tarz bir kanamanın asla adet döngüsünü etkilemediğini söyleyebiliriz. Adet kanamanız uzayan sümüksü yapıda olursa adetinizin süresi ve kanama gün sayısı asla etkilenmez.

Peki normalde ne kadar sürer: Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yine de uzayan sümüksü adet kanaması döngünüzün farklılaştığı bir sürece denk gelmiş olabilir. Ancak bu durumda adet döngünüzü bozan neden farklı olacaktır. Bu durumda süreci izlemek gerekir.  Bir defa adet döngünüz bozulursa bu normal olarak görülmelidir. Ancak daha uzun süre bir dengesizlik oluşursa mutlaka doktorunuza görünmeli ve altta yatan nedeni bulmalısınız. Adet döngünüz bozulduysa bu durumu uzayan sümüksü yapıdaki kanama ile ilişkilendirmeyin.

Uzayan sümüksü adet kanaması tehlike oluşturur mu?

Düzenli olarak yaşanan adet döngünüz bir anda bozulursa endişeye kapılabilirsiniz. Özellikle dönemleri her zaman düzenli olan kadınlar bir düzensizlikte hemen endişeye kapılabilir. Kanama sırasında kan dokusu, rengi ve kanamanın gün sayısı genellikle aynı olur. Uzayan sümüksü adet kanaması yaşadıysanız bu durumda endişelenebilirsiniz.

Normal şartlarda adet kanaması yarı akışkan ve kahverengi tonlarında olur. Ancak açık tonlu ve sümüksü yapı sizleri endişelendirebilir. Bu durumda tehlike olduğunu düşünmeyin. Her kadın zaman zaman bu tarz problemler yaşayabilir. Uzayan sümüksü adet kanaması serviks dokudaki salgıların vücuttan kan ile dışarı atıldığını gösterir. Bu durum bir sağlık problemi olduğunu düşündürmemelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uzayan sümüksü adet kanaması 1-2 defa yaşandığında doktora gitmenize gerek yoktur. Daha uzun süre tekrar ediyorsa doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Uzayan sümüksü adet kanamaları genellikle bir hastalık göstergesi değildir.

Uzayan sümüksü adet kanamasında bir kere yaşadığınızda bir eylemde bulunmanız gerekmez. Kanınız kötü kokmadığı sürece endişelenmeyin.

Uzayan sümüksü adet kanamasının spesifik bir rengi olmaz. Kanın rengi normal adet kanaması renginde olabileceği gibi daha açık da olabilir.

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Mürüde Çakartaş Dağdelen 24 Nisan 1977’de Kıbrıs Yeşilyurt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız