Yumurta Donasyonu
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Randevu İçin Hemen Arayın!

Yumurta Donasyonu

Yumurta Donasyonu

Yumurta donasyonu aynı zamanda yumurta bağışı olarak da adlandırılan, bir kadının anne olma arzusunu yerine getirmek için bir vericiden alınan yumurta hücrelerinin kullanıldığı süreçtir. Vericiden alınan oositler, alıcı çiftten embriyo üretmek için sperm hücreleri ile birleştirilir ve embriyo aşamasına geldiğinde alıcıya aktarılır. Yumurta hücrelerinin bağışlaması, diğer yöntemler ile çocuk sahibi olamayacak kadınlar için önemli bir tıbbi gelişmedir.

Yumurta donasyonu kimler için uygundur?

 • İleri yaşta olan kadınlar,
 • Menopoz, erken yumurtalık yetmezliği veya yumurtalık ameliyatı nedeniyle yumurtalık yetmezliği yaşayanlar,
 • Kötü kaliteye bağlı ya da PGD teknikleri ile tespit edilemeyen kalıtsal hastalıklar nedeniyle kendi yumurta hücrelerini kullanamayanlar,
 • Birçok kez tüp bebek tedavisi yapılan fakat kendi yumurta hücreleri hamileliğe elverişsiz olduğu tespit edilenler,
 • Yumurta hücresi elde etmek için yumurtalıklarına erişilemeyen kadınlar,
 • Tekrarlanan düşük yaşayanlar,
 • Kendi yumurta hücreleri ile oluşan embriyolarda kromozomal anormallik tespit edilenler,
 • Bağışıklık sistemine bağlı olarak hamile kalamayanlar,
 • Yumurtalıklarda hasar bırakan problemler yaşayanlar,
 • Kemoterapi veya radyoterapi gibi kanser tedavisi gören kadınlar için yumurta donasyonu işlemi uygulanabilmektedir.

yumurta donasyonu

Yumurta donörleri nasıl seçilir?

Yumurta hücrelerini bağışlayacak olan kadınlar, bağışlama işlemi öncesinde birtakım özenli tetkiklerden geçirilir. Bağışçının doğurganlığı, sağlık durumu, tıbbi geçmişi ve psikolojik durumu dikkatlice değerlendirmelidir. Ayrıca kistlerin, miyomların, poliplerin ve üreme organlarındaki diğer düzensizliklerinin varlığını saptayabilecek çok kapsamlı bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Doğan bebeklerde gelecekte herhangi bir kusur olma olasılığını en aza indirgemek için kromozom çalışması da yapılacaktır. HIV, hepatit ve frengi gibi bulaşıcı hastalıkların tespitiyle birlikte; kan grubunun ve Rh faktörünün de kontrolü sağlanmalıdır. Yumurta donasyonu işlemlerinde bağışçıların veya alıcıların kimliği paylaşılamamaktadır. Yalnızca hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine imkan verecek olan kan grubu ve donörün yaşı gibi bilgiler verilebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Donör Nedir, Nasıl Olunur?

Yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Donör, tüm tetkiklerden başarıyla geçtikten sonra uygun bir alıcı ile eşleştirilir. Alıcının adet döngüsüyle eş zamanlı ilerlemek ve yumurta hücrelerinden daha fazla verim alabilmek için birtakım hormon takviyeleri verilir. Bu esnada yumurtaların durumu test ve ultrason görüntülemeleri ile birlikte takip altına alınır. Olgunlaşan yumurta hücrelerinin toplanması için uygun zaman geldiğinde, donöre toplama işlemi için cerrahi bir işlem uygulanır. Hafif anestezi uygulanarak, vajina içerisinden ilerletilen toplama aracı ve ultrason eşliğinde oositlerin alımı gerçekleşir.

Detaylı bilgi için: Yumurta Toplama İşlemi Nedir?

Yumurta donasyonu prosedürü nasıl gerçekleşir?

Yumurta donasyonu, alıcı ve verici kişilerin eşleştirilmesiyle birlikte üç temel uygulama ile gerçekleşmektedir.

 • Farmakolojik tedavi:

Alıcı kadına nakledilecek olan embriyoların sağlıklı bir şekilde implantasyonu için, rahimi hazırlamak adına birtakım ilaçlar verilmektedir.

 • Semenin hazırlanması:

Erkekten alınacak olan sperm numunesi için birkaç günlük cinsel yoksunluk dönemi istenmektedir. Bu süre ile birlikte vericiden alınacak olan yumurta ile sperm örneği aynı gün alınmalıdır. Spermdeki bazı bileşenleri çıkarmak ve bağışlanan yumurta hücresinin döllenebilmesi için en uygun sperm hücresini seçmek amacıyla laboratuvarda çalışmalar yapılır. Semen, bağıştan önce de dondurularak korunabilir ve uyumlu bir donör olduğunda önceden dondurulmuş olan numune kullanılabilir.

 • Döllenme ve transfer:

Sperm ve yumurta hücreleri hazır hale getirildikten sonra, tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yöntemi ile döllendirme aşamasına geçilir. Embriyolar oluşunca, transfer gününe dek laboratuvar ortamında bekletilir. Olgunlaşan embriyolardan en sağlıklı olanları, kadının rahmine aktarılmak üzere seçilir. Aktarılacak embriyoların sayısının yanı sıra bu transfer için en uygun an, çiftin tıbbi öyküsüne, elde edilen embriyoların sayısına, özelliklerine ve mevcut tedavinin bireysel koşullarına dayanarak uzman hekimler tarafından kararlaştırılarak yumurta donasyonu işlemi tamamlanır.

Bu içeriğimize de bakabilirsiniz: Embriyo Donasyonu

Yorumlar

 • Meliha Atademir

  Yumurta donasyonu fiyatları ne kadar? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz mümkünse? Türkiye’de yaşıyorum. Kıbrıs’ta yumurta donasyonu yaptırmak istiyorum.

  • Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

   Merhaba Meliha Hanım,

   Kıbrıs’ta, otel, konaklama, tüm ara transferlerinizi sizin için bizler ayarlayabiliriz.

   Detaylı bilgi için iletişim bilgilerinizi iletebilirseniz size hızlıca dönüş yapabiliriz.

   Sevgiler.

Bir yorum yazınız